• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOJAProgramovani 40+
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    DELVIT: samozřejmě by se člověk neměl ani přiblížit k něčemu, čemu nerozumí a kde může napáchat škody. Tzn. pokud máš přístup na produkční databázi a jsi schopen tam poslat zlej update, pak bys sám měl mít svoje metody práce, které škodě předejdou; ale nechci poučovat, to je asi všechno jasné.

    Když už se to ale stane a je to opravdu obří průser; obří znamená, že škoda odpovídá např. vysokýmu procentu ročních tržeb firmy, tak i s případným pojištěním v zádech je nutné jednat s předběžnou sebe-opatrností (je potřeba to brát tak, jako bych už dostal padáka). Moje zkušenost je taková, že největší průser, jehož jsem byl svědkem, byl oceněn na 3 mil. CZK a skutečně ta škoda byla přesně taková a jasně prokazatelná. Tato částka firmě nestála za to, něco řešit. Byl z toho hezkej zápis do fail logu.

    Co dělat:
    - asap sehnat právníka,
    - nic nepřiznávat, nepodepisovat,
    - aby někdo po Tobě mohl požadovat náhradu škody, musí být prokázáno, že skutečně došlo ke škodě a škoda musí být vyčíslena tak, aby to obstálo u soudu (což se nerovná tomu, že majitel firmy vezme denní tržby a vynásobí je dvěma a přičte k tomu recovery costs, například.)
    - nade vší pochybnost musí být prokázáno, že jediná odpovědná osoba za škodu jsi Ty a firma nebo kdokoliv další nemůže za nic (špatné nastavení pravidel bezpečnosti je odpovědnost firmy atd.).
    - to, že je někde v nějakém elektronickém logu vidět Tvoje identita nemusí znamenat z právního hlediska nic moc.
    - atd. atd. Je tam mnoho možností jak vést právní obranu.

    Výše uvedené ale platí hlavně OSVČ. Zaměstnanci mají škody limitované na myslím max čtyřnásobek průměrné hrubé mzdy.

    A úplně nejlepší metoda je z tohoto hlediska nebýt OSVČ ale s.r.o. kde je "ručení omezené", ale i toto probrat s právníkem. Nejlepší obrana je totiž předběžná. Skončit v osobním bankrotu nikdo nechceme.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    Co jsem se kdysi koukal na podmínky (pro zaměstnance) u ČSOB, tak by to pokrylo jedině kafe vylité do laptopu - jinak nic.

    To pojištění je mentálně někde mezi dobou roboty na polích a fáráním v dolech.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    KOLCON: Hele to záleží na podmínkách, jaké jsou. Pokud máš krytí a vyplatí se ti to, t.j. je to zohledněno v podmínkách, proč ne. Mě zajímá jestli se to někomu reálně stalo.
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    SYNTAX_TERROR: A proto si to musíš ošetřit, že ne-e
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    DELVIT: Kdo takovéhle podmínky akceptuje, je šílenec a dobře mu tak
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    SYNTAX_TERROR: Vicemene ano, nic(*) nedelam.
    (*) Delam upstream, jakakoliv produkce je "too far downstream" a tim padem problem jinejch lidi. Mam radnou kontraktorskou smlouvu a dane platim podle meho nejlepsiho vedomi a svedomi : - )
    SYNTAX_TERROR
    SYNTAX_TERROR --- ---
    KOLCON: Ani nemusí. Odpovědnost máš i bez podepsání čehokoliv a i za "byznys" škody, pokud byly způsobeny tvým jednáním.
    JINX
    JINX --- ---
    DELVIT: Mám něco od kooperativy. Nemám ale zkusenosti s plněním skodne události. Tak snad tady napíše někdo kdo už to zažil
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    JINX: Za škody a máš nějakou odpovědnost za to co děláš.

    Například modelová situace, uděláš špatný update a recovery bude trvat 2 dny. Během této doby přešel zákazník o X miliónů, bude je chtít po tobě. Co budeš dělat?

    v UK pojištění lze např.
    Professional indemnity XM GBP a třeba Public and products liability YM GBP
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    SYNTAX_TERROR: Nikdo ti ne podepíše zodpovědnost za byznys škody
    SYNTAX_TERROR
    SYNTAX_TERROR --- ---
    JANFROG: Jak se toho dosahuje? Kdo nic* nedělá, nic nezkazí? :)
    * tim nic myslim smlouvy. Nebo to máš tak ošetřený, že se z případných škod vyvazuješ a lidi to jsou ochotni podepsat?

    A ono dělat něco bez smlouvy člověku asi zadek taky nezachrání, nějaká obecná odpovědnost za škodu tu bude vždycky.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    DELVIT: Ne, ale ja nemam zadnou zodpovednost za nic, takze me to netrapi :-)
    JINX
    JINX --- ---
    DELVIT: Jaké pojištění?
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    řešíte někdo pojištění jako freelancer?
    MICRO
    MICRO --- ---
    JANFROG: Podobnou klávesnici (taky SGI) používam dodnes. :)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    IXTREMIST: uloz.to?
    UETOYO
    UETOYO --- ---
    IXTREMIST: Kdyžtak napiš, nasdílím co mám.
    UETOYO
    UETOYO --- ---
    IXTREMIST: Tištěnou? Tu nedám :D (https://www.amazon.com/Fortran-90-Explained-Michael-Metcalf/dp/0198505582) Ale mám dobré kousky v digitální knihovně: Fortran.
    IXTREMIST
    IXTREMIST --- ---
    UETOYO: cokoliv
    UETOYO
    UETOYO --- ---
    IXTREMIST: Myslíš nějakou konkrétní?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam