• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOJAProgramovani 40+
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    JENDULUS:

    > vyvinout nějaký automatický migrační nástroj je také poměrně sci-fi.

    Nemusi byt. Pred asi 15 neco podobneho udelal John Brandt a Don Roberts (to jsou mimochodem ti stejni typci, co udelal prvni tooly na refaktoring, prvni refactory browser :-), automaticky migrovali nejaky kolos z Delphi do C#. Napsali o tom clanek: Extreme maintenance: Transforming Delphi into C#
    (clanek jsem necetl, John o tom mel tenkrat prednasku a pak jsme to probirali v hospode, mel dobre postrehy - tak nejak co vsichni tusi ale on to dokazal srozumitelne formulovat)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    JENDULUS: Tohle je iirc core business třeba appliftingu, postupné přepisování legacy softu do microservices.
    JENDULUS
    JENDULUS --- ---
    Když už se tu řeší ty coboly. Co se s tím dá reálně dělat? Řešil tu někdo migraci na jinou technologii? My máme podobný problém. Core systém založený na nadstavbě Informix 4GL, jestli to někomu něco říká. Je v tom odpracováno stovky člověkoroků, ale “důchodci” začínají odcházet a docházet, když to vidí nějaký absolvent či student navyklý na Javu, .NET, tak dostává deprese a utíká. Problém je samozřejmě i s dokumentací a částečně i se zpraseným kódem, do kterého se každý bojí sáhnout. Přepsat to naráz je nereálné, vyvinout nějaký automatický migrační nástroj je také poměrně sci-fi. Jediné co mi přijde trochu realistické, je začít to opouštět per partes. Nové věci začít psát v nové technologii, staré postupně přepisovat, k některým starým subsystémům a komponentám zatím udělat nějaké API, aby se to domluvilo s novými.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    IXTREMIST: Diky! Pokud je to confindential nebo za nejakou formou NDA tak to snad ani nechci. Ne-open vecem se vyhybam jak cert krizi :-)


    IXTREMIST: Jo, to znam, to je dokonce i na webu IBM, ale z toho jsem moudrej jak z man(1) :-)
    IXTREMIST
    IXTREMIST --- ---
    JANFROG: jinak call in/out makra jsou volně k nahlédnutí pro zOS - IEAGSF
    z/OS MVS Assembler Services Reference IAR-XCT | Manualzz
    https://manualzz.com/doc/47649328/z-os-mvs-assembler-services-reference-iar-xct
    IXTREMIST
    IXTREMIST --- ---
    JANFROG: zítra se ti skusim podívat co to je zač, kdyžtak se poptam hardwaraku.. každopádně neslibuju, protože info na který se ptáš mi trochu smrdí confidental lvl 1 :-)))
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    E2E4: No ja to nepouzivam, mam(e) na hrani kde jakou obskurnost, dokonce kolega ma ~2005 IBM pSeries (hostname "dinosaur"), ale mainframe nemame : - )
    S tim by me partnerka asi hnala.

    Zajima me ten design a jak to funguje. Delam do VM a takovejch tech low-level veci okolo, tak me to zajima.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    JANFROG: a z čeho to jakoby používáš a proč?
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    IXTREMIST: Spis z pohledu GC a HW (tedy presneji z pohledui ISA). Z toho mala co jsem o tom slysel to je podpora pro concurrent copy compactor, ale jak presne to funguje nevim (HW traverzuje forwarding pointery? Nebo vyvola trap pri dereferenci forwaderu? Je to HW trap nebo "soft" trap (neco jako "load, on failure jump to..."). Resi to nejak remsets? A jak to GC configuruje...
    IXTREMIST
    IXTREMIST --- ---
    JANFROG: v rámci čeho? z/OS? buď specifičtější v otázce.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    Kdyz se to tady tak hemzi odbornikama na IBMz, mate nekdo nejake stravitelne intro do toho, jak presne funguje v z14 GSF (Guarded Storage Facility)? A jak se to ma pouzivat?
    DEEFHA
    DEEFHA --- ---
    IXTREMIST: Jj, já to trochu znám. Ale naštěstí jsem už většinu zapomněl :⁠-⁠)
    IXTREMIST
    IXTREMIST --- ---
    DEEFHA: z toho víc jak 80% běží na mainframe z/os, který jediný má zpětnou kompatibilitu všech verzí cobolu vs kernel.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    DEEFHA
    DEEFHA --- ---
    KERRAY: Ono by to zas tak jednoduchý nebylo :-) Viz např. https://www.thestack.technology/cobol-in-daily-use/ TLDR: There is now over 800 billion lines of COBOL in daily use on production systems... ... COBOL continues to power some mighty critical applications across banking, the public sector, airlines, insurance and beyond. Jsou prostě věci, na které je nejlépe nesahat :-D
    PJOTRIK
    PJOTRIK --- ---
    KERRAY: Taky zpusob jak ukoncit civilizaci...
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    uz si nepamatuju, kde jsem tohle vzal a nepovedlo se mi to dohledat nikde online
    ale tak treba se vam to bude hodit taky

    Rules to problem solving · GitHub
    https://gist.github.com/neaxi/da4b74fd827fde3095d9123a749f5207
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    Ale zase kdyby to dělal Ten_Spravny_IT_Dodavatel...
    IXTREMIST
    IXTREMIST --- ---
    KLEINZACH: a ví proč :-)
    KLEINZACH
    KLEINZACH --- ---
    KERRAY: hehe armada junioru nazhavenych na prepis je presne to, ceho se financni instituce bojej :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam