• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOJAProgramovani 40+
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    HOLAKAC: imho to taky bude tim, ze driv bylo normalni si sam poskladat pocitac, aby clovek dostal ocekavany vykon za levnejsi penize, nez si koupit hotovou sestavu a pritom jsi dostal zaklady HW + to vyzadovalo i nejakou mechanickou zrucnost
    dneska proste vetsina lidi v IT naklika parametry do konfiguratoru a koupi hotovy notebook a vlastni desktopy si skladaji max. nadsenci
    potrebuju kratkodoby vykon? pronajmu server v cloudu...

    tzn. i ta expozice vuci technologii a tim padem osobni zkusenost, je minimalnejsi
    HOLAKAC
    HOLAKAC --- ---
    Nebude to i tím, že dřív jsme to prostě na VŠ/SŠ měli (low level věci) zatímco dneska už to je prostě v rámci nějaký specializace ? Matně si pamatuju, že jsme měli základy "všeho", od asm, přes sítě, db a samotný programování (c++/java). Dneska to bude hádám víc rozškatulkovaný...
    JIMX
    JIMX --- ---
    DELVIT: ja to vidim i jenom na tak uzkem a presto sirokem oboru jako je tvorba webu ... web pred lety, kdyz jsem zacinal, bylo jenom par html tagu a hotovo ... dneska uz je v tom tolik technologii, ze ani jako clovek, co se tim zivi, vetsinu z nich neznam, natoz abych umel pouzivat ...
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    JIMX: S tím musím souhlasit, IT je tak obsáhlé od biomedicíny, AI až po nanotechnologie. Nelze umět všechno. Člověk musí mít nějaký základ a být schopen se relativně svižně zorientovat a pochopit, pokud to potřebuje.
    JIMX
    JIMX --- ---
    Imho jeste pred par lety bylo mozny, aby ITak rozumnel tak nejak skoro vsemu od hw az po sw ... dneska uz je IT tak siroky obor, ze naprosto chapu, ze dnesni programator aplikaci v jave vubec netusi, co je little endian natozpak hradlo ... vzdycky me v tomhle smeru dostava takovy to "ty rozumis tem pocitacum, muzes mi poradit jak udelam tucny text?"
    JINX
    JINX --- ---
    LARS_GUNNER: ja jsem to kvůli některým věcem opustil a vydal se směrem vyšší abstrakce :) nízký plat vzhledem k Java developerum byl jeden z duvodu. Přitom se zda je ten low-level je daleko náročnější než psaní byznys logiky v Jave
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    LARS_GUNNER: Proste s tim nikdy neprisel do styku, no. Ja taky nevim, jakej je vlastne rozdil mezi JOIN a (treba) LEFT OUTER JOIN v SQL.
    Ja jsem v tomhle tolerantnejsi, asi proto, ze jsem casto ten, kdo rika "to vubec nevim co to je" :-)
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    LARS_GUNNER: smutný stav věci. Máme tu teď birgádníka a brigádnici. On ve druháku ing aplikovaná informatika, ona stejný obor, ale ve druháku na bc. Taky jako moc netuší, protože ve škole potkali vesměs jen javu, pascal a prolog, ale je vidět, že když se chce, tak jsou schopný se to naučit. Už na mě nekoukaj jak tele na nový vrata, když mluvím o vytvoření socketu pro připojení k průmyslové váze nebo když začnu něco o sériovém portu. Postupně se do toho dostávají, tak snad nebude časem tak zle :)
    LARS_GUNNER
    LARS_GUNNER --- ---
    TOOMIX: Tohle byl prenost pres Modbus RTU, cele napsano mnou na obou stranach. RS485 - "co to je? To je neco na UDP".
    Nikomu se timto neposmivam, ani nechci rozpoutavat flames, takovy je proste aktualni stav veci.
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    LARS_GUNNER: jakože nevěděl rozdíl mezi big/little endianem? To jsou ti moderní programátoři, dal bych jim naprogramovat knihovnu třeba pro Modbus RTU, aby se přiučili.
    LARS_GUNNER
    LARS_GUNNER --- ---
    E2E4: Takhle daleko se s nimi ani nelze dostat. Uz ani koncept jim nic nerika. Minule jsem resil s programatorem zakaznika, ze problem vznika pri obracenem endianu. "To je hroznej low-level, to ja vubec nevim, co je..." :D :D
    E2E4
    E2E4 --- ---
    ANT_39: aha, tak to se nějak nedivím.

    koho první počítač nebyl osmibit (možná Amiga nebo Atari ST), ten holt neví co je to hradlo :)
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    E2E4: řeč bude asi spíš o návrhu ASICů než lab IT.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    LARS_GUNNER: no to jsem pochopil, ale nepochopil jsem jaké konkrétní hw skilly jim chybí. šroubování do racku? skládání PC (k čemu?) opravy PC ?
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Tady je pěkně obšírná odpověď.

    What benefits does Chisel offer over classic Hardware Description Languages? - Stack Overflow
    https://stackoverflow.com/questions/53007782/what-benefits-does-chisel-offer-over-classic-hardware-description-languages

    A nějaký další (včetně případných nevýhod)…

    What exactly is the point of developing RISC-V based CPUs in Chisel rather than Verilog or VHDL? What are the pros and cons? - Quora
    https://www.quora.com/What-exactly-is-the-point-of-developing-RISC-V-based-CPUs-in-Chisel-rather-than-Verilog-or-VHDL-What-are-the-pros-and-cons
    The main advantage I can see in Chisel, based on a quick review of the documentation is the assertion that it “Generates high-speed C++-based cycle-accurate software simulator”. This could be of value, particularly to someone wishing to develop OOP test-bench frameworks in the same environment as the actual design, without having to spend $$s on an expensive SystemVerilog/VHDL commercial simulator. A RISC-V micro-processor test environment is much more complex than the micro-processor design itself, so having a solid software framework to test it is of value.

    Reddit - Dive into anything
    https://www.reddit.com/r/FPGA/comments/wnnhb8/so_whats_the_deal_with_chisel_and_why_is_it_so/
    People use Chisel because they are dramatically more productive in Chisel than in Verilog, VHDL, or SystemVerilog. It allows them to write RTL code in much higher level of abstraction, while still controlling exactly what flops and gates are being generated.

    I am glad they are using System Verilog. It is hard for me to understand why SiF... | Hacker News
    https://news.ycombinator.com/item?id=25645356
    LARS_GUNNER
    LARS_GUNNER --- ---
    E2E4: Nejsou lidi.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    JANFROG: Možná by nebylo od věci se jich přímo zeptat. Proč Chisel, má to konkrétní výhody?
    E2E4
    E2E4 --- ---
    LARS_GUNNER: jako co konkrétně?
    LARS_GUNNER
    LARS_GUNNER --- ---
    Btw. sklizime ovoce dlouhodobeho nezajmu o HW. Z mladsich rocniku, kde jsem ted shanel nejake lidi na prazdniny neumi nikdo z HW vubec nic. Tim myslim, ze ani to, jak funguje vypinac na svetlo. :)
    LARS_GUNNER
    LARS_GUNNER --- ---
    JANFROG: Patterson je legenda.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam