A mám nakoupeno...
V Taliansku sú iba praví chlapi - Luca de Santis, Sara Colaone (ilustrátor), brožovaná vazba, slovenský jazyk | Knihy na Martinus.czhttps://www.martinus.cz/?uItem=1550399Rasové zákony fašistického Talianska neuvádzali opatrenia proti homosexuálom: podľa Mussoliniho to nebolo potrebné, pretože v Taliansku boli len praví muži. Realita bola celkom iná. V rokoch 1938 až 1943 bolo veľa talianskych gejov poslaných do vyhnanstva na Tremitské ostrovy. Takmer tristo mladých homosexuálov tak bolo vytrhnutých z vlastných životov a boli označení za nepriateľov vlasti. O päťdesiat rokov neskôr sa dokumentarista Rocco vydal po stopách bývalého vyhnanca Antonia. Avšak narazil na neochotu hovoriť, strach z otvárania rán a horkosť starých krívd. V roku 2009 získal tento grafický román prestížnu Cenu Attilia Micheluzziho za najlepší komiks roku.
Dvě tváře jedné publikace: Výborný komiks Tráva bohužel kalí pohled do nakladatelského zákulisí — ČT art — Česká televizehttps://art.ceskatelevize.cz/inside/dve-tvare-jedne-publikace-vyborny-komiks-trava-bohuzel-kali-pohled-do-nakladatelskeho-zakulisi-rb03ZI Okson, protagonistka komiksu Tráva od Kim Kumsuk (* 1971), který do češtiny přeložila Petra Ben-Ari, se mezi dvěma světovými válkami, kdy byla Korea okupovaná Japonskem, narodila do chudé korejské rodiny a rodiče ji brzy poslali k pěstounům. Malá I Okson, která chtěla mermomocí chodit do školy a v přesunu k jiné rodině viděla možnost, že by tento sen došel naplnění – aniž by samozřejmě tušila, co bude po jejím odchodu následovat. A dny plné tvrdé práce, které pro ni připravili pěstouni, jsou tím nejméně zničujícím, co ji v následujících letech potkalo. I Okson byla později unesena a na území Číny zneužívána jako tzv. comfort woman, tedy jako sexuální otrokyně japonských vojáků.
O tom, že tisíce žen a dívek byly během druhé světové války den co den znásilňovány japonskými vojáky, se u nás málo ví. V dotčených zemích je to nicméně neuzavřené a palčivé téma, jak se přesvědčují čtenáři Trávy. S dotyčnou I Okson se totiž na začátku knihy seznamujeme jako s již starší ženou, která se po padesáti pěti letech vrací z Číny do rodné Koreje, aby o svých zážitcích promluvila v televizi; ke konci komiksu pak sledujeme, jak se I Okson na demonstraci zasazuje o to, aby se Japonci za své válečné řádění po letech alespoň omluvili.
Wage Slaves | Centrala | Every book mattershttp://centrala.org.uk/shop/wage-slaves/Wage Slaves is a story about union struggle when you are somebody marginalized by society.
Daria moves to Sweden to reset her life. She looks for a job and starts working under the table as a waitress in one of Malmö’s many restaurants. She soon discovers that things aren’t quite as they should be. Together with a journalist and her union, she starts to investigate the employment practices at her workplace – and many things in her life change.
Wage Slaves is a story about union struggle when you are somebody marginalized by society. But also the story of a journey to a new country. Daria tries to get a new life and make new friends. She parties falls in love, works, learns the new language and starts a band.
Daria Bogdanska tells the story of the precarious generation without employment security that she herself is a part of and the underground scene in Malmö. A tale of everyday life and politics. About alienation in a new city, longing for love and justice and trying to feel at home far, far away from home. The book is based on true events.