KURE:
To je optimistický pohled, který je samozřejmě super. Zatím v historii inovace vytvořili vždy více a lépe placených míst, než kolik zahubily. Doufejme, že tomu tak bude i nadále. Já nabídku pesimističtější dystopické pohled.
Já jsme měl původně totiž na mysli, že knihtisk zabil to umění, které spočívalo v tom dělat hezká, ladná, originální písmenka, na které bylo hezké koukat, protože byla pokaždé jiná, než jen tu samotnou schopnost strojově opisovat text. Dneska všichni už koukaj jen na pár mainstreamovejch fontů a nikomu to nepřijde divné,
umění krasopisu prostě zaniklo tečka.
Co by mělo být řečeno, je, že všechny tyhle free/openosource/beta systémy co se teď vyrojili jsou komerční projekty zaměřené na sběr dat. Fakticky všechny mají v podmínkách, že cokoliv tam napíšete už je na navždy a neodvolatelně jejich, viz třeba licenční podmínky mid-journey.
IMHO teď
každý "prompt artist" prodává svoji duši, svoji originalitu, či kreativitu výměnou za mrzký obrázek, za který dostane pár like.
Spolu s hodnocením/měritelnou popularitou vygenerovaných obrázků, se tím vytváří 'kreativní' dataset, další verze AI tedy už bude vědět, jak generovat prompty, které vedou k populárním/kvalitním/originálním dílů, a tím se budou kvalita výsledných děl dále zvyšovat, a zároveň se bude dále snižovat role 'prompt artista'. Následně se prompty stanou tak komplexní, heterogenní a multidimenzionání, že bez nové generaci AI si umělec se starou generací AI neškrtne. Pak už je jen otázka, kdy korporace umělce vyřadí z mainstreamu úplně.
Prostě si obyčejnej Jouda řekne, že by chtěl dát svojí Máně obrázek k narozeninám, systém uváží co Máňa likuje na facebooku, jaké média čte, jaké filmy sleduje, s jakými lidmi se stýká ;-), jaké fotky má v cloudu, co si včera objednala z eshopu, přimíchá něco z kreativního datasetu a vyprske 10 variant originálních personifikovaných děl, ze kterých si ten Jouda jednu vybere. To bude ten nejslabší článek protože ten Jouda, narozdíl od AI, vůbec netuší, jaký má Máňa vkus.
Lidé samozřejmě budou tvořit dál, ale bude stále těžší se uměním uživit, prostě to zanikne jako profese (full-time job, co člověka užíví) a bude to jen koníček, který bude široce dostupný, což opravdu může vést k renesanci umění, ale směr toku peněz to nezvratně změní.