• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOMMastodon 🐘 / Fediverse - decentralizovaná sociální síť
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    IDLE: chápu. v tom případě jedině založit nějaký další pomocný účet na to followování náhodných blbostí... ten to natáhne do federované timeline...

    Všechnu tu práci, kterou v centralizovaných sítích dělá algoritmus (a v budoucnu asi AI), budou muset ve Fediverse dělat uživatelé (zase jde si představit zajímavé bot accounty, které budou právě followovat mraky účtů a na základě svého algoritmu boostovat zajímavý obsah třeba i podle hashtagů a jejich kombinací nebo jiných klíčových slov... a tyhle AI uživatele si budou moci zájemci follownout a bude to trochu transparentnější, než ten současný šamanismus komerčních sítí...)
    IDLE
    IDLE --- ---
    XCHAOS: Na sledování mraků účtů, které mě až tak nezajímají, ale občas by mohly přesdílet něco zajímavého, nemám úplně nervy - chci být pořád schopná svou tajmlajnu usledovat. Tak jsem smířená s tím, že mi to roste pomalu. Ale přibývá to.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    IDLE: pokud nafollowuješ mraky účtů, tak pak se už ve federated timeline něco objeví. Já mám sice na instanci přes 60 účtů, ale stejně jsem tam skoro jediný opravdu aktivní... po těch 3 měsících. I mastodon.social se vrátil ke svému obvyklému poklidu...

    Důležité je ulovit některé účty, které opravdu hodně boostují... pak se člověk dostane k dalším účtům. Obecně ale asi bude nutné sledovat stovky lidí, aby k tobě proudil vůbec nějaký zajímavý obsah.

    Hashtagy je subscribovat a třeba f.cz má federation bridge s ostatními českými instancemi. Nevím, jak to přesně funguje, ale počítám, že by se minimálně časem ten subscribe hashtagů mohl nějak projevit v tom, co je nataženo do federované timeline a co ne...

    Počítám se ve Fediverse časem nějaké prohlédávání bude muset objevit. Mohlo by to fungovat tak, že instance se prostě v případě dotazu zeptá postupně všech instancí, o kterých ví, že jsou živé a od kterých si někdy stáhla nějaký obsah. Bude tedy odpovědností admina na začátku follownout zajímavé účty všech význačných instancí (a tím, které vybere, taky trochu definovat tématický mix své instance)
    IDLE
    IDLE --- ---
    XCHAOS: Jo, ten druhý účet bude fakt asi nutný. Z mnoha důvodu, ale mimo jiné proto, že na instanci o dvou lidech je mi prohledávání tagů celkem k ničemu.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DOOSH: najde ho to na instancích, kde se zrovna nějaký jeho příspěvek nachází v nacacheované federované timeline. Jak si tu decentralizaci vůbec představuješ jinak? Fediverse nikdy nevidíš celou a tedy ji ani jednoduše nemůžeš prohledávat celou (i když v budoucnu by nějaké prohledávací dotazy mezi instancemi asi probíhat mohly...)

    Na Twitteru v jisté fázi hráli velkou roli hashtagy... akorát později byly upozaděny algoritmem, který vybírá lidem timeline podle nějakých pseudoobjektivních kritérií (to má svoje pro a proti... někdy se algoritmus dokonce i fakt trefí a seznámí spolu lidi se společným zájmem)

    Mastodon se chová víc jako Twitter před asi 5 a více lety, a třeba průzkum hashtagů je tam důležitý. Taky se vyplatí mít účet na více než jedné instanci...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ADAMIRA: takovouto službu s jednotným duchem ale nejde udělat decentralizovanou.

    Pointa Fediverse obecně a Mastodonu zvláště je v tom, že to zkrátka běží na velkém množství různých serverů, a ty si vybereš nějakou podle toho, že třeba znáš admina (třeba mě). Nebo že té instituci důvěřuješ (třeba mastodonczech.cz provozuje Computer Press nebo někdo takovej). Rozhlas založil instanci pro novináře Českého Rozhlasu - to je jedině logické a správné.

    Samozřeujmě z té decentralizace pak vyplývá, že je to něco mezi emailem a centralizovanou sociální sítí. Např. vyhledávání je fakt problém, protože každá instance v podstatě vidí jen do momentální nedávné části federované timeline. Při follow někoho nového z cizí instance nevidíš jeho minulé příspěvky - ale to je naprosto logické, pokud je hledáš, podíváš se na jeho domovskou instanci.

    Prostě je to ideální prostředí pro nerdy a geeky, kteří se v tom rozkoukají raz dva, jednoduchá pravidla pochopí a najdou si obsah, který je zajímá. A pomáhají ho dále šířit.

    Sít'ový efekt Mastodonu bude postupem času obrovský, ale velká část těch, kteří tam zatím přišli i třeba v nadšení, že tentokrát tam přecházejí lidé, které znají zTwitteru, apod., zjistilii zajímavou věc: nejsou na Twitteru kvůli lidem, kvůli kterým si myslí, že tam jsou. Zůstali jen blázni, kteří mají určitou míru sebekázně.

    Twitter je samozřejmě zábavnější, z celé řady důvodů. Ovšem existují dobré důvody zůstávat na Twitteru kvůli lidem, které neznáme - ale s lidmi, které známe, komunikovat v trochu jiném druhu prostředí. Třeba sem na NYX lidé nahrávají některé své fotky, které by na Twitter asi nedali - protože tu mají pocit soukromí a komunity, které důvěřují. Fediverse/Mastodon je něco trochu podobného, ale jinak.

    Podle mě Fediverse a Mastodon nakonec nebude dlouhodobě konkurovat ani tak Twitteru, jako spíše Facebooku. Obecně se na něj ale budou orinetovat ti, kdo z nejrůznějších důvodů stojí mimo hlavní proud. Ovšem ne ti, kteří mají potřebu "evangelizovat" davy - protože ti z logiky věci musí hledat ty davy a nemohou si dovolit bavit se v relativně malé komunitě stojící mimo dav...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MINER: Ve Fediverse je celkově trochu chaos (jako na původním Internetu, kterej v tomhle ohledu byl super :-), ale Mastooon má dost jednotný design a u všech instancí jsou pravidla sepsaná a shrnutá na jediném místě, které vypadá stejně. Navíc při moderaci si moderátor jen vybírá, které konkrétní pravidlo příspěvek porušil, takže je to transparentní (ale jak jsem očekával - oni se tam žádní trollové pronásledující davy uživatelů nenahrnuli, aby je bylo nutné moderovat).
    DOOSH
    DOOSH --- ---
    Nicméně to vyhledávání nefunguje úplně nejlíp. Např. musíte přesně zadat jméno s diakritikou, bez ní to nenajde.

    Např. jan sibik nic nenajde. Jan šibík už najde. Z jedné instance ano, z jiné zase vůbec. WTF?

    Takže rozhodně je to celkem problematické. Víc teda funguje, že někdo někoho boostne.

    DOOSH
    DOOSH --- ---
    MINER: Spíš bych to viděl tak. Některé appky, co jsou ve vývoji, to chtějí resit tak, že mají vlastní instanci, takže ji stáhneš a registrujes se u nich.
    MINER
    MINER --- ---
    DOOSH: problém je tedy, že tam nikdo není, ne že by nešel najít:)
    MINER
    MINER --- ---
    DOOSH: Pravda. Tak to je super.
    DOOSH
    DOOSH --- ---
    MINER: Prohledávají se všechny instance. Některé instance to možná mohou mít špatně nastavené.
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    KOC256: Hlavně ať nechodí zpátky na Twitter, co ti začali sabotovat leftardi, je tam o hodně lepší vzduch...
    IDLE
    IDLE --- ---
    MINER: Je veřejná, ale holt ne jednotná. Záměrně je postavená trochu jinak a tohle je jeden z důsledků.
    MINER
    MINER --- ---
    IDLE: Je to veřejná sociální síť, ne soukromá emailová adresa.

    Jde prohledávat podle jména jednu instanci po druhé, ale pokud vim, tak ne všechny instance instance najednou.
    IDLE
    IDLE --- ---
    MINER: Nejde, pokud to dotyčný někde nezveřejní. E-mailovou adresu taky potřebuješ znát včetně serveru.
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    MINER: netušim, já jsem se někam přidal a pak jsem byl v podstatě zmatenej a pak jsem zase odvibroval pryč :)
    MINER
    MINER --- ---
    ADAMIRA: přesně.
    Navíc ani IT člověk tam nemá jak ani najít uživatele, když neví, na jaký je instanci.
    Nebo to nějak jde?
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    Upřímě řečeno mě příjde jako největší problém ten složitej systém (kterej jsem stejně doted moc nepochopil).

    FB, Twitter, insta - prostě založíš profil, přidáš přátelé a je to, tady většina lidí 10 minut po tom co se snaží do toho proniknout se na to vykašle.

    Jasně, pokud je člověk IT nebo prostě zdatnej v těhle směrech, tak si ťuká na čelo, ale drtivá většina uživatelů sociálních sítí nejsou IT specialisti.
    MINER
    MINER --- ---
    KOC256: Jasný to bylo no. Krom použitelnosti hlavně network efekt.
    Když nepřejdou všichni na jedno místo, tak na tý párty kde zůstali všichni, je víc zábavy než tam, kam se přesunulo pár podivínů.

    Mně teda ještě dost irituje netransparentnost instancí: Jak a proč se registrovat na které instanci? Jaká jsou tam pravidla moderace?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam