JARDABEREZA: jaké přesně? já vím o několika, ale všechny jsou v podstatě bugy současných verzí ActivityPub-kompatibilních serverových či klientských aplikací a jsou řešitelné.
- migrace nejen včetně seznamu followerů a followovaných, ale i včetně dat: bude to ultrasložité a některé instance budou asi limitovat, s jak velkým balíkem dat bude možné se "nastěhovat", ale není to technicky nemožné
- algoritmus vybírající zajímavé příspěvky z domovské či federované timeline sice existuje, ale je poměrně hloupý a v konečném důsledku netransparentní; uživatelé, nebo alespoň správci instancí, by měli mít možnost parametrizace tohoto algoritmu, případně možnost definovat pohledy na timeline dle svých preferencí a sdílet je
- soukromé zprávy nejsou šifrované; toto je vhodnější řešit na úrovni nějaké appky, která zašifruje obsah clipboardu, pokud si píšou dva lidi, co si mají mezi sebou opravdu co tajit. (výhodou tohoto je, že může klidně šifrovat úplně jiný proces, než browser...)
- při followování nového účtu z jiné, než vlastní domovské instance, nevidíme jeho historii (pokud už ho teda někdo z instance nefollowoval dřív). Na to si jde zvyknout, ale je pravda, že pro nováčky je to matoucí šíleně; technicky to je řešitelné podobně, jako migrace dat (prostě si instance stáhne nějaký daný počet příspěvků daného účtu z nedávné minulosti, víc než pár příspěvků by uživatel asi neprošel ani na centralizovaných sítích, zbytek lze řešit přes nějaký rozklik typu "more...")
- zatím nelze nasdílet vlastní seznamy účtů jinak, než že je vyexportujeme jako CSV a někdo jiný si je jako CSV naimportuje; to je samozřejmě velmi pravěké (holt "Mastodon"). Možnost jednoduše sdílet a hromadně follownout aktuální verzi něčího seznamu (případně hromadně unfollownout seznamy toxických účtů) mi přijde zajímavá, opět technicky je to realizovatelné a když ne Mastodon, tak nějaký jiný Fediverse software s tím dříve či později přijde, protože prostě není důvod, proč by to nemělo jít implementovat
- vyhledávání je zatím problematické, ale začal jsem se zajímat, co by se dělo, kdyby různé instance sdílely stejný elasticsearch server (věděly by o svých příspěvcích navzájem? i kdyby zatím ne, teoreticky je toto cesta, jak to do budoucna řešit...)
Problémy distribuovaných systémů byly skutečnými problémy před 20-30 lety. Dnes je bandwith i dostupné systémové zdroje (cpu, ram, disk) na takové úrovni, že výhody začínají převažovat nad nevýhodami.