• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ONDRATModerní architektura v Praze, Čr a střední Evropě
    PRAVIDLA
    1.Vložte fotku s názvem stavby, datem realizace, místem stavby a jmény autorů
    2.Vkládejte pouze realizace v Praze, Čr a střední Evropě (tzn. země se kterými sousedíme)
    rozbalit záhlaví
    CUKI
    CUKI --- ---
    ONDRAT: Boletický panel právě nebyl jediný. Ale neumím vysledovat kde to vzniklo a proč.

    Ono toho světla tam zas tolik nešlo protože panel byl z velké části zabarven. Ale to neznamená že to neohřívalo budovu.

    Proti velkému prosklení nic nemám, ale je potřeba řešit ty solární zisky i tepelné ztráty. To je právě úkol architekta aby se s tím popasoval. Napadá mě hned několik pasivních metod. Aktivní jsou jasné.
    ONDRAT
    ONDRAT --- ---
    CUKI: Pochop byla jina doba a jine nakladani s energiemi, muze existovat jakakoliv budova bez ohledu na to co ty si o ni myslis, tim sklem myslis “boleticky panel” nebo co konkretne?

    Kancelarska otevrena dispozice potrebuje svetlo, ktere tam dokazes dostat jenom velkym prosklenim, jinak to nejde.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ONDRAT: Mám to z jedné přednášky, neověřoval jsem to. Ale budova která nedokáže udržet stabilně teplotu asi nikdy neměla existovat. Bohužel se to řešilo u staveb které jsem zrovna neznal, ale byli tam zmíněny zrovna Prágerovi stavby.
    Kdo vlastně s tím sklem přišel? Je to součást jeho patentu? Stabilita se tím zvyšuje konkrétně jak?
    ONDRAT
    ONDRAT --- ---
    CUKI: To vis nebo si to jenom myslis?
    CUKI
    CUKI --- ---
    ONDRAT: Jo, takové stavby nesplňovali požadavky ani tehdejší uvolněné doby.
    ONDRAT
    ONDRAT --- ---
    ONDRAT: Jako sklenene peklo si predstavuju neco uplne jineho, ale dobra. Ten plast ma svuj smysl, jinak by tam kancelare byt nemohly, stabilita budov byla holt na jine urovni nez dnes, to snad neprekvapi.
    ONDRAT
    ONDRAT --- ---
    CUKI: Transgas je uplne jina stavba prece, tezko porovnavat.

    CUKI: O dostavbe Prazskyho hradu se tehdy mluvilo a psalo uplne stejne jako tvuj nazor na Pragerovy kostky. Brutalismus chapes? Vzdyt to neni zadny brutalismus prece, jake sklenene peklo mas na mysli? Jakoze kostky jsou sklenene peklo?
    CUKI
    CUKI --- ---
    CLUSMAN:
    77WHITE:
    Tohle jsem viděl nedávno někde ke stažení, pokusím se to najít.
    CUKI
    CUKI --- ---
    FOOTFAN: Jo máma i její kolegyně byli věčně nemocné. Ono pracovat v zimníku v kanceláři nechceš. V létě dávali na sklo alobal :-D
    CUKI
    CUKI --- ---
    ONDRAT: Jo Transgas také šel k zemi a to byl proti tomu skvost.
    FOOTFAN
    FOOTFAN --- ---
    CUKI: To přehřívání třeba popisovali zaměstnanci PZO Chemapol (budova ohrožená demolicí). Dokonce vyprávěli, že se po roce střídalo osazenstvo kanceláří, vždy z jedné strany budovy na druhou a naopak, protože na jedné straně byla strašná zima a na druhé strašné vedro.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ONDRAT: To je zrovna poměrně střízlivá stavba u něčeho co se trvale mění v průběhu času (s mezerou poslední éry). Pražský hrad obsahuje pár skvostů, ale převážně zevnitř. Z venku nic zásadního kromě velikosti. Ale můj názor na pražský hrad znáš. Tohle není architektura která mě oslovuje.

    Brutalismus, chápu. Ale tyhle skleněné pekla jsou prstě děsný relikt. To sklo tam prostě nefunguje a to nikde. Nejde jen o Prágerovi stavby ono se to později (možná i dříve) používalo i mnohdy jinde. Vlastně si nejsem jistý jestli je to vůbec součást jeho patentu. To by mě docela zajímalo kde se tenhle úlet vzal.

    Z doby kdy začínala Infima BBS, jsem si vyzkoušel jak fungovala třeba budova V Olšinách, nebo kdysi pracoviště mé mámy skleněné peklo Jankovcova 18. To byl opravdu neskutečný brutalismus, protože se ta budova v létě brutálně přehřívala a v zimě se to nedalo vytopit.

    Jak jsem psal kostky mi nevadí jako forma, ale to sklo. To tam v této formě prostě nemá co dělat.
    FOOTFAN
    FOOTFAN --- ---
    NOIK: Já jsem asi už příliš poučen předchozími publikacemi. Například kniha rozhovorů s architekty 60 - 70 let, kterou před lety vydalo ČVUT ti postihne to představení autorů a dozvíš se i spoustu infa o jejich práci a fungování ateliérů přímo od nic. O stavbách vyšlo knížek nepočítaně.

    Pokud chci laikovi představit stavby a architekty té doby tak mě osobně nepřijde jako vhodný formát obří dvousvazková kniha. Laik si jí nekoupí (velikost, cena, příliš mnoho infa) a poučenější čtenář tam najde málo věcí, které by nebyly jinde.

    Pokud bych přidal publikace které oceňuji jako objevné a přinášející něco nového, tak je to série o architektuře 80. let od ČVUT.

    architektura80.cz - Knihy
    http://www.architektura80.cz/.knihy
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    CLUSMAN: sezenu si VPN a podivam se,tenhle mi utekl. Ono takhle, kdyz 518 sehnal fundovany lidi aby o necem mluvili, tak to bylo prinosny. Ale z jeho ranny produkce clovek spis cejtil zapach spreje a slysel v pozadi hral berlinskej rap, nez aby to slouzilo k architektonicky osvete :)
    CLUSMAN
    CLUSMAN --- ---
    77WHITE: Me naopak prisel skvelej serial https://www.ceskatelevize.cz/porady/11748097773-architektura-58-89/ hodne infa, supr poskladane, ale bohuzel dokument ne
    ONDRAT
    ONDRAT --- ---
    77WHITE: Neco je podle me v knizce z vystavy, podivam se.
    ONDRAT
    ONDRAT --- ---
    CUKI: V tom pripade ti vadi dostavba Prazskeho hradu? Nebo to je pro tebe neco jineho?
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    FOOTFAN: Zadny z jeho knih/publikaci o architekture nejsou objevny. Nechci shazovat jeho prinos pro urcitou specifickou kategorii lidi (mlady rap fans/studenti), ale jinak to bylo vzdycky dost povrchovy.
    ONDRAT
    ONDRAT --- ---
    IRONIC: Jo dialog je fajn, vsichni dostanou alespon neco zaplaceno, neni tolik ucastniku, ale moc si neumim predstavit, ze to moderuje statni sprava, v developmentu je to uz docela zazite.
    NOIK
    NOIK --- ---
    FOOTFAN: jako jeden z lidí co se na tý dvojknize podíleli a kterou jsem přečetl dvakrát komplet při korekturách nejsem zcela jistě objektivní, ale zcela bez emocí by mě zajímalo, jak by sis představoval objevnou knihu s takovýmhle záběrem

    ...je to poprvé, co se tohle téma dalo dohromady na jedno místo, koncepce jít po autorech a autorkách je mnohem lepší, než klasicky chronologicky a po stylech, většina těch lidí nemá žádnou monografii, takže jsou vlastně poprvé takto představeni, navíc i v nějakým kontextu ...na textech se podíleli vlastně všichni, kdo se timhle tématem u nás profesionálně roky zabývají, samozřejmě některé texty jsou lepší, některé horší, ale to je v takovém širokém autorském týmu běžný a celkově je to myslim na úrovni odborné knihy byť původní záměr byla propagace týhle architektury směrem k široké veřejnosti ..k čemuž měla napomoci i rozsáhlá dobová dokumentace a spousta fotek byla publikována vůbec poprvé

    ...pokud tě něco zajímá více do hloubky, musíš jít do úžeji zaměřených publikací to je jasný, ale opravdu nevím, jak by se takhle zaměřená kniha dala udělat jinak a lépe
    ONDRAT
    ONDRAT --- ---
    CUKI: Ale to neni jen muj pohled, ktery mi neberes, to je pomerne siroce prijimany fakt, ktery umoznuje zapis takovych staveb jako pamatek.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam