• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RYBOSHŠaManYsMuS

    Témata ke sdílení: extáze, trans, smrt, zrození, rituály, tanec, zpěv, bubnování, šamanská tvorba, meditace, šamanská cesta, léčení, "drogy", duchové, jiné světy, příroda, přírodní síly, energie, harmonie, šamanská moudrost, jiné entity, šamanské cestování, provázení, osobní svoboda, channeling, nové podoby šamanismu, úloha šamanů ve společnosti, moderní člověk a šaman ....

    Každý má možnost vytvořit anketu, takže když vás něco napadne ...
    Káždý má možnost měnit nástěnku, takže pokud chcete přidat knížku, link nebo moudro ...

    Snažte se uvědomit si svou cestu, než začnete polemizovat se zástupci jiných cest. Posuzujte věci vždy z většího měřítka. Mějte na paměti konečný stav. Buďte vděční a slušní, ale nesmlouvaví.

    Když je kmen v koncích, rozhoduje náčelník. Když je v koncích náčelník, šaman de na houby.

    Jsem saman?

    18 hlasy od 18 respondentů
    • 16.7% / 3 hlasy
    • 50.0% / 9 hlasů
    • 33.3% / 6 hlasů
    rozbalit záhlaví
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NIKOPOL: takže mi vlastně říkáš, že to co jsi napsal dokonaleji napsat nejde, rozvinout myšlenku písmem taky nelze a tvůj výklad je správný a já jej mám jen přijmout.. pak pochopím, děkuji

    MORPHLER: hele nebudeme se navzájem tlačit do situací, které se nedějí; jestli jsi nepochopil, mě šlo o to, jestli dokáže nikopol svoje implikace rozvinout a jestli to nedokáže, tak mi asi nic nevysvětlí; o paradigma se neopírám, já jen, že mi nikdo jiný význam slova "energie" než ten obecně platně/neplatný a amébní nevysvětlil; jestli tohle je pro tebe moje nepochopení vašeho výkladu šamanismu, tak děkuju pěkně :)

    KALIPH: vysvětli rackům mořské dno

    REVAN: tak ona je jednak tradiční forma a druhak new-age forma, která je všudypřítomná a láskující jako všechno z new-age; pak jsou zaběhnuté metody práce s imaginací, extatickými stavy a práce s duchy, strom života vedoucí do podsvětí a do nebes; šamanova pouť za duší nemocného, talismany, amulety, kmen a tradice; nevím o tom, že by šamanismus byla filozofie, spíš zaběhlá kmenová praxe
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    PALEONTOLOG: je mi líto, ale všechno, na co se mě tu znovu ptáš, jsem ti už napsal, vysvětlil v příspěvku [ NIKOPOL @ ŠaManYsMuS ] .. asi si to přečti znova .. a pak znova .. a pak ještě jednou ... a slova a významy řaď podle toho jak jsou tam vedle sebe napsaný a do jaký souvislosti je staví syntax a struktura vět a ne podle toho jak si představuješ, že to má být .. že je to správné nebo podle fyzikálních teorií pravdivé :-)
    MORPHLER
    MORPHLER --- ---
    PALEONTOLOG: ja nikde nerikam, ze se snazis si VSE vysvetlit slovy. jen ze TOHLE slovy vysvětlit nepujde. a už vůbec slovy paradigmatu, v kterém se chceš bavit ty.
    šmanskemu paradigmatu nerozumiš, za tim si stojim. ostatně říkáš to i ty sám, když v rámci něho vedeme diskuzi (v klubu nazvany šamanismus) a ty nám nerozumíš a říkáš že nerozumíš a žádáš vysvětlení. takže rozumíš našim slovům, vazbám a úvahám? (protože to je to paradigma) Není třeba už nic vysvětlovat? :)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MORPHLER: původně jsem se pozastavil nad tím, jak nikopol spojil šamanismus ve víru/prožitek (co chceš) že všechno je živé a jednotné; když si představím jak tyhle pojmy spojit něco dostanu, ale nezískám tím pochopení, jak k tomu nikopol došel a v jakém smyslu to tvrdí on..( zvlášť když některá jiná fakta která zde uvedl nejsou pravdivá);
    proti tvojí snaze vysvětlit si vše slovy, ze kterou jsi mi moji kratochvíli označil (na textové diskuzi si merito věci vysvětlit slovy.. jak bláhová činnost) se ironicky ohrazuju.. i proti tvému inklinoriu, že jistému paradigmatu nerozumím se ohrazuju, to ty s prominutím nemůžeš vědět i kdyby to tak nebylo, ne na základě dvou příspěvků;
    možná jsem se zeptal na ty vazby nikopola příliš překotně, ale já věci pitvám a nikopol mi nevysvětlil nic než spojení, která možná jsou platná za obecné duchovní pravdy, ale jejich opakování je takové.. jak to jen kulantně říct, nepřesvědčivé
    MORPHLER: někdo možná chce objasnit nepopsatelné, ačkoliv takto položená snaha je odsouzena k marnosti (a na místo takové bych volil jiné termíny), mě zajímá především jak nikopol vazbu, že vše je živé, protože to "vše" spojují fungující principy a musí obsahovat ducha, vzal ? a je to jen takto, není možné to rozvinout ?

    NIKOPOL: jo, docela by mě zajímalo, jak bys mi vysvětlil, že vše je živé, protože to spojuje princip fungování světa a tím je duch/bůh etc.je to vážně takový problém ? :) je to snaha objasnit nepopsatelné ? nebo mi aspoň řekni, co to je ta energie, která je vším, když to není fyzikální veličina, která koná práci ?
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    MORPHLER: jo asi to nebude jen víra, snažil jsem se to přiblížit paleontologovi :-)

    PALEONTOLOG: taky ti moc nerozumím .. zdá se, že po nás chceš vysvětlovat pojmy, které používáme, ale sám takových vysvětlení nejsi schopen a ani k nim neinklinuješ

    taky nemám pocit, že sem ti to nevysvětlil, co to šlo .. spíš, že tys to vysvětlení nebyl ochoten přijmout, pracovat sním
    MORPHLER
    MORPHLER --- ---
    PALEONTOLOG: "když je to jedno a totéž, může se to jmenovat jakkoliv ale bez toho, abys to objasnil "že to může být cokoliv", si bude každý představovat "ducha/boha/princip" tak, jak jej zná z nějakého jiného kontextu, který se s tvým/nikopolovým neslučuje.." -to ale bude i když to jakkoli objasnim, chces abych objasnil nepopsatelne. proto jsem pouzil napri i slovo buh. bavime se o necem, co kdo poznal, chape ze nejde presne popsat a jakykoli popis jen tvori rozkoly. koukam, ze rozkoly muze tvorit i to, ze to je nepopsatelne .)
    MORPHLER
    MORPHLER --- ---
    PALEONTOLOG: "pokud neumím vysvětlit pojmy, které používám, tak, jaký měly význam při svém vzniku a neznám jejich úplný dosah"... no ony maji jiny vyznam, kdyz je pouzivam.. a zase jiny kdyz je pouziju za chvili, vis. napsana slova nesou velmi malo vyznamu. napriklad nejde videt jak se na teto diskuzi oba bavime. a je to diskuze- oba mame predem dane pozice a snazime se je vyjevit tomu druhemu. nic vice. nesnazim se te presvedcit ze mam pravdu a nezaregistroval jsem to ani u tebe. popsal jsem ti muj pohled a popsal jsem ze vic ti ve slovech vysvetlit neumim a ze si dokonce myslim, ze to neni mozne. ty se domnivas, ze je, hodne stesti s hledanim odpovedi.
    nechapu jak to myslis s tim ze jsem si jisty tim co delas a cemu rtozumis... nejsem. vychazim jen z par poslednich postu, kde neco co chapes ci nechapes zminujes, jen z toho co pises.
    a priznavam, ze ti moc nerozumim (napr veta?: vědecké paradigma o energii naráží na klasickou termodynamiku, která něčemu jako je energie dala vzniknout; k tomu jsou další pojmy jako entalpie asi šamanysmus nezná.. nebo jej zná šamanysmus ale neznají jej lidé ? co já vím..") termodynamika dala vzniknout energii? antalpie? spojka ve vete aby to davalo nejaky smysl?...
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MORPHLER: trochu jsi mě pobavil, když je to jedno a totéž, může se to jmenovat jakkoliv ale bez toho, abys to objasnil "že to může být cokoliv", si bude každý představovat "ducha/boha/princip" tak, jak jej zná z nějakého jiného kontextu, který se s tvým/nikopolovým neslučuje.. proto slova, na vysvětlení čehokoliv je čas a bude ho nejspíš stále dost; ...a pokud neumím vysvětlit pojmy, které používám, tak, jaký měly význam při svém vzniku a neznám jejich úplný dosah (event. vazby na další pojmy), mám v tom guláš.. a pojem energie je v tomhle prostě klasika
    tvoje tezeologie mě trochu pobavila, přiznám ti to..
    a jestli jsi si tak jistý tím, co dělám a čemu rozumím.. nemám co dodat, vystup na nebesa
    MORPHLER
    MORPHLER --- ---
    entalpie je hezká. o té chci taky něco vědět. i když entlapie by byla ještě hezčí .)

    NIKOPOL: je to víra, když to zažíváš? pro mě je šamanismus spíše prožitek toho, že vše je živé (vědomí) a vlastně stále jedno v různých podobách.

    PALEONTOLOG: onen princip, vědomí, duch, bůh... je furt jedno a totéž, je jedno jak to nazveš a šamanismus se od víry imho liší tím, že v to ne- věříš, ale zažíváš to, pohybuješ se tím, pracuješ s tím, komunikuješ. Taky se tomu někdy ve matirialisticko vedeckem paradigmatu říká schizofrenie.
    Entropie je vědecký axiom, který nemá žádné vysvětlení. Je jen pozorován a to jen při velmi omezeném pohledu na energii. Z pohledu evoluce vědomí, složitosti struktur, replikace memů.. nic takového jako entropie neplatí.

    PALEONTOLOG: ty to chceš vysvětlit slovy, navíc pokud možno usazenými do materialisticko scientistického paradigmatu, a to nejde. paradigmatu šamanskému pak (jak sám pozoruješ a zmiňuješ) nerozumíš... cesta z toho není převedení šamanské zkušenosti do tvého slovníku, ale obsáhnutí nového lsovníku (s jeho významy- šamanské zkušenost)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NIKOPOL: jednoduše, když používám nějaký termín, tak s ohledem na původ jeho vzniku nebo s ohledem na ostatní a vsadím ten pojem do kontextu; když to neudělám, dochází v debatě k dojmologii

    nerozumím vazbám které jsi použil, konkrétně proč je princip fungování světa vědomím, proč je "holé" vědomí živým ? nerozumím tomu, protože můj výklad světa tyto vazby neobsahuje; navíc si myslím, že žijeme v mnohem hmotnějším světě než bychom kolikrát chtěli.., tak nechápu tu energii.. připadá mi takové uvažování na úrovni útěchy před hmotou a z ní plynoucími prožitky a taky mi připadá, není ve všem řád, ve všem je taky podstatná část chaotického chování a to je od koho ?
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    problém s entalpií bude asi ten, že ten pojem neznám já .. taky asi nemluvíme asi o té samé energii :-)
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    podle mého je šamanizmus "vírou" v to, že vše je živé, protože se mi zdá, že tak zastánci různých proudu šamanizmu se tak chovají nebo tak vystupují, někdy se tom vyslovují (že je vše živé).

    zbytek otázek pro mě vystupuje jako směs, kde nedokážu odlišit na co se vlastně chceš zeptat nebo jakou mojí část chce relativizovat .. nebo co
    ANNA
    ANNA --- ---
    Trochu naruším kruhy doporučením literatury, a sice Starého laponského náboženství od Václava Marka, viz. http://www.kosmas.cz/knihy/151604/stare-laponske-nabozenstvi/ .
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NIKOPOL: děkuju za obsáhlé vysvětlo, ale proč myslíš, že je šamanismus víra v to, že vše je živé? v případě principu, který stojí za "přeskupováním částic" - je tohle vědomí ? proč je princip vědomí (duch) ? protože to říkáš, nebo protože to řekl někdo před tebou ? nebo snad proto, že tomu jen věříš ? není tvůj šamanismus vírou ? a čím se liší od víry v to, že tomu tak není ? referencí na Burjaty, Jakuty a další ?
    vědecké paradigma o energii naráží na klasickou termodynamiku, která něčemu jako je energie dala vzniknout; k tomu jsou další pojmy jako entalpie asi šamanysmus nezná.. nebo jej zná šamanysmus ale neznají jej lidé ? co já vím..
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    a která je ten = a která je teď
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    myslím, že "všechno je součástí téhož" to vystihuje dost přesně .. nehledě, že to může vypadat jako ideologická demagogie :-)

    nédávno mě napadlo přirovnání ... ale hádám, ani to nebude dávat smysl :-)

    vychází se z premisy (která má jistou obhajobu i ve vědeckém pradigmatu), že všechno je původně jen energie. všechno, ať jsou to ty nejmenší částice hmoty, se v tom čemu říkáme svět vyskytují ve vztazích (to platí jak v mikro tak v makro kosmu) vztah je síla, a síla (představuj si ji třeba pod přitažlivostí, která drží elektrony ve valenčních vrstvách atomů) je energie. tedy všechno ve světě je energetické povahy.
    dále pak z premisy, že tahle energie, resp. vztahy, kterými se projevuje, kterými se nám dává, má určitý systém, řád. že tedy nejsou náhodné, tedy, že například ... protony, neutrony a elektrony, různých prvků dělají molekuly konkrétního prvku vždy stejně, kdyby to nědělali podle systému, řádu, nebyly by možné pravidelnosti.

    a z premysy, že ať už to budeš brát od energie, která se uskupuje nebo od systému podle kterého se uskupuje, za obojím stojí stejný princip, a že tenhle princip je vědomí, duch.

    duch, systém, energie je esencí všech věcí.

    (přirovnání:) jestli na počátku, přede-vším, dřív než všechno, bylo nic, i toto nic bylo podle systému, který v tu chvíli byl "ničím", a tedy nebylo nic.
    pokud dnes ale máme, setkáváme, mnoho jednotlivostí, ať už jsou jakéhokoliv rodu, pak je to stále týž systém, který byl na počátku nic a která je ten individualizovanou mnohostí. každá individualizovaná jednotlivost, je ale stále a vždy byla, ať jakkoliv rozdrobená, prodchnuta duchem, vědomím, a tedy tohoto ducha obsahuje, nese svůj kousek původního vědomí v sobě, a tedy je vědomím.

    vše co je .. i život sám .. je tedy vědomím. vše tedy má stejnou "životnost"("oduchovnělost"), je stejně živé, protože je fundováno určitostí vědomí, které ho koncipuje.

    uf :-)))
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NIKOPOL: to by mě tedy zajímalo, co rozumíš pod slovem živý, jestliže tvrdíš, že všechno je živé..

    NIKOPOL: udelěj si nějakej rituál, nasaď si amulet a ten tě před nešťastným způsobem léta ochrání,

    LIESKO_VEC: svoboda je iluze,
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    LIESKO_VEC: způsob tohoto léta, zdá se mi poněkud nešťastný
    LIESKO_VEC
    LIESKO_VEC --- ---
    NIKOPOL: ja nevim ... sloboda slova?
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    NIKAO: tos slyšela dobrou radu .. srdcem a hlavně neustále :-) .. nicméně zařizování akorát podle sebe nás jako společnost dovedlo tam, co dneska jsme, do zmaru a zoufalství.


    LIESKO_VEC: nějak nerozumim, proč se snažíš přispívat něco do klubu o šamanismu ? .. snad nevíš, co je šamanismus především .. a to sice víra, že všechno na světě je součástí téhož, že všechno na světě je stejně živé ... člověk jako zvířata jako stromy jako kameny jako hory jako prameny jako planeta jako krajina a jako místa v té krajině (i ta, která člověk vytvořil jako domy a zahrady) ... všichni stejně :-)
    NIKAO
    NIKAO --- ---
    pro mně nejlepší rada co jsem za poslední dobu slyšela, je, že člověk má i když by ho něco ohrožovalo pořád tu zodpovědnost, si to zařídit podle sebe.
    a když člověku jede moc hlava, tak to začít brát taky srdcem.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam