• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RYBOSHŠaManYsMuS
    F0N
    F0N --- ---
    LODBROG: prax sa deje prave teraz predsa, kedy inokedy? :)
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    Ovšem jestli to nemyslíš nějak metaforicky - tak, že přestávám chápat co chceš říct.

    Já jsem spíš na tu praxi.
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    F0N: Ale může - a dělá to.
    K čemu by jinak byl?
    F0N
    F0N --- ---
    LODBROG: nie nevykladam si to hekticky a jednostranne, len myslim, ze je dolezite si toto uvedomit: guru ta NEMOZE nic naucit :)
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    Zítra beseda s Ekvádorskám šamanem
    (snad to tu ještě neproběhlo).

    Byl jsem na dvou jeho ceremoniích a vřele doporučuju.
    Je to manžel Kostičky tady z nyxu, indián - ekvádorský šaman z šamanské rodiny.

    Dílny - Inspirace šamanskou cestou - Divadlo Kampa
    http://www.divadlokampa.cz/dilny/inspirace-samanskou-cestou-2.html
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    F0N: "... jakoukoliv metodou..." takže také předává informace.
    I informace o metodě jsou informace (jak se říci auto, to jsou taky informace).

    Nevykládej si všechno hned tak hekticky a jednostranně.
    F0N
    F0N --- ---
    LODBROG: no myslim, ze to je dolezite, lebo prave "ziaci" velmi lahko padaju do mindtrap, ze su ziaci a guru ich ma nieco naucit a to nie je pravda. Guru ta vedie akoukolvek metodou k absolutnej slobode, realizacii, rozpoznaniu tvojej podstaty (hej znie to ako totalne klise uvedomujem si to, ale neviem to povedat lepsie).
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    F0N: Hádáš se o slovíčka. Učitel, průvodce - je to takový rozdíl?
    Jsi si jist, že jedno nemůže být i to druhé?

    Učitel učí. Vychovává, vzdělává. Je vzor, mistr svého řemesla.
    A taky předává informace - teda aspoň ten můj ano.
    Nevím co máš za gurua Ty, ale kdyby mi ten můj neřekl ani slovo, nevím jak bych se od něj učil - telepatii ještě neumím.
    F0N
    F0N --- ---
    LODBROG: guru nie je ucitel, ale sprievodca, guru ti nemoze a nevie dat nic co by si sam nemal. A nemyslim, ze je ulohou gurua predavat informacie, skor privest ta domov.
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    SLAPPY: Guru je Učitel - duchovní mistr.
    Starý šaman může být "guruem" pro svého žáka, mladého šamana.
    Ale guru není nikdo sám o sobě. Člověk řekne "tohle je můj gurudév" nebo "tamto je Tondův sat-guru".
    Guru je vždy ve vztahu k někomu.

    Akorátže někteří vysoce duchovně vyspělí jogíni mají tisíce žáků, takže se jim říká "guruové" tak nějak všeobecně.
    A myslí se tím Učitel.
    Znamená to "ten, který vede z temnoty nevědomí do světlka vědomí" (gu=tma, ru=světlo)

    Škoda že je tady slovo "guru" tak zprofanované.
    Proto všichni radši říkají "gurudév" (božský učitel) nebo "sataguru" (opravdový učitel).
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    SLAPPY: Máš zajímavou představu šamana.

    Pro mě byl a je "šaman" určitá role ve společnosti - obvykle v nějaké vesnici, v nějakém kmeni.

    Vesnice má svého náčelníka/starostu, truhláře, bednáře, lovce, kováře... a šamana.
    Šaman komunikuje s entitami a vlivy, se kterými si ostatní neporadí, protože jsou na ně moc silné nebo jemnohmotné.
    Jeho úlohou je dělat svou práci tak jako každý jiný řemeslník - tak jako švec opravuje boty a rybář loví ryby, a oba za to mají zase jiné protislužby od ostatních členů komunity,
    tak šaman léčí když je potřeba, předpovídá počasí když je to potřeba, snaží se určit tah zvěře pro lov, když je to potřeba, a je vykladačem přírodních sil a jevů.

    Může žít v ústraní protože je to pro jeho práci/výcvik lepší, ale není opovrhovaný nýbrž ctěn - tak jako je ctěn kovář nebo hrnčíř.
    Ale šaman bez své vesnice, bez svého kmene, je stejně zbytečný jako politik na poušti - pro koho by teda dělal svou práci?
    SLAPPY
    SLAPPY --- ---
    LODBROG: Hmm, dobra otazka :)
    Guru je pro me osoba, ktera cely svuj zivot zasvetila predavani moudrosti, jez nabyla. Vetsinou v ramci nejake "nabozenske" skoly s konkretni filosofii podporenou pismem a dalsimi praktikujicimi osobami. Prijma zaky, za jejichz duchovni vyvoj nese znacnou cast odpovednosti. Kazdeho zaka osobne a duverne zna, aby ho mohl vest.

    Oproti tomu samana vnimam spis jako osobu zijici v ustrani, okolim casto opovrhovanou. Sve vedomosti zridkakdy predava a rozhodne ne kazatelskym stylem. Neni vazan na konkretni "nabozenstvi" ba ani kulturu, protoze jeho praktiky jsou univerzalni. Malokdy je ma podlozene pismem, protoze 'co je psano, z toho se snadno stane dogma'. Aby s "pacientem" mohl pracovat, nemusi ho vubec znat a jeho opovednost patri Zemi a bytostem, ktere mu davaji sily.

    Toliko k tomu, jak to vnimam ja. Pokud nekdo chce rozvest svuj pohled, budu jedine rad.
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    SLAPPY: Co si představuješ pod pojmem "guru"?
    Představit si lze leccos, takže jak ho pojímáš právě teď Ty?
    SLAPPY
    SLAPPY --- ---
    JASONEKK: Šaman neni guru, takže s tim označováním a šířením moudra.. nevim nevim
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    JASONEKK: Nic není zadarmo. Minimálně je potřeba trochu vlastní snahy.
    Což se - chápu - v době internetů lidem moc nechce.

    Naneštěstí pro lidi od internetů jsme šamanům ukradení - my potřebujeme je, ne oni nás.
    JASONEKK
    JASONEKK --- ---
    NIKOPOL: Děkuji a podporuji to naprosto... já chci data :) informace. Ne jedna paní povídala ;) Přesně... máme tu šamany... pokud jsou dobří a vyloženě se tomu nebrání, tak je označme... ať nám mohou radit a šířit moudro... to je pro všechny ne jen pro ty co platí nebo pro ty co si to nějak "zaslouží" ... a jdu na večeři ;)
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    PRASAD: pokud budeš chtít můžeš si vyhledat moje předchozí příspěvky a posoudit, zdali je záhodno se se mnou bavit :-)
    PRASAD
    PRASAD --- ---
    NIKOPOL: myslím ,že by se mělo rozdělovat mezi šamanizmem,filozofií,rejpáním a magií. Pak bych věděl jestli stojí za to být konkretní.
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    PRASAD: vzhledem k mojí motivaci vyjádřené níže, je možno něco udělat, aby si byl konkrétní ?
    PRASAD
    PRASAD --- ---
    NIKOPOL: ahoj, já osbně znám jen dva. Nechci být konkretní a nevíc jsou to cizinci. Viděl jsem je pracovat a stálo to za to.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam