• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PREVITAntikomunisticky klub - Antikomunisticky a antitotalitni klub
    PEGGYK
    PEGGYK --- ---
    FIN: V zásadě souhlasím. Dobře rozebráno, názory podepřené argumenty.
    Až na ty husity, já jim nikdy moc nefandila, přece jen to byla v podstatě občanská válka, drancovalo se, ničilo, plenilo...

    Mašíni x Palach: dvě strany téže mince. Palach ovšem byl v úplně jiné situaci, v jiné době... možná, kdyby žil v 50. letech, byl by členem některé odbojové skupiny. Toť můj skromný názor.
    Rozhodně si o něm já osobně nemyslím, že byl psychicky labilní.
    FIN
    FIN --- ---
    BONGI: nemohu souhlasit. v několika bodech, které jistě nabízejí prostor k diskusím dalším...

    1. mašíni x palach - souvisí to spolu nebo ne?

    na jedné rovině bych řekl, že to (mašíni x palach) je "klasický" reprezentant sporu na věčné téma "vzdorovati zlu silou/násilím vs. nevzdorovat". a jako dvě prakticky protichůdné strany jedné mince spolu tyto dvě věci jistě souvisejí. z historie zastánce obou stran známe a to i z nejspornějšího i nejhrdinštějštějšího momentu našich dějin zároveň: husitství. na jedné straně aktivně bojující husité, kteří nakopali prdel půlce evropy, na druhé chelčický a jeho známý "boj duchovní" (pouze). kdo měl větší pravdu a proč?

    myslím, že zde mohu zaujmout jen stanovisko osobní a podepřené jen praktickým hlediskem: husiti, i když některé ty maniakálně vraždící zmetky nemám rád. ale když jde o efektivitu... no, to si husiti své vydobili a pozůstatky některých výdobytků táhly se nám dál.

    2. je mašín oprávněn?

    ale jistě, že je. každý, kdo aktivně něco dělal, je oprávněnější než ti, co drželi hubu a krok*. ti, co něco dělali, ať více silou, méně silou, literárně anebo jinak, ti všichni jsou oprávněnější se pohádat a věřit ve svůj způsob než ti ostatní. vždycky jsem osobně věřil, že aktivní snaha a práce člověka opravňuje mít názor a nárokovat si jeho váhu, ne pouhý fakt "mám hlavu a dýchám"...

    * vynechávám reálné hledisko možného velkého ohrožení rodiny, i když i to je sporné a na debatu, a beru pouhé "když nic neřeknu, budu se mít ještě docela dobře narozdíl od těch pitomců s letáky". pouhé, ale nejpohodlnější a imho nejzbabělejší vůbec.

    3. palachův čin měl dopad ten, že to lidi na chvíli probudilo. pak usnuli, pak přišel zajíc (a možná další) a ten je méně znám (ti jsou ještě méně známi) a dlouhá leta pak tu a tam někdo tiše zašeptal "palach" v ústraní, aby to druzí nezaslechli. diskreditace palacha coby blázna stran soudruhů je pak známa, že.

    4. tezi "jak strašně by to tu dopadlo, kdyby bylo víc mašínů" musím zcela odmítnout. poukáži na analogii z předvečera druhé války:
    poláci, narozdíl od nás, svedli s hitlerovskou přesilou zcela marný, i když hrdinský boj. výsledek? základ hrdého národa. my jsme bez boje kapitulovali. výsledek? historické stigma dodnes nevyřešené a věčné dohady, jedno je však jisté - poraženecká pachuť se táhla dějinami dlouho a nejspíš tu ještě zbytky jsou. viděno touto optikou musel bych ovšem polákům radit, že toho odboje tenkrát měli nechat, měli "rozumně" rovnou kapitulovat a nemuseli dostat tak přes držku a být tak zle poničeni...
    nikdy. a někteří naši předkové nejspíš těm polákům chvíli i důvodně záviděli.

    tím vším nechci, jak jsem již říkal, urážet jana palacha - ale na vojákově tvrzení a pohledu, že třeba vésti lidi k boji za svobodu, byť by náhodou měli cedit krev nepřátel, nejen vlastní, prostě "neslušnému násilí", rozhodně něco je a svou logiku má. a naopak, nelze vůbec tvrdit, že by tyto dva přístupy nebyly kontrastní.

    já vím, gándhí zvítězil. ale anekdotická poznámka dodnes říká, že měl taky kliku na spořádané britské okupanty :-)
    BONGI
    BONGI --- ---
    ADMIX: No, myslim, ze pravdu nema. Uplne stejne by se totiz dalo rict, ze kdyby udelali vsichni totez, co Masini, tak by tu bylo hodne mrtvych civilistu a mozna velmi radovych komunistu, zadny funkcionar a nakonec by se Ceskoslovensko vylidnilo emigraci. Rozhodne dopad na verejnost mel Palachuv cin vetsi a pozitivnejsi nez Masinu.

    Nechci ted rozebirat Masiny a jejich cin, jen si proste myslim, ze nema pravo odsuzovat ci jakkoli hodnotit Palachuv cin z pozice vlastnich cinu.

    Jak rika Wanah, tohle proste nesouvisi a neda se pomerovat.
    WANAH
    WANAH --- ---
    FIN: A je lepší si jako první obléct ponožky, nebo si je vzít až nakonec? Tak jako tak na ně dojde.
    Oba počiny nelze srovnávát, jsou součástí téhož. Jeden bez druhého ztrácejí na významu a dopadech na veřejnost.

    Já chápu tu snahu všechno cpát do jasně strukturovanejch hitparád, ale myslim že aspoň v takových případech by stálo zato se do bagatelizace ani nepouštět.

    FIN
    FIN --- ---
    ADMIX: no jako správný diktátor si nemůžeš přát nic víc, než když tví nejzarputilejší protivníci demonstrativně spáchají sebevraždu, zejména, pokud máš za zadkem silného big brothera, s nímž v obavě před konfliktem větším se protistrana do křížku zkrátka nepustí... ale to nijak neubírá velikosti palachova činu, jen prostě soudím, že má mašín pravdu v tom, že lépe řezat diktátorovy vojáky než sebe sama.
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    Nemyslim si, ze to, co udelal Palach bylo zbytecny, ani ze by se na to melo zapominat, ale Masin ma pravdu v tom, ze kdyby to tak udelali vsichni, tak bude vysledek horsi, nez kdyby vsichni sli s Masinama :)
    FIN
    FIN --- ---
    KEMAL: no mašín je celebrita minimálně rozporuplná a další otázka je, nakolik jej citují přesně. já třeba si nesmírně vážím jana palacha, nicméně když přijde na to, tak si víc vážím těch, kdo proti diktatuře bojují a eventuálně prolijí krev jejích obhájců než těch, kdo proti ní bojují tím, že se zabijí. (pozor, "víc" znamená čemu dávám přednost, ne že bych neuznával jedny nebo druhé.)
    KEMAL
    KEMAL --- ---
    LONESTAR: pro to mám jediné vysvětlení - pan Mašín holt hledí na svět optikou vojáka. A jelikož je celebritou, novináři jej citují, bez ohledu na omezenost jeho názorů.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    číňanku jsem vždycky prošvihl.. tak aspoň petříčka:-)

    pierrot le fou - no charge - long - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=kp_UKzShwQc
    FIDEL
    FIDEL --- ---
    TIGRE: nene althusserovske cislo teprve nyni chystam
    GUMAGUAR
    GUMAGUAR --- ---
    Godard 1967


    Godard 2010

    TIGRE
    TIGRE --- ---
    FIDEL: v tý A2 z minulý středy? ještě jsem nečetl... :(

    jinak já mám z toho filmu nejradši tu scénu jak jí nudle, před benzinovou pumpou (s)hell :)
    http://img319.imageshack.us/img319/9761/gary20bg.jpg
    CICO
    CICO --- ---
    "Když jsem hru psal, tak se bilancovalo dvacet let od sametové revoluce. A občas se objevovaly názory, že předtím bylo lépe" aneb co se aktuálně děje v ostravském divadle...

    Tomáš Vůjtek: Opus pro Alenu Sasínovou-Polarczyk - Moravskoslezský deník
    http://moravskoslezsky.denik.cz/kultura_region/tomas-vujtek-opus-polarczyk20120120.html
    FIDEL
    FIDEL --- ---
    TIGRE: vytecnej snimek a zrovna tuto fotku jsem nyni pouzil do novin k textu Hausera o znovuozivovani Althussera;)
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    La Chinoise (Číňanka) od Godarda je docela fajn! místy dada, ale fajn :)



    V útulném francouzském bytě plného spisů Mao Ce-tunga skupina mladých studentů přemýšlí, jak změnit svět v komunistickou komunitu. Hlavou skupiny je Veronika. Ta navrhuje spáchat atentát na nějakého vysokého činitele. Začne se tedy usilovně zasazovat o realizaci svého záměru, přičemž si uvědomí, že je to jen začátek běhu na dlouhou trať. Godárdův film ze 60. let, kdy Amerika právě bojovala ve Vietnamu, vztahy mezi Sovětským Svazem a západní Evropou ochladly a daleký východ oprášil hymnu čínské kulturní revoluce. Film o naivních univerzitních studentech z buržoazního prostředí, v kterém si zahrála i Anne Wiazemsky, posléze Godardova manželka. Tento film se ve své době stal událostí a opět potvrdil Godardovu originalitu. Byl označován za prorocké dílo. Dnes, kdy maoismus je nahlížen poněkud jinak, film už tolik neprovokuje pro svůj politický obsah (možná v mnoha směrech diskutabilní), jako spíš pro koncepční originalitu.

    Chinoise, La (1967) | ČSFD.cz
    http://www.csfd.cz/film/35150-chinoise-la/
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    jináč v Pullamonvy zmínka.. že když Gorbačov v 69 zavítal do ČR, byl překvapen občanským odcizením vůči SSSR, které vyvolal příjezd tanků a zpětně tak zhodnotil krok za špatný..
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    kdo máte doma telku, pohrdání zdar dnes ve ~20:45! maoista šedesátých let, vítač ruských tanků během pražského jara a autora pravdy ( http://www.csfd.cz/film/35179-pravda/ ) ..

    Godard naučil uhrančivou Brigitte Bardotovou Pohrdání — Kultura — ČT24 — Česká televize
    http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/161530-godard-naucil-uhrancivou-brigitte-bardotovou-pohrdani/
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    OJIRIO:
    CICO:
    To je teď ale problém, protože vaše kombo přeci jasně dokazuje, že šlo o mletí píčovin. Jsem nějaký zmatený.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    honitbě zdar!
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    HAROLD: Meleš píčoviny
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam