• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PREVITAntikomunisticky klub - Antikomunisticky a antitotalitni klub
    FIN
    FIN --- ---
    KEMAL: "poláci jsou stejní čůráci jako češi" - lol, no to ano. v některých ohledech dokonce horší, můžeš mi věřit. měl jsem příležitost pracovat pod/s poláky i čechy a přes mnohé výhrady k domácí scéně poláky mám ve škatulce "už nikdy". (a nejen já, ale i další kolegové z oboru:)

    přesto ale... "vůbec nechápu, proč má někdo potřebu odvozovat své sebevědomí z nějakých národních ikon" - na tom není nic k nepochopení a já spíš nechápu, co na tom nechápeš. co je lidstvo lidstvem, vyskytují se velké osobnosti a stávají se ostatním vzorem. musíš přece ze své vlastní zkušenosti vědět, že výsostných individualistů rozhodujících a vážících znovu a znovu každý krok je menšina - většina lidstva halt následuje různé vzory. anebo má stigmata z antivzorů různého druhu. tak to prostě je, co je lidstvo lidstvem a dějiny dějinami. takže ačkoliv si můžeme dopřát individualistického osobního luxusu "že to nechápeme", čistě prakticky musíme s takovým jevem počítat.

    je tedy reálná skutečnost, že bez ohledu na to, jaké beneš měl anebo neměl možnosti, mnoho čechů bylo z kapulace rozčarovaných a toto stigma se promítlo, zatímco poláci měli poněkud nadupanější sebevědomí ze dvou, byť tragických, hrdinských vzorů.

    no a ten beneš... ano, na výběr z "hezky" a "ještě hezčeji" neměl. přesto, když to srovnám s háchou, který vědomě kryl eliáše, který vědomě kryl anebo se přímo účastnil ilegální činnosti, přičemž před válkou předpověděl, že zůstane a bude ho to stát krk, mají ti druzí mé sympatie oproti benešovi.
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    O Mnichovu a předcházející cestě ČSR vlastní vinnou do izolace je docela zajímavý článek v posledním Respektu...
    KEMAL
    KEMAL --- ---
    FIN: neser

    fakt jsem alergický na to, když někdo svádí své vlastní charakterové nedostatky na Beneše, protože v září 1938 de facto nevyhlásil válku celému mezinárodnímu společenství. A srovnává zbabělé čechy se statečnými poláky, kteří "se aspoň bránili". Tady naštěstí vím že se nejedná o tvůj osobní případ, ale tím spíš nechápu, proč papouškuješ tuhle floskuli kterou jsi slyšel od bůhvíkoho. (ve skutečnosti vůbec nechápu, proč má někdo potřebu odvozovat své sebevědomí z nějakých národních ikon (Smetana, Hus, Komenský, Nývlt ... a samozřejmě Mašín) nebo se deptat anti-hrdiny (jakým je asi i ten proklínaný Beneš)

    Za prvé, poláci jsou stejní čůráci jako češi - alespoň já jsem si nevšiml nějakého podstatného rozdílu (pokud něco jako národní povaha vůbec existuje)

    Z druhé, zahájení 2.světové v ČSR v září 1938 a zahájení téhož v Polsku v roce 1939 vůbec nejde srovnávat, a to zejména vzhledem k tomu, že "české kapitulaci" předcházela takzvaná Mnichovská dohoda: http://www.valka.cz/clanek_10479.html . Proč?

    Státní suverenita (tzn. i územní celistvost) ČSR vycházela z tzv. Versailleské smlouvy (ohledně hranice s Německem)

    Ze školy víme, že tuto dohodu podepsaly veškeré tak zvané "Čelné mocnosti spojené a sdružené" - tzn. Říše britská, Francie, Italie a Japonsko (Spojené státy americké jsou sice rovněž "čelnou mocností", ale ty nikdy Versailleskou smlouvu nepodepsaly).

    Mnichovskou dohodu podepsaly Říše britská, Francie, Italie (opět: "Čelné mocnosti") a Německo; Japonsko sice nepodepsalo, ale rozhodně ne proto, že by proti jejímu uzavření mělo nějaké výhrady - bylo mu to prostě a jednoduše šumák.

    Mnichovská dohoda tedy, při svém vzniku, byla právně platným dokumentem, který prostě a jednoduše revidoval dříve uzavřenou smlouvu z Versaille (ohledně územního uspořádání ČSR ve vztahu k Německu).

    Takže ten strašný zbabělec Beneš měl vpodstatě na výběr mezi dvěma možnostmi - buď bude právoplatnou dohodu respektovat, nebo si užije pět minut slávy a počínaje šestou minutou si oblíkne tepláky a půjde se zodpovídat před něco jako norimberský tribunál (to, že následný vývoj událostí /možná/ prakticky vyloučí druhou alternativu myslím že nemohl vědět, anžto nedisponoval křišťálovou koulí) - k tomu doporučuji otevřít výše připojený odkaz na text mnichovské dohody a přečíst zejména poslední větu souvětí článku 2).
    LIMECEJ
    LIMECEJ --- ---
    NJAL: nevim jestli Francie mohla udělat víc, už jen porovnáním SSSR a FR mi vychází svaz jako silnější. Navíc sověti byli za humny (tj kousek od podkarpatský rusi / zakarpatský ukrajiny). A Beneš se spolíhal na oba spojence stejně ( před mnichovem).
    FIN
    FIN --- ---
    KEMAL: kdyby byli lidi hodnější, bylo by na světě líp ;-)
    FIN
    FIN --- ---
    KEMAL: ale tu my jsme přece měli taky. a taky nám byla zcela k hovnu.

    BONGI: co myslíš tím "doba byla zcela jiná"? zcela jiná v čem? po válce se zde komunisté uchopili moci a - s ruskem za zády - likvidovali nemilosrdně nepřítele. to byl rok 48. dvacet let poté, když "se doba zklidnila", sem vtrhl za vlastizrádné podpory tužšího křídla opět rus a tanky dosadil zpátky k moci tu pořádnou, tuhou, zpátečnickou kliku. v čem byla doba jiná? v obou případech rus a jeho tanky coby hrozba anebo přímo jednající mašina...

    já v rčení "lepším vzorem je aktivní (od)bojovník než sebeupálení" povyšování nevidím. sorry. to je prostě konstatování principu. a docela věřím na praktičnost takového konstatování.

    argument "vzbuzení národa x diskutabilita" je sporný. národ se vzbudil a... zase usnul. palach byl mrtev. mašíni se alespoň probili živí. palach byl taky diskutabilní. upálil se, soudruzi z něj - jistě neoprávněně udělali blázna - a další živé pochodně zapadly a už ani neprobudily... vzato kol a kol mohl by ti tvrdit - přepjatě a čistě modelově pro účel debaty - že co je vlastně lepší? usnuvší národ, který spokojeně spí, ale kdyby ho "zapálilo" svědomí, řekne si: však palacha jsme měli - a spí klidně dál. anebo jedinci, kteří dodnes nedají spát odhodláním i kontroverzí svého činu? palacha si vážím, ale snad "piazza di yan palach" v římě je poctivější než naše spokojené konstatování "zme měli palacha, ne?"

    again: i kdyby. on má více práva než ledaskdo. nesouhlasit můžu - ale coby nelogický takovýto postoj jistě nezavrhnu.

    ano, chtěl, vyburcoval. a ono zase spokojeně usnulo. až příliš rychle. pořád totéž. své místo mají oba, mašín i palach. jen říkám, že v logice praktického vojáka "boj lepší než sebeobětování", nenacházím ani tu zpupnost. jako spíš praktický poznatek. kdybych já sám se měl rozhodnoput, že pro uchování čistého štítu lépe je mi oběti (sebe)vlastní, nebudu ji doporučovat druhým - druhým doporučím boj. obětovat sama sebe zpravidla si může dovolit jen člověk samotný, protože je rovnou jasné, že konec - boj má výsledek nejistý, ale na hypotetické rovině existuje možnost nějakého vítězství. v případě sebeobětování nikdy. seběobětovat se můžeš pro věc, ne pro lidi - za ty ovšem již musíš bojovat, byť sebemarněji.
    NJAL
    NJAL --- ---
    LIMECEJ: Ta byla ovsem takova hodne symbolicka, protoze SSSR s nami stejne nesdilel hranici, a navic, v dobe Mnichovske krize nam pekne vyvesili sluchatko a delali, ze tam nejsou.

    Francie mohla udelat vic, ale jak se ona k problemu postavila, je znamo, a Britanie by nam pomohla zhruba stejne ucinne, jako Polsku, t.j. rozhazovanim letaku nad Berlinem...

    Osobne myslim, ze kdybychom se branili, melo by to v budoucnu jeden jediny pozitivni dopad - bylo by o moznost min, jak na ceskych webech o valce zapocit nekonecny flame :-))
    LIMECEJ
    LIMECEJ --- ---
    NJAL: a i se Sovětským svazem smlouvu o přátelství.
    NJAL
    NJAL --- ---
    KEMAL: No, my jsme take meli smlouvu s Francii (byt ne s Britanii).
    BONGI
    BONGI --- ---
    FIN: Klidne nesouhlas. Ja s tvym zduvodnenim take nesouhlasim.
    1. Souvislost Palacha a Masinu je spolecny "nepritel". Doba je jina, cilova skupina, ke ktere se obraceli i to, co chteli vzbudit se lisi. Palachuv obcansky soukromy protest oproti organizovane gerile Masinu se take lisi. Souvislot tedy je, je ale nousoumeritelna.

    2. Masin mohl a ma pravo odsuzovat ty, co nic neudelali, ale nema podle meho nazoru povysovat sve reseni nad resenim ostatnich - to je o zpupnosti a aroganci. Ale uznavam, ze je to uhel pohledu.

    3. Palachuv cin mel mozna bezprostredni dopad jak rikas, ale presto zustal mementem. Vysledek akce a cinnosti Masinu byl jeden mrtvy nadstrazmistr, jeden pozarnik, jeden pokladnik, par zapalenych stohu a velmi diskutovane vnimani cele verejnosti. Na gerilovou skupinu vysledek dost zalostny na to, abych ho mohl povysovat nad jine. Paradoxne jejich nejvetsi cin byl uspesny nasilny odchod pres NDR s cilem vratit se zpet bojovat - jenze zustalo u umyslu.

    4. Vubec jsi nepochopil, co jsem chtel rict - slo mi o to, jak Masim zlehcil Palachuv cin " kdyby bylo vic takovych). Vakze jsem vzal nasobne vysledky prave Masinu a karikaturne dovodil zaver. Jedine oc mi slo bylo opet to neopravnene zlehcovani.

    Tve predhozeni Ghandiho ti vratim jinak : moc lidi po valce hrdinne vycitalo Benesovi, ze jsme se meli proti Hitlerovi branit.


    A na zaver : Palach NECHTEL vest lidi k boji, chtel vyburcovat jejich svedomi a nastavajici otupeni.
    FEMUR
    FEMUR --- ---
    KEMAL: aha. pochopil jsem to jako narazku na masiny a palacha. mea culpa
    KEMAL
    KEMAL --- ---
    FEMUR: to bylo spíš na to FINovu poznámku Benešovi (a narážka na to, že Polsko mělo, na rozdíl od ČSR, smlouvy o vzájemné vojenské pomoci s tehdejšími koloniálními supervelmocmi - což byla na straně poláků spíš smůla, protože netušili rozměr neakceschopnosti svých spojenců).
    FEMUR
    FEMUR --- ---
    KEMAL: az budou ze vsech obyvatel strategove a vojevudci, bude citat v tomhle pripade validni.:)
    KEMAL
    KEMAL --- ---
    Nemůžeš-li válku vyhrát, nepouštěj se do ní.
    - Sun Tzu

    (ne, nespletl jsem si to tu s auditkem o citátech)
    PEGGYK
    PEGGYK --- ---
    FIN: V zásadě souhlasím. Dobře rozebráno, názory podepřené argumenty.
    Až na ty husity, já jim nikdy moc nefandila, přece jen to byla v podstatě občanská válka, drancovalo se, ničilo, plenilo...

    Mašíni x Palach: dvě strany téže mince. Palach ovšem byl v úplně jiné situaci, v jiné době... možná, kdyby žil v 50. letech, byl by členem některé odbojové skupiny. Toť můj skromný názor.
    Rozhodně si o něm já osobně nemyslím, že byl psychicky labilní.
    FIN
    FIN --- ---
    BONGI: nemohu souhlasit. v několika bodech, které jistě nabízejí prostor k diskusím dalším...

    1. mašíni x palach - souvisí to spolu nebo ne?

    na jedné rovině bych řekl, že to (mašíni x palach) je "klasický" reprezentant sporu na věčné téma "vzdorovati zlu silou/násilím vs. nevzdorovat". a jako dvě prakticky protichůdné strany jedné mince spolu tyto dvě věci jistě souvisejí. z historie zastánce obou stran známe a to i z nejspornějšího i nejhrdinštějštějšího momentu našich dějin zároveň: husitství. na jedné straně aktivně bojující husité, kteří nakopali prdel půlce evropy, na druhé chelčický a jeho známý "boj duchovní" (pouze). kdo měl větší pravdu a proč?

    myslím, že zde mohu zaujmout jen stanovisko osobní a podepřené jen praktickým hlediskem: husiti, i když některé ty maniakálně vraždící zmetky nemám rád. ale když jde o efektivitu... no, to si husiti své vydobili a pozůstatky některých výdobytků táhly se nám dál.

    2. je mašín oprávněn?

    ale jistě, že je. každý, kdo aktivně něco dělal, je oprávněnější než ti, co drželi hubu a krok*. ti, co něco dělali, ať více silou, méně silou, literárně anebo jinak, ti všichni jsou oprávněnější se pohádat a věřit ve svůj způsob než ti ostatní. vždycky jsem osobně věřil, že aktivní snaha a práce člověka opravňuje mít názor a nárokovat si jeho váhu, ne pouhý fakt "mám hlavu a dýchám"...

    * vynechávám reálné hledisko možného velkého ohrožení rodiny, i když i to je sporné a na debatu, a beru pouhé "když nic neřeknu, budu se mít ještě docela dobře narozdíl od těch pitomců s letáky". pouhé, ale nejpohodlnější a imho nejzbabělejší vůbec.

    3. palachův čin měl dopad ten, že to lidi na chvíli probudilo. pak usnuli, pak přišel zajíc (a možná další) a ten je méně znám (ti jsou ještě méně známi) a dlouhá leta pak tu a tam někdo tiše zašeptal "palach" v ústraní, aby to druzí nezaslechli. diskreditace palacha coby blázna stran soudruhů je pak známa, že.

    4. tezi "jak strašně by to tu dopadlo, kdyby bylo víc mašínů" musím zcela odmítnout. poukáži na analogii z předvečera druhé války:
    poláci, narozdíl od nás, svedli s hitlerovskou přesilou zcela marný, i když hrdinský boj. výsledek? základ hrdého národa. my jsme bez boje kapitulovali. výsledek? historické stigma dodnes nevyřešené a věčné dohady, jedno je však jisté - poraženecká pachuť se táhla dějinami dlouho a nejspíš tu ještě zbytky jsou. viděno touto optikou musel bych ovšem polákům radit, že toho odboje tenkrát měli nechat, měli "rozumně" rovnou kapitulovat a nemuseli dostat tak přes držku a být tak zle poničeni...
    nikdy. a někteří naši předkové nejspíš těm polákům chvíli i důvodně záviděli.

    tím vším nechci, jak jsem již říkal, urážet jana palacha - ale na vojákově tvrzení a pohledu, že třeba vésti lidi k boji za svobodu, byť by náhodou měli cedit krev nepřátel, nejen vlastní, prostě "neslušnému násilí", rozhodně něco je a svou logiku má. a naopak, nelze vůbec tvrdit, že by tyto dva přístupy nebyly kontrastní.

    já vím, gándhí zvítězil. ale anekdotická poznámka dodnes říká, že měl taky kliku na spořádané britské okupanty :-)
    BONGI
    BONGI --- ---
    ADMIX: No, myslim, ze pravdu nema. Uplne stejne by se totiz dalo rict, ze kdyby udelali vsichni totez, co Masini, tak by tu bylo hodne mrtvych civilistu a mozna velmi radovych komunistu, zadny funkcionar a nakonec by se Ceskoslovensko vylidnilo emigraci. Rozhodne dopad na verejnost mel Palachuv cin vetsi a pozitivnejsi nez Masinu.

    Nechci ted rozebirat Masiny a jejich cin, jen si proste myslim, ze nema pravo odsuzovat ci jakkoli hodnotit Palachuv cin z pozice vlastnich cinu.

    Jak rika Wanah, tohle proste nesouvisi a neda se pomerovat.
    WANAH
    WANAH --- ---
    FIN: A je lepší si jako první obléct ponožky, nebo si je vzít až nakonec? Tak jako tak na ně dojde.
    Oba počiny nelze srovnávát, jsou součástí téhož. Jeden bez druhého ztrácejí na významu a dopadech na veřejnost.

    Já chápu tu snahu všechno cpát do jasně strukturovanejch hitparád, ale myslim že aspoň v takových případech by stálo zato se do bagatelizace ani nepouštět.

    FIN
    FIN --- ---
    ADMIX: no jako správný diktátor si nemůžeš přát nic víc, než když tví nejzarputilejší protivníci demonstrativně spáchají sebevraždu, zejména, pokud máš za zadkem silného big brothera, s nímž v obavě před konfliktem větším se protistrana do křížku zkrátka nepustí... ale to nijak neubírá velikosti palachova činu, jen prostě soudím, že má mašín pravdu v tom, že lépe řezat diktátorovy vojáky než sebe sama.
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    Nemyslim si, ze to, co udelal Palach bylo zbytecny, ani ze by se na to melo zapominat, ale Masin ma pravdu v tom, ze kdyby to tak udelali vsichni, tak bude vysledek horsi, nez kdyby vsichni sli s Masinama :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam