• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PREVITAntikomunisticky klub - Antikomunisticky a antitotalitni klub
    BONGI
    BONGI --- ---
    Nebudete dnes nekdo v Kafarne?
    BONGI
    BONGI --- ---
    DOCKINEZ:
    RUDOLF: Ano, jak rika nakonec : kratkodoba nevolnost = je to k pobliti, ale lepsi nez dlouhodobe zaludecni krece provazene pruserem, ze kterych vychazi cista prave jen KSCM diky skryte spolupraci.
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    Ja jsem za, jen at si ve vlade pekne jsou, aspon by museli vylezt z bezpecne ulity opozice. Imho je to lepsi moznost, nez kdyby socani vladli s jejich "tichou" podporou.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    Josef Šlerka: Ještě jednou: komunisty do vlády, prosím! - Deník Referendum
    http://www.denikreferendum.cz/clanek/13102-jeste-jednou-komunisty-do-vlady-prosim
    CICO
    CICO --- ---
    ...tak se nám za pana Smetanu postavil ministr za ODS, pohádka o "hrdinovi" možná co nevidět skončí, projeví-li NS špetku zdravého rozumu, což se dá předpokládat...)

    Za tykadlového řidiče Smetanu se postavil ministr, v kauze podá stížnost - iDNES.cz
    http://zpravy.idnes.cz/ministr-pospisil-poda-stiznost-v-kauze-romana-smetany-pga-/krimi.aspx?c=A120503_112529_olomouc-zpravy_sot
    CICO
    CICO --- ---
    HAROLD: jj, mladých blouznivců, hlupáků nebo jenom těch, co cítí určitou beznaděj v dosavadním vývoji a nedostatek vzdělání je žene do náruče jednoduchých řešení je určitě dost, možná čím dále tím více...to mohu potvrdit i na základě vlastní zkušenosti
    PREVIT
    PREVIT --- ---
    HAROLD: Je to zmanipulovany - chybi tam Pirati.:)
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    BONGI: No, když to vemu kolem a kolem... Před osmi lety měla KSČM členskou základnu jako dneska. Za Topolánka jich hodně ubylo. Před čtyřmi lety byli zhruba na 3/4 současnýho stavu a postupně nabírali až na výchozí stav.

    Neřek bych, že by během tý doby nabírali jenom starý kádry, ale i mladý lidi. Koneckonců KSČM má největší přírůstek lidí do 30 let za posledních 20 let vůbec...
    BONGI
    BONGI --- ---
    HAROLD: Na ja, starici se nam naucili krome posilani hoaxu jeste i klikat na internetu - a koukam je to bavi. :)
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    LOL
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    Preference vycházej pěkně. :)

    Volební Preference politických stran
    http://www.volebnipreference.cz/index.php
    CICO
    CICO --- ---
    DOCKINEZ: twe, odborný asistent z ostravské ekonomky, jehož výukové metody jsou velmi svérázné a zpravidla všem pro smích...to jen tak, páč rád kádruju a tahle namelírovaná hlavička bydlí i se svým klukem o pár ulic dál...))
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    Kandidát na předsedu KSČM Martin Juroška: Mluvme o budoucnosti - Deník Referendum
    http://denikreferendum.cz/clanek/13094-kandidat-na-predsedu-kscm-martin-juroska-mluvme-o-budoucnosti
    CICO
    CICO --- ---
    ...jsem klidný, MŠ je v dobrých rukou...)) jsem zvědavý, kdy takto hozenou rukavici zvedne třeba někdo z politologie na FF nebo FSV UK...))
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    Kdo potřebuje ulevit frustraci ze čtení novinových diskuzí, uvítám ho ve svém klubu:
    [ Perly a nesmysly z novinových diskuzí aneb HLAS LIDU ]
    CICO
    CICO --- ---
    SMRGL: nj, diskuze z důvodu ochrany duševního zdraví nečíst, zvláště pak ty na "nejoblíbenějším zpravodajském serveru v ČR", protože to je hlas lidu se vším všudy...
    SMRGL
    SMRGL --- ---
    CICO: ta diskuze je smutná :-(
    CICO
    CICO --- ---
    ...tenhle imbecilní zdroj sice moc nemusím, ale jinde se ta zpráva neobjevila...už se těším, jak budou dějinami naprosto nepoučitelné a po moci prahnoucí oranžády v parlamentu společně s komunisty schvalovat kdejakou sračku a Sobotka každé takové hlasování doplní poznámkou o platnosti "Bohumínského usnesení"...))

    Předseda KSČM promluvil na prvomájovém mítinku ČSSD. Poprvé od Listopadu – Novinky.cz
    http://www.novinky.cz/domaci/266348-predseda-kscm-promluvil-na-prvomajovem-mitinku-cssd-poprve-od-listopadu.html
    FEMUR
    FEMUR --- ---
    trosku delsi, ale pomerne ilustrativni.

    V SSSR jsou samé vši a štěnice
    U LEDU Před 66 lety pomluvila Marie Perestová Sovětský svaz. Komunisté ji udali, žena však trestu unikla

    Perestová sovětské poměry dobře znala. Narodila se na Podkarpatské Rusi a coby desátnice sboru Ludvíka Svobody pomáhala osvobodit Československo.

    Marie Perestová se pár dní před volbami v roce 1946 zastavila v kdyňské mlékárně. Klábosila s ženskými o politice a nadávala na komunisty, Sovětský svaz, Stalina a poměry vůbec.
    Na rozdíl od ostatních věděla, o čem mluví. Narodila se v květnu 1912 v městečku Činadijovo na Podkarpatské Rusi. V roce 1938 uprchla před Maďary do SSSR a do Československa se vrátila se Svobodovým armádním sborem. Opcí si zvolila československé občanství (coby zdravotnice v hodnosti desátníka se podílela na osvobození republiky) a zakotvila v západočeské Kdyni.
    Co přesně řekla, dnes už zjistit nelze. Každopádně ji slyšel jakýsi místní komunista a 25. května 1946 (tedy den před volbami, ve kterých KSČ získala v českých zemích 40 % hlasů) ji udal ústředí – „soudružskému“ sekretariátu KSČ v Praze. „U vás jsou lidé hloupí, že jdou s komunisty, v Rusku mají dělníci jen bídu (...) Když tam přijde dělník o čtvrt hodiny později do práce, jest za to dva roky žalářován. Tam dělníci nemají peřin, tam jsou lidé samé vši a štěnice. My zde věříme Stalinovi, zatímco tento je polovičním Židem a jeho manželka Židovkou,“ měla podle tohoto hlášení, které dnes spolu s celým vyšetřovacím spisem leží ve Státním oblastním archivu Plzeň, vyprávět Perestová.
    A když se prý proti tomu mlékařka Barbora Auermüllerová ohradila, měla Perestová dodat: „Ať si tam (v SSSR) vaši komunisté jsou, oni přestanou být komunisty. Tam nemůže nikdo jít po ulici slušně oblečen, protože i malé děti by ho svlékly.“ Ať si to s ní Stalin vyřídí Udavači (psali o sobě v množném čísle) navrhovali, že „jest proto nejen nežádoucím, aby se stala občankou ČSR, nýbrž vysloveně nutným, aby jako příslušnice SSSR byla před rozhodnutím o její opci povolána úřady SSSR k zodpovězení svého chování.“ To by prakticky jistě znamenalo gulag, a tedy se slušnou mírou pravděpodobnosti smrt.
    „Bonz“ na válečnou hrdinku posléze doputoval na krajské vedení KSČ v Plzni, které ho 20. září postoupilo „soudruhu Jablonickému“ z okresního sekretariátu strany v Domažlicích. Jablonický měl věc za úkol prověřit a proklepnout i dalšího východního bojovníka a tehdejšího partnera Perestové, kdyňského kožišníka Roubala. „Prosíme tě, abys tento dopis předal bezpečnostnímu referentovi. Požádejte kriminální policii, aby udělala prohlídku u Richarda Roubala, zahr. vojáka, reakcionáře a velkošmelináře,“ tvrdili plzeňští komunisté.
    Do Kdyně se udání vrátilo 2. října 1946. Tamnímu SNB jej předala klatovská pobočka komunisty infiltrovaného ZOB II (zpravodajská část Zemského odboru bezpečnosti, který měl za úkol až do svého zrušení na konci roku 1947 řídit všechny složky vnitřní národní bezpečnosti) s žádostí o prošetření Perestové a Roubala. Esenbáci se případu ujali a dospěli k závěru, že Perestová se toho roku zhruba 17. května (přesné datum už nikdo neznal) dopustila rušení obecného míru a šíření nepravdivé zprávy, když „hanobila spojenecký stát SSSR, resp. jeho představitele maršála Josefa Stalina“.
    Perestová, která již mezitím definitivně získala československé občanství, absolvovala dva výslechy – 4. října a 31. prosince. Připustila, že v mlékárně kritizovala české komunisty za to, že věří propagandě: „Řekla jsem jenom, že zdejší komunisti by se měli podívat do Ruska, aby viděli pravé poměry, že si tamní dělníci za svůj výdělek mnoho nekoupí, že děti tam jsou nevychované a že kradou.“ Vše ostatní rozhodně popřela.
    Mlékařka Auermüllerová SNB pravdivost udání potvrdila a přidala další, později důležitý výrok Perestové: „Lidé, kteří jdou osidlovat (německé pohraničí), jsou hloupí, jen když dají komunistům hlasy, stejně majetek, který osídlí, jejich nebude.“ Při druhém výslechu, tentokrát před vyšetřujícím soudcem, ovšem vše vzala zpět, tvrdila, že si nic nepamatuje, výslovně odmítla tvrzení o Stalinově židovském původu a zdůvodnila to tím, že jí vrchní nadstrážmistr Jiří Bernard špatně rozuměl. Soudce Kolorus ji ale s Bernardem konfrontoval a mlékařka se rychle rozpomenula: „Připouštím tu možnost, že jsem tak vypovídala a že obviněná těchto výroků užila.“ Zavilý prokurátor Obžalobu na Perestovou kvůli rozšiřování nepravdivé zprávy podalo Státní zastupitelství v Klatovech 10. února 1947. Oproti esenbákům šlo na věc sofistikovaněji. Výroky Perestové o SSSR a Stalinovi (bída v Sovětském svazu byla, děti občas kradly, vši a štěnice tam žily a prokazovat skutečně nepravdivé tvrzení o Stalinově židovském původu by bylo žinantní) nechal prokurátor ležet ladem a nově se zaměřil výhradně na kritiku osidlování pohraničí. „Majetek, který osídlenci osídlili, se jim přiděluje do soukromého vlastnictví a obviněná také neměla dostatečných důvodů zprávu tuto pokládati za pravdivou,“ stálo v obžalobě s tím, že Perestové slova byla „způsobilá vyvolati v řadách osídlenců v pohraničí zmatek a neklid“.
    Předseda Krajského soudu v Klatovech Bohumír Baumgartner shodil proces s „pomlouvačkou“ ze stolu během pouhé půlhodiny. 4. dubna 1947 vyslechl Perestovou, Auermüllerovou i Bernarda, pak rozhodl, že sice o šíření nepravdivé zprávy šlo, nicméně věc je promlčená. Za takový skutek podle něj hrozilo maximálně čtvrt roku vězení, a než udání po trase Kdyně–Praha–Kdyně doputovalo zpět, uběhla tříměsíční promlčecí lhůta. Mohl to být konec, prokurátor si však podal zmateční stížnost k Nejvyššímu soudu a ten mu 17. října 1947 vyhověl. Baumgartner totiž zapomněl, že za šíření nepravdivé zprávy lze vedle vězení uložit až padesátitisícový peněžitý trest, jehož maximální výměra zvedala promlčecí lhůtu na rovný rok.
    Případ se tak znovu vrátil do Klatov, ovšem nové jednání proběhlo až 4. května 1948 (tedy již po „Vítězném únoru“), protože Perestová se mezitím odstěhovala do Strakonic a později do Karlových Varů. Nový soudce Josef Dejmek sice Nejvyšší soud poslechl, ovšem k Perestové byl mimořádně shovívavý, když jí uložil pouhý týdenní trest s dvouletou podmínkou.
    Prokurátor nebyl spokojen ani tentokrát a podal si kvůli výši trestu odvolání k Zemskému soudu v Praze s tím, že je v zájmu státu takové nepravdivé zprávy potírat, aby lidé v pohraničí věřili, „že majetek jimi osídlený zůstane jejich soukromým vlastnictvím“. Zemský soud vyhověl a Perestové 15. června uložil za její řeči měsíc „natvrdo“. Umíněná snaha prokuratury ovšem stejně nakonec přišla vniveč, protože čerstvě zvolený prezident Klement Gottwald vyhlásil 19. června 1948 amnestii a Perestová zůstala na svobodě.
    Ostatně měla pravdu. Komunisté už brzy spustili kolektivizaci a ta postihla i lidi, kteří dostali statky po vyhnaných Němcích. Perestová dál žila v Karlových Varech a v listopadu 1970 jí někdejší spolubojovník a tehdejší prezident Ludvík Svoboda udělil Řád rudé hvězdy. Poslední rozsudek v zamotaném případu pak 13. listopadu 1990 vynesl Krajský soud v Plzni, když ženu plně rehabilitoval.


    ***

    „Lidé, kteří jdou osídlovat, jsou hloupí, jen když dají komunistům hlasy, stejně majetek, který osídlí, jejich nebude.“

    Udavači navrhovali, aby žena za své řeči nedostala občanství a byla „povolána úřady SSSR k zodpovězení svého chování“.

    Rodačka z Podkarpatské Rusi Marie Perestová nadávala v květnu 1946 v kdyňské mlékárně na komunisty, Sovětský svaz a Stalina. Kdosi z místních komunistů ji udal (na snímku vlevo je opis udání pořízený SNB) a žádal, aby byla vyhoštěna do SSSR. To se nestalo, ale v červnu 1948 ji soud poslal na měsíc do vězení. Později žila v Karlových Varech a v listopadu 1970 dostala podle deníku Pravda Řád rudé hvězdy za své hrdinství. Hned v roce 1990 ji soud rehabilitoval.

    Zdroj: Státní oblastní archiv v Plzni a Národní knihovna
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam