• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PREVITAntikomunisticky klub - Antikomunisticky a antitotalitni klub
    TUHO
    TUHO --- ---
    BONGI: Vseobecna rovnost lidi je naopak celkem prirozenej lidskej aspekt :) Rodime se nahaty, mame stejny nemoce, milujem a nenávidíme, v urcitejch mantinelech většina chce to samy a všichni chcipnem. Ja tam tu rovnost vidim dost jasne :)) Plus většina historie lidskyho druhu je vicemene v rovnostarskym socilanim usporadani. Pravda posledních par tisici leti civilizace vytvari nerovnosti, kteří instituciaonalizuje nicmene mluvit o "prirozenosti" nerovnosti mi prijde lehce nepresne :)
    PANDA_JE_MRTVA
    PANDA_JE_MRTVA --- ---
    BONGI: jo, hezky řečeno, obzvlášť ta poslední věta. otázka je, jestli, stejně jako bolševici reálně nepotřebovali volby k udržení moci, není právě v dnešní demokracii něco, co nepotřebují vládnoucí subjekty k tomu, aby si taky udržely moc. ale to už je někde jinde.
    BONGI
    BONGI --- ---
    PANDA_JE_MRTVA: Navíc, Marxe a Engelse bych s komunismem skutečně moc nespojoval (snad až na tu prodejnou výjimku - Manifest).
    BONGI
    BONGI --- ---
    PANDA_JE_MRTVA: Bereme-li komunistickou ideu jako nejlepší myšlenku stavu společnosti a podstatu společenského systému, pak jakákoli opoziční idea k této, je vnímána jako špatná a tudíž nutná potlačit. Vzhledem k tomu, že všeobecná rovnost lidí je nepřirozená a zvláště v ekonomické oblasti vytváří nespokojené vrstvy, pak narůstající nespokojenost a opozici je nutné potlačit silou, není možné připustit změnu na základě voleb. To následně vede k totalitní držbě moci a čím dál drastičtějším opatřením k potlačení opozice. To je v podstatě to, k čemu došel bolševismus. Ten také samozřejmě došel k tomu, že veškeré snahy o revizi potlačoval. Zajímavé je, že sám tiše změnil "odměňování podle potřeb" jako původní záměr na "odměňování podle zásluh". Zásluhy ovšem posuzoval ideologicky.
    Ano i demokracie používá ve svých zřízeních moc, ale moc, která je jí svěřovaná po dobu volebního období. U všech pokusů realizovat komunismus jako reálný systém, se právě volby staly cílem přeměny ve formální potvrzení vládnoucí moci a ztratily reálný význam.
    Ale zásadně - pokud není rovnost lidí ve společnosti definována vzhledem k něčemu (zákon, přístup ke vzdělání, zdravotní péči, lidským právům), ale vágně jako všeobecná rovnost, je to jalové a nerealizovatelné.
    PANDA_JE_MRTVA
    PANDA_JE_MRTVA --- ---
    BONGI: s tím, že je "jalový" :) bych i souhlasil. a určitě souvisí, jak píšeš, s jakýmsi univerzalismem ve společnosti vycházejícího z křesťanství, kde není vynechán žádný člověk a vše je pro všechny (narážím na Alaina Badioua a jeho vnímání Pavla z Tarsu jako zakladatele univerzalismu). jenže já mám prostě problém se zkratkovitým pojetím komunismu jakožto zla a priori. (a ne, ještě to radši napíšu jednou, za komunistu se nepovažuju a rozhodně neobhajuju totalitární režimy natož Stalina). že myšlenka násilí je implicitně obsažená v Marxově filosofii. ta byla imho obsažená implicitně v Hitlerově demagogii, to co se stalo díky Stalinovi z komunismu, je příšerná tragédie.
    nicméně nechápu tu tvou větu, že k jeho realizaci je nutná moc. moc je nutná přece i v demokracii. vzpomeňme, jaký význam mělo slovo demokracie ve starém Řecku a jaká byla její reálná aplikace. jaký má význam dnes a jaká je její reálná aplikace. nepřipomíná už někde taky totalitní moc? nevedla taky k hospodářským krizím? když jsem se bavil s lidma, co si pod pojmem demokracie představujou, jaká jsou jejich práva a jaké jsou jejich povinnosti, většina si to plete se svobodou a tržní ekonomikou. nebo na to poví kouzelnou formuli vláda lidu:) každopádně to, že hrozba komunismu vedla ke zlepšení podmínek v běžné demokracii je fakt, vždy to tak nějak dopadne. když dojde k nějaké katastrofě, lidi se na chvíli vždycky poučí a vyhýbají se tomu minulému jako čert kříži.
    BONGI
    BONGI --- ---
    PANDA_JE_MRTVA: Komunismus jako čistá idea je jalový. Jeho realizace znamená začlenění do systému, k jehož realizaci je nutná moc a jak víme z historie, vždy to končilo totalitní mocí a hospodářským krachem.
    Vůbec si nemyslím, že Marxovi a Engelsovi šlo o nějaký systém na bázi komunismu. Jediný výplod - Komunistický manifest - byla v podstatě na objednávku a pro peníze napsaná marketingová příručka, která pak byla využita a zneužita bolševiky. Ten největší pokus o realizaci komunismu zkusili bolševici a jak dopadl víme. Všechny další pokusy byly jen odvozeninou bolševismu.
    Pokud se bavíme o čisté myšlence komunismu - myšlence úplné rovnosti všech lidí, pak je to jako bavit se o nekonečnu. Pokud ale vnímáme potřebu jakého si vývoje směrem ke zlepšování života společenských vrstev - rovnost před zákonem, lidská práva, pracovní a sociální podmínky, pak je otázka, zda je v tomhle vodítko myšlenka komunismu, či je převzatá např. z náboženství či v podstatě běžných potřeb vývoje. Ale možná bych souhlasil, že hrozba komunismu vedla ke zlepšení podmínek v běžné demokracii. Jinak je ovšem, jak jsem řekl jalová a vůbec nevidím nic tak hrozně zkratkovitého na tom, že se její vnímání slučuje s vnímáním její realizace.
    POPEY
    POPEY --- ---
    potreboval bych od nekoho kdo umi hledat v cibulkovych seznamech pomoc.
    blizky clovek nasi rodinne je asi v seznamech, ale rade veci z tech udaju nerozumim.
    nez tuto informaci vypustim ocenil bych radu od nekoho, jak moc ten clovek byl aktivni v ramci stb a co delal atd. Je tam rada vysvetlivek, ale neorientuji se v tom
    byl bych vdecny za pomoc. prosim do posty
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    Zajímalo by mě, kolik z těch jemu přisuzovaných knih Stalin skutečně napsal.
    PANDA_JE_MRTVA
    PANDA_JE_MRTVA --- ---
    PATISLAV: Hm, to ale máš asi na mysli "vědecký komunismus", dogmatický marxismus-leninismus vytvořený Stalinem, soustavu pouček, které měly být brány jako jediné správné. Ideologii, kterou bylo "nutné" dostat do podvědomí lidí. To ano, to je zrůdné.
    NJAL
    NJAL --- ---
    HAROLD: Zname sve pappenheimske ;-)
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    PATISLAV: Argument jak od liberála. :D
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    HAROLD: ale hovno.
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    NJAL: Pro tebe je taky komunista každej druhej... :D
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    PATISLAV: To se dá říct o čemkoliv.
    NJAL
    NJAL --- ---
    HAROLD: Jo, kdyz komunista konstatuje u jinych rezistenci na fakta, je to vzdy roztomile. :-)
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    HAROLD: to je ten rozdíl mezi explicitní a implicitní, o kterém jsem psal. Mohli se stavět rezervovaně, ale celá myšlenka nutně předpokládá násilí, má-li být v reálném světě dovedena aspoň k nějakému stupni naplnění.
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    NJAL: Tak vůči faktům jsi rezistentní tak od roku 2005, možná dýl se už známe. :D
    NJAL
    NJAL --- ---
    HAROLD: Neni dobre podlehat koroznim rozpravkam apologetu....
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    Ale simtě...
    NJAL
    NJAL --- ---
    HAROLD: Takze ta vysnena diktatura proletariatu se mela realizovat peticemi a mavatky? O RLY? :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam