• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SPECTRECyber.Punk: The future is already here - it's just not evenly distributed
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    vim, neni to CP, ale obcas se tu objevuji zajimavy technologie, tohle je jedna z nich
    http://www.ted.com/index.php/talks/jeff_han_demos_his_breakthrough_touchscreen.html
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    LUKASHIVA: hmm, a neznas nekoho, kdo by mi v tomhle virtualnim domecku pro panenky udelal prochazku? to bych jako zkusit chtel...
    LUKASHIVA
    LUKASHIVA --- ---
    OASHI: Podobny pouziti jsou celkem bezny, napriklad architekti pouzivaj helmy s rukavici k virtualni prohlidce projektu domu svejch klientu. Je to celkem prakticky - vychytas si kam otevirat dvere, v jaky vejsce mit vypinace atd.. investice cca 30k
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    to asi ne, kamarad designer mi rikal, ze podobnym zpusobem tady nekdo navrhuje nabytek dizajnovej, takze takovych full 3d studii tady bude asi vic... zkusim se jej doptat, co o tom vi, rikal totiz, ze to zkousel [asi se stejnym uspechem, jako kdyz se pokousis poprve vykrouzit na kruhu nejakou hlinenou nadobu ;]
    OASHI
    OASHI --- ---
    A asi je to jedina takova v cele CR... ;)
    OASHI
    OASHI --- ---
    LUKASHIVA: Ne sice pro ovladani PC, ale jako overeni "realnosti" maji VR celou mistnost ve SkodaAuto v MB, overuji tam designy ve 3D... Aby si produktu prohledli drive, nez je poslou do vyroby. AFAIK.
    LUKASHIVA
    LUKASHIVA --- ---
    STANLEY: Hmm hezky, videl jsem zoomovani fotek, videl jsem manipulaci 3d objektem, videl jsem vyber a skladani pismen do slov a videl jsem pusobivy efekty.
    Co jsem ale nevidel jedinny skutecne produktivni a smysluplny nasazeni ty technologie. A votom vod zacatku mluvim.

    Uznavam ze VR rukavice na 3d modeling je vec veskrze uzitecna. :)
    CYBERSTORM
    CYBERSTORM --- ---
    OVERDRIVE: souhlas, prikazovy radek je nejmocnejsi

    BUGSLE: pak je jeste varianta, ktere jsem si uzil na systemu Solaris, textova konzole, kde kdyz se pusti graficka aplikace, tak se zobrazi graficke okno ve kterem ta relace bezi. Nevzpominam si jestli sla pak jeste ta aplikace i pres konzoli ovladat
    STANLEY
    STANLEY --- ---
    možnosti tu jsou :) g-speak a jemu podobné
    BUGSLE
    BUGSLE --- ---
    LUKASHIVA: prace s textem urcite problem, ale treba pro praci s videem/zvukem/uuuu mi to prijde idealni, i dneska se pouzivaj shuttly a mys nez klavesnice/ nebo varianty interaktivních dokumentů, kdy za tebou naskakujou doplňkový informace a a stačí se jen otočit :)


    OVERDRIVE: jako konzole urcite rychlejsi, ale je to narocny na uzivatelovu pamet a takovy veci nemaji budoucnost :)
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Uz jsem tady kdysi zminoval nejakej text ze Zivlu, kde opevovali Learyho nadseni grafikou a o tom, ze mezi dopisy v dalsim cisle nekdo oponoval, ze pouzivat commandlajnu je proste daleko efektivnejsi kvuli moznostem spojovani, kvuli rozvoji mysleni [ktere graficka podoba manipuluje a zjednodusuje] a take prave kvuli rychlosti ovladani. Uz tehdy jsem s tim clovekem, co dopis napsal, hluboce souhlasil.

    Vzdyt to je prece klasika, ze nez neco udelas mysi, proklikas se stovkou adresaru a podadresaru, je jednoudssi to napsat [samozrejme jednoducha vizualizace muze byt uzitecna kdyz nevis kam jdes nebo tak, treba mc/vc a spol].
    Taky klavesove zkratky jsou jakymsi obchazenim grafckeho rozhrani v tom slyslu, ze proste nemusis byt soustredeny na to, kde lezi ovladaci prvky, ale proste delas co je potreba a pri tom pouzivas mimovolne textove povely...

    Kdysi jsem se tady s nekym prel, ze mam daleko radej system nekolika virtualnich konzol a prikazu bezicich v pozadi, automaticky za danych podminek a nakonec v popredi a pred ocima, jako v te posledni vrstve.
    atd.
    LUKASHIVA
    LUKASHIVA --- ---
    BUGSLE: Ja si prave dost dobre nedokazu predstavit aplikaci/prostredi, ktere by pri soucasnejch technologickejch moznostech a vzhledem k nutnosti urcity kompatibility s "okolnim" Neetem, prinasela nejaky zasadni prulom co se tyce rychlosti a efektivity prace oproti jeji "textove" verzi.
    Abych byl konkretni, vem si napriklad zadavani dat/textu. Virtualni klavesnice imho nebude nikdy tak pohodlna jako klasicka, voice control ma omezeny moznosti nasazeni a ma hodne, napr. spolecenskejch, uskali.
    Podle mne se o zefektivneni a zvyseni komfortu da uvazovat az pri primym napojeni na mozek/vedomi.
    BUGSLE
    BUGSLE --- ---
    LUKASHIVA: IMHO ty aplikace by se prave museli vyvinout nebo upravit, a pak by to bylo mnohem intuitivnejsi/rycheljsi, ale ted je urcite "klavesnicovy" rozhrani nejprijatelnejsi :)
    LUKASHIVA
    LUKASHIVA --- ---
    Tak mi rekni aplikaci kde by takovy rozhrani bylo efektivnejsi nez ty soucasne.. :)
    SMETI
    SMETI --- ---
    blbost, interface ovladani compu a internetu si predstavuju nejlip jako metaverzum
    SAMGARR
    SAMGARR --- ---
    GHIVERAN: s tim souhlasim, asi se budem muset smirit s tim ze tu paterni pripojku (pripojka Connect 1000TB, vase pater razem ozije!) v nejblizsi dobe nebudem potrebovat, staci klavesnice. Vidim to na sobe, i pres klavesku jsem s virtualnim svetem propojenej vice nez dobre a prakticky nonstop:)
    GHIVERAN
    GHIVERAN --- ---
    Bez debat zijeme v cyberpunku ;-) a to ze vypada 'min cyberpunkove' resp. jinak nez by si nekteri jedinci predstavovali dle literarni kultury 80. let je imho vedlejsi.

    Nejsou treba helmy pro VR kdyz existuje mnozstvi komunikacnich kanalu skrz web, dulezity je prechod k informacni spolecnosti, zvysovani vypocetni kapacity a zdokonalovani databazi. Dozili jsme se eko-terorismu, vyroby umelych tkani, nanocastic a nanotechnologii, slibne jsou i pokroky v klonovani a vyuziti kmenovych bunek. Neni treba pripojovat cloveka napevno kabelem skrz michu do pocitace, staci ho pred nej posadit :D

    era vesmirne turistiky a rezidenci na orbite se zda byt taky nadosah: http://digiweb.ihned.cz/c1-34742760-prodlouzeny-vikend-na-obezne-draze-vyjde-turisty-na-tri-miliony-eur
    INFERNO_ON_LINE
    INFERNO_ON_LINE --- ---
    No Gibson se k VR krasne vyjadril ve Spook Country, kde proste konstatoval, ze opravdu vyvoj a uzivatele sli jinam a ze neni potreba helmy atd. ve svete, kterej skoro celej zije virtualne ;)
    SMETI
    SMETI --- ---
    a v mnichovskym IMAXU kde sme byli taky asi pred deseti lety meli takovy automaty pro dva lidi..clovek se tam zavrel a jedno byla simulace horsky drahy a druhy nejakej raketoplan a bylo to taky docela zivy :]
    SMETI
    SMETI --- ---
    GHIVERAN: ten prulet nad mestem by moh bejt zajimavej

    no ja si pamatuju ze kdyz sem byl malej tak sem byl s tatou na nejaky vystave virtualni reality v technickym muzeu...a meli tam presne takovej ten kruh s VR helmou, do kteryho se clovek zavesil presne jako v Travnikarovi...dalo se to tam asi na tri minuty vyzkouset...pamatuju si ze to byl nejakej simulacni program...strasne jednoduchy krivky nejaky co jakoby letely na me a vypadalo to jako kdyz clovek leti nejakym kodem...docela dobry na tu dobu..bylo mi tak 10
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam