• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SPECTRECyber.Punk: The future is already here - it's just not evenly distributed
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    OVERDRIVE: 20 let za to ze ukazal na chybu v systemu, to je slusnej reward
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    http://www.computerworld.com/s/article/9174124/Gonzalez_gets_20_years_for_TJX_credit_card_scam

    hacker mel na zahrade zakopanej milion dolaru, informoval o svem spolupachateli a pocorovali udaje milionu kreditnich a debetnich karedt v US. Hacknul treba platebni system 7-Eleven [na kazdem rohu treba v Mexico City], asi set bank. Z karet neco malo vybrali a zbytek prodavali kriminalnikum po celym svete. Hodne huste, to zni jako nejaka cyberpunkova pohadka. Spis balada, dostal 20 let.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    necetl nekdo? nema nekdo?


    edited by Konrad Becker and Felix Stalder - Deep Search: The Politics of Search Beyond Google



    Studienverlag & Transaction Publishers, ISBN 978-3706547956, Austria, 2009, English
    The centrality of search engines in everyday lives has recently been focused on by different institutions involved in the critical analysis of Internet culture. Among them are the Institute of Network Cultures in Amsterdam, and the World-Information Institute in Vienna that organized the Deep Search conference, whose texts are collected in this book. Some crucial questions were tackled concerning the digital retrieval of information, some of the most relevant being: accessibility to information, the politics of archiving and the redefinition of knowledge. These universal issues are explored in more than a dozen contributions that try to face both the potential and the dangers in searching the enormous amount of online information, relying, at the same time on private corporations and their internal organization and filtering criteria. The (more or less) monopoly of Google is not the only concern in this situation, but just only one aspect of how we fulfill the very basic need to find out about something nowadays. These problems are not entirely new, as Robert Darnton proves through his rigorous historical research, finding different moments in the past when the information retrieval systems became important in the way they are now. "Power" is also a direct consequence of the ownership of information ranking and sorting systems. So the "reranking" idea formulated by Bernhard Rieder (the ability to independently make a different ranking) could be both pragmatic and potentially subversive. Because, as the editors say, "what cannot be found does not exist."

    http://www.neural.it/art/2010/03/edited_by_konrad_becker_and_fe.phtml
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    QWWERTY: ... teď sem si všiml data článku, takže sry všem který to berou jako všeobecně námou věc ...
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    http://www.osel.cz/index.php?clanek=982

    neuronová síť vypěstovaná z potkana "hraje" F22 O_o

    sem zvědavej jak dlouho bude trvat přidělání užitečnýho interfacu k lidskýmu mozku
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    The Danish Pavilion in Expo 2010 Shanghai is a loop, a velodrom and an interactive fairytale



    BIG, 2+1 and ARUP relaunch the bike as a modern and sustainable urban alternative to the increasing car traffic in Shanghai.The pavilion’s 1500 city bikes are offered for general use to the visitors during EXPO 2010. After the World Expo, it can be moved and relocated for example in People’s Park - as a transferium for the bikes of Shanghai. The building is a loop, housing the exhibition “wellfairytales” in a linear sequence.

    Niels Lund Petersen, associate and project leader at BIG says: "The Danish pavilion should not only exhibit the Danish virtues. Through interaction, the visitors are able to actually experience some of Copenhagen’s best attractions – the city bike, the harbor bath, the nature playground and an ecological picnic”

    Both Shanghai and Copenhagen are harbor cities. But in Denmark the polluted harbor activities have been replaced by harbor parks and cultural institutions, and the water is so pure that you can swim in it. In the heart of the pavillion you find the Mermaid pool, which is filled with sea water from Copenhagen’s harbor, brought to Shanghai on a tanker.

    vic: http://www.e-architect.co.uk/shanghai/shanghai_expo_danish_pavilion.htm










    HEATHERWICK'S PAVILION TO SPEARHEAD UK CREATIVE INDUSTRIES AT SHANGHAI EXPO 2010
    * Expo : key opportunity to enhance UK-China partnership through Arts, Education, Culture, Business, Science and Climate Change

    The Foreign and Commonwealth Office today reveals updated designs for the UK pavilion that will represent this country at Shanghai Expo 2010; its theme being 'Better City, Better Life'. Developed by one of the UK's leading creative talents - Thomas Heatherwick - the UK pavilion will provide a dramatic demonstration of creativity and innovation in the UK.



    The centrepiece of the UK's offering is the extraordinary pavilion building - a six storey high object formed from some 60,000 slender transparent rods, which will extend from the structure and quiver in the breeze. During the day, each of these 7.5m long rods will act like fibre optic filaments, drawing on daylight to illuminate the interior, thereby creating a contemplative awe-inspiring space. At night, light sources at the interior end of each rod will allow the whole structure to glow. The pavilion will sit on a landscape looking like paper that once wrapped the building and that now lies unfolded on the site. The landscape provides an open space for public events and shelter for visitors making their way into the pavilion structure.


    vic: http://www.e-architect.co.uk/shanghai/shanghai_expo_building.htm




    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    VLASTIS: ani ne tak jako moda pripravuje misto, tak spise misto pripravuje nova generace mladejch lidi. To co je pro ne dneska nonkonformni, muze byt za par let -az mlada generace dozraje - zcela standartni, protoze taky zacne makat v reklamkach, tisku, novinach a jinych masovych odvetvich. Pred deseti lety mivali na hlave dredy a cira jen "ne uplne visuelne normalni jedinci", dneska ma stylovyho kohouta i moderator mares a kdejakej curacek na diskotece.
    VLASTIS
    VLASTIS --- ---
    VYHULENY_UFO:nevim - da se rict , ze FB z toho udelal modu a tim padem davodou zalezitost

    obecne mam pocit, ze lidstvo snadneji/casteji propada modnim vlivum - presneji receno, ze jedna moda pripravuje misto pro dalsi (ano, da se rict, ze to tak bylo vzdycky) a to konkretne tak, ze nektere vlny jsou reklamou a wow efektem tlaceny jako priprava na budoucnost

    asi nejzdarilejsi mi pripada zelena vlna

    jinak aby to nevypadalo, ze jsem proti modnim vlivum - o vikendu jsem vyzkousel Wii a je to must have ;o) - mira virtualizace je zde imho uzasna
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    HURDA: imho cteni materialu (jedno jakych) na papire nebo na pocitaci je dano spis tim, jak je jedinec naucenej. ja sem napriklad jeste ze stary skoly, takze veskere sve vzdelani jsem ziskal z papirovych ucebnic/casopisu a knih. Vzdyt i postup prihlaseni ke sve prvni bbs infime v roce 1993 jsem mel napsany - dokonce rukou - na papire. V roce 1986 internet nebyl a vsechny informace ohledne bourlive rozvijejicicho it oboru byly jen a pouze na papire (vtm, vesmir, xerox manualu, apod..). Mozna si taky nekdo vzpomene, jak se kopirovaly pocitacovy programy z televiznich poradu, ze? :)

    krome toho si myslim, ze vzdy bude potreba nejaky "fyzicky existujici ucitel", protoze nekdo te bude muset naucit si ziskany informace tridit a rozpoznavat co je relevantni a co ne.

    webinare jsou rekl bych, ze sranda oproti masivnim telekonferencim za online ucasti treba 100-200 lidi.


    OVERDRIVE: nazor je to dobry. dodam k tomu googlu malou zkusenost, co udelal kamarad pri jednom pohovoru na programatora bankovnich systemu. Napsal do dotazniku, ze pouziva jako hlavni zdroj informaci google.com a msdn.microsoft.com a oni mu odpovedeli, ze takhle ne, ze vyzaduji aktivni znalost z hlavy. A uz jim nevysvetlil, ze treba na msdnku je v podstate to samy co dostane na cd/dvd, kdyz si msdn objedna.

    tohle bude ot: podle me je sajbrpanker ten, kterej se umi pohybovat k kyberneticky realite tak, ze ji zna, ovlada, vi jak funguje a neni to rozhodne ten, kdo se registruje na vsechny weby 2.0, 3.0, 4.0, 5.0, nyxy, facebooky, badoo, lidecezet, seznamky, linked.in a podobny, dle meho zbytecny srandy. sajbrpanker po sobe nezanechava zbytecne stopy.

    stejne jako jednou prejde moda fb, nastoupi neco jinyho, v jinejch barvickach, s jinejma reklamama, jinejma obrazkama a misto flashe bude pouzivat tag video, a pak zase budou lidi rvat, ze je to moderni, trendy, desne cool a vsechny media budou rikat "to tenkrat ten facebook vsechno zacal".
    Pricemz zacatek je nekde davno v hlubinach historie site, kdy se lide pripojovali rychlosti 9600baud a k potkavani a pokecu jim stacila textova konzole o 80znacich na radek a 25 radkach na screen.....
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    HURDA: to jo jenomze vsichni tady mluvi o nejakem hodne nadstandardnim vzdelani, ktere vsekrze cela planeta spis nema nez ma.
    Rekneme ze lepsi stredoskolak je schopny systematicky ziskavat znalosti z nejakeho oboru, rozhodne si nemyslim, ze je ale timhle zpusobem ziskat napriklad obecny prehled, ktery mu pokytuje klasicke vzdelani. nemyslim si, ze je mozne se napriklad ucit biologii na stredoskolske urovni z interntu.
    nemyslim si, ze je mozne vyuzivat internet v soucastne dobr k tvorbe vseobecnych zakladu. deti se z internetu tezko nauci cist a pocitat, nenauci se vlastivedu a prirodpois... wikipedia proste nenahrazuje papirove ucebnice a pritomnost ucitele, ktery zadava domaci ukoly, nuti psat slohove prace a ctenarske denniky.
    pokud mi v tomhle nekdo bude oponovat, rad bych videl konkretni weby, ktere by nahradily ucebnice pro zakladni a stredni skolu, prosim.
    HURDA
    HURDA --- ---
    OVERDRIVE: Taky bych si dovolil oponovat.
    Přijde mi, že jsi úplně pominul fenomén Wikipedie, která umožňuje snadný přístup k velkému množství znalostí.

    Navíc tento snadný přístup k elementárním znalostem tlačí na změnu školského systému. Přijde čas, kdy nebudeme mít cenu platit někoho zato, že ti pouze zprostředkuje něco tak snadno dostupné.

    jelikož se pohybuji v IT, tak už jsme se účastnil pár "webinářů" - přednášek lidí co sedí na druhém konci světa. Kompletní materiály pro školu a pro práci čtu výhradně z počítače.

    "hypertextovosti daleko mene trvanliva a daleko mene vede k pochopeni-prijeti-znalosti informace jako celku" ...
    Hypertex nemusí být nutně méně trvanliví a už vůbec ne odpírající věc jako celek - spíše naopak pokud je hypertext dobře provázán - prolinkován, tak ti vždy nabízí možnost dozvědět se něco více (a to může, jak do šíře, tak hloubky) - pouze to klade větší důraz na jedince a jeho vlastní potřebu se vzdělávat.

    T_RAVEN
    T_RAVEN --- ---
    OVERDRIVE: rozhodne bych se podepsal pod LAIRELOSSE, skripta pouzivam velmi zridka (a kdyz uz tak jako zdroj mnoha prikladu k procviceni na jednom miste napr. z matyky), knihy ctu na 480×360px, 2,44'' a je mi to velmi vyhovujici, po papirove sahnu pouze pokud neni dostupna elektronicka verze (a v pripade komiksu :).
    ten clanek ma imho pravdu v jedne veci - clovek musi mit "instinkt" na duveryhodne zdroje a informace overovat, ostatni je ale uz realita (teda mozna jeste ten sex je vyjimka :)
    LAIRELOSSE
    LAIRELOSSE --- ---
    OVERDRIVE: Je teď pro mě docela peklo odpovídat, protože sem si zrušil mezerník, ale v něčem bych si určitě dovolil oponovat.

    Alespoň za sebe musím říct, že i když studuju "klasicky" na vysoké škole, všechny věci ke studiu potřebné mám na síti. Je to tak, že studuju z věcí, co si sosnu a k tomu případně otevřu občas knihu/ skripta, nebo se častěji dopídím po podrobnostech na internetu. Takže, i když internet nenahradil (alespoň v mém případě) standartní způsoby studia zcela, z valné části ano. Na přednášky chodím jenom ty co mě zajímají/ jsou něčím výjimečné.

    Rovněž když se podívám na % literatury, kterou čtu přes screen nebo z papíru, screen - asi bohužel, vede. V některých specifických oblastech, mám na mysli třeba odborné vědecké články, vede internet na plné čáře.

    Mimochodem, když sem si poku*vil ten mezerník a ani spolubydlící si nevěděl rady, první co ho napadlo bylo, že to klikne do googlu:) Asi mě to děsí:o
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    OVERDRIVE: ono Cliff Stoll (za předpokladu, že je to ten stejnej) jako autor toho článku není úplnej idiot co se sítí týče .. je viděť, že se v tomhle prostředí pohybuje od jeho pravěku a pro ty co ještě nečetli bych doporučil tohle http://www.root.cz/knihy/kukacci-vejce/
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    LAIRELOSSE: zajimave je ze ten clovek ma vicemene porad pravu i po tech letech, samozrejme uz dnes nalezni informace netrva tak dlouho, ale ze by se nekdo nejak zvlast ucil pomoci internetu, ze by internet nejak vyrazne menil strukturu vladni moci nebo ze by se daly nejak rozume cist [a pocitaje v to uz i nejake vyzkousene ctecky dokumentu a pda] elektronicke knihy... samozrejme je problem, ze v tom clanku je vlastne jen popsano stare paradigma sireni informaci, ktere internet se svojim webem 2.0 az 3.0 proste nesplnuje.
    Bavil jsem se o tom ted pomerne sahodlouze z jednim kamaradem, ktery taky studoval ruzne vedy o informacich a dosli jsme k zaveru, ze dnesni web je dulezity k sireni socialni informace [proto teoreticky muze, a zrejme tak i cini, zatlacit do uzadi novinovy prumysl], ale stale jeste neni vhodny k nejakemu systematickemu vzdelavani, nenahrazuje papirove medium knihy [mimo jine diky tomu ze internetova komunikace a sdileni informaci je diky hypertextovosti daleko mene trvanliva a daleko mene vede k pochopeni-prijeti-znalosti informace jako celku]...

    Tedy tenhle clanek je zajimavy spis tim, ze konstatuje cim vsim internet nebude a vetsinou z toho se internet taky nestal. Stale je dost uzitecne chodit do skoly, kde zivy vyucujici predklada informace i kdyz pak mnoho z nich lze doplnit na netu. Stale je ucelnejsi cist beletrii a i mnoho odborne literatury na papire a stale si nemyslim, ze by diky informatizaci spolecnosti dochazelo k politickym zmenam, nebo nejakemu vyraznejsimu zvyseni vzdelanosti spolecnosti. Popravde spis naopak [kdyz se podivam, kolik lidi sice sedi na facebooku, ale od stredni skoly neprecetli knihu, kdyz se podivam, jak ja sam mam tendenci se spis bavit na nyxech a faceboocich nez cist alespon popularne vedeckou literaturu]...

    Tedy dobry clanek imho.

    Jinak zajimalo by me, zda mate nekdo jiny nazor nez ja. Ta debata co jsme jednu noc vedli z me strany zastavala nazor jednoho meho byvaleho profesora, ktery tvrdil, ze diky kalkulacce se lide odnauci malou nasobilku a ze to je presne to co s lidmi udela google. Zaroven jsem ale tvrdil, ze socialni informace jako takova [sdileni spolecnych zajimu, vzajemne se poznavani, umelecka tvurci cinnost, schopnost domluvit se na spolecnych aktivitach] je velmi dulezita, ale ze vidim, jak prevazuje nad potrebou rekneme seberozvoje v jinych oblastech a ze se jedna v konecnem dusledku o pasivni formu zabavy srovnatelnou s televizi. Jakousi unikovou cestu chytrych lidi.
    GULDUR
    GULDUR --- ---
    OVERDRIVE: To je to. Já právě nechci nikoho bombardovat. Pokud se na státy typu Čína, ex-Sovětský svaz nebo USA vydáš se zbraní, tak jedinej efekt , kterej to bude mít bude ohromný posíléní moci ústřední vlády, což je pochopitelně nesmysl. Proto mi příšlo velice elegantní použít ( a proto se o tom bavim na CP auditku a ne v nějakym politickym) informační zbraně (tj. Google) a nemožnost jejich cenzury. Pokud je Čína tak v pohodě a je si jistá sama sebou, tak ji neomezený přístup jejich obyvatel k informacím nemůže rozházet. Podle mě je ale opak pravdou a právě informace soudruhům pěkně kazí spánek. A proč je to tak? Odpovědět si může každý sám.

    "Kazdopadne, pokud bych si mel vybrat mezi tomu, ze budu verit Japonsku jako velomoci, nebo Cine, jako velmoci, asi bych nevahal a volil cinu. Ony ty metody muceni jsou v Cine aspon i zabavne, krom toho, ze jsou hrozne ucinne." - Errr to se asi nějak nechytám, nebo mi uniká nějaká souvislost....

    A to že model EU-USA je přeceňovanej je nepochybně pravda. Dneska už funguje jenom na dvou fázích : 1. Agendu si šéfují USA a EU přizvukuje (Afganistán, Nato jako celek), 2.Agendu si řeší EU a Usa přizvukují a je jim to více méně jedno (záležitosti obchodu, vnitřního fungování EU,atd.). A pokud se řeší vyrovnaně společná témata, je to většinou buď bordel v moři a jeho úklid a nebo jakej detektor postavit na letišti či ostaní ekologické problémy ( učinnost takových závazků je pověstná).
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    GHIVERAN: luxusne... dekuju za odpoved, vicemene jsem presne cekal, ze takhle nejak to bude. s tema ocima uz cekam jen augmented reality ;]
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    GULDUR: tedy vlastne jsi za zniceni systemu nejake jine mocnosti hlavne proto, ze mas dojem, ze by Te mohl ohrozovat na moci, zdravi a svobode nazoru. Preventivni utok se tomu rika. [ Jak rika woody allen nekde : "Po odpolednim caji jsme se vydali bombardovat zeme, jejichz nabozenstvi tak uplne nerozumime." ;]
    Jednim a tim samym dechem rikas, ze to cemu se rika Evropa [ja bych si to nejak neplet s EU] je vycerpane i politicky i ekonomicky. Kde tedy vzniklo vakuum podle Tebe? Mam podezreni, ze nez se snazit znicit neci system, bylo by asi uzitecnejsi bud dat dohromady vlastni, nebo prijmout nejake vtipne mimikry ;]

    Kazdopadne, pokud bych si mel vybrat mezi tomu, ze budu verit Japonsku jako velomoci, nebo Cine, jako velmoci, asi bych nevahal a volil cinu. Ony ty metody muceni jsou v Cine aspon i zabavne, krom toho, ze jsou hrozne ucinne.

    A s temi mocenskymi vakuii bych jako taky rekl prr, sice jsem zrovna v Bangladeshi, ne v Indii, ale tyhle nejlidnatejsi staty sveta maji jakysi zdravy instinkt k seberegulaci a potazmo i valceni. Veri hodne v autority, kdo projevy slabost je nemilosrdne prevalcovat nejdriv silnejsimi a pak davem. Ac jsou to staty parlamentni, moc je tam dedicna.
    Armada je uctivana jako prvek sily a komplexnosti naroda a na Bangladesske pomery je relativne lip vybanena nez lide z ulice. Armade tady lide veri, definuje politickou moc a jsou ji podporena veskera politicka rozhodnuti. Neco jako jeden ze tri parlamentu: armada, cirkev, civilni vlada.
    Prevzeti moci armadnim vedenim neni nic neobvykleho.
    Tedy on ten system je dost samoudrzovaci a tu svou trochu do huby si tady nakonec videla vicemene nejak kazdej [rikaji mistni, ze treba posledni dobou uz v Bangladeshi skoro neni hladomor, mozna vubec].

    Ziju tu uz mesic a vicemene jsem nejdriv strasne nadaval, ze je tu spina, zadnej chlast a celkem vlastne hovno a chudoba. ale nakonec bych tu dokazal zit i kdyz vsecko co bych mel by bylo levnejsi a trvanlivejsi, vetsinou rukodelne a cela zkusenost by byla daleko vic zamerena na fyzickou praci vykonavanou daleko ve vetsi mire nez v nasich podminkach.

    Jo taky bych nezapinal na to, ze se tady treba bezne zpivaj lidovky a lidi drzej vsechnytradice, kery jsou asi stejen uzitecny jako pevny boty a neznicitelne domaci nadobi.

    Nevim, vicemene mam dojem, ze jsme zacali EU-USA model precenovat a vidime jej jako jediny zivotaschopny, coz je s podivem, kdyz sam jsi zaznamenal, ze se rozpada.
    GULDUR
    GULDUR --- ---
    OVERDRIVE: Víš ono to není o tom co chci nebo bych chtěl, ale o tom co Čína jako taková představuje. Je to velmoc, která je hned po USA největší přímé ohrožení Evropy jakožto to geo-politické mocnosti. Je bohužel pravda že Evropa je od 50 tých let politicky na dně a jenom si leští knoflíky na uniformách své někdejší slávy. Usa si nás vzali do parády politicky, Čína si nás svou politikou pracovní síly bere do parády ekonomicky. Ten "bordel" v Číně je stejně; to je fakt, na druhou stranu by pád rudejch dal vznik několika nezávislým státům čímž by se vytvořilo ideální mocenské vákuum pro státy jako je Korea nebo Japonsko, kteří s Evropou (hlavně teda Nippon, Korea tolik neú vycházejí výrazně lépe.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam