CONTINUITY: U Bisfenolu-A, což svého času byla taky konspirační teorie, se přecejen věc posunla, že EU zakázala bisfenol pro děti do 3 let (
v reportáži z ČT zmínili, že ČR byla tehdy jediná země, která dosud zákon neratifikovala - v 2011).
Bylo hodně studií, které ukazovaly na nebezpečnost. No má to způsobovat neplodnost, změnu pohlavní orientace (prokázáno na rybách), obezitu..defakto ta látka je prý uměle vytvořený ženský hormon.
V dobové reportáži někdy z roku 1996 nějaké US televize říkali (krom výše uvedeného), že lze tu látku nahradit v plastech (ke tvrzení) nějakou jinou. Je mazec, že teď je tak o 20 let později a přes různé námitky o "neprůkazných studiích" došlo k zákazu alespoň u flašek pro děti.
A ono by to možná vysvětlovalo, proč nedávno český spermoidní ústav prohlásili médiím, že 3/4 z darovaných vzorků jsou neplodné.
J. Holdren, svého času poradce prezidenta Obamy (nebo je ještě) pro otázky vědy, napsal v 70 letech v knížce "Ecoscience", že by se stát měl/mohl pokusit redukovat populaci pomocí přidávání sterilizantů do pitné vody. Normálně to tam je černé na bílém takhle, tak jakápak paranoia :-)
V některých případech zdůrazňované „vědecké“ důkazy prokazující jednoznačné zdravotní riziko jsou sporné a některé studie tak nesplňují kriteria vědecky formulovaných závěrů. Ty nejsou tak jednoznačně průkazné, jak je následně prezentováno. Příkladem může být i tzv. Stumpova studie (2009), kterou byl odůvodněn zákaz použití bisfenolu A v Dánsku. EFSA konstatuje, že studie nepotvrzuje negativní neurobehaviorální dopad BPA.
http://www.szu.cz/aktualni-situace-v-problematice-bisfenolu-a
Tohle bylo zjevně napsáno před zákazem BPA v EU pro děti. Asi není dobrý nápad z toho vyrábět kojenecké láhve, když jsou tyhle pochyby. Hlavně když prý lze tu látku nahradit jinou, kde prý žádné známé škodlivé efekty nejsou. Tak to ať mi někdo vysvětlí, proč nepoužijou nějakou nekontroverzní látku?
http://cs.wikipedia.org/wiki/Bisfenol_A
Výsledky studie prováděné v USA v letech 2003-2006 a publikované v listopadu 2010 nasvědčují tomu, že má bisfenol A (a podobně také triclosan) negativní účinky na fungování imunitního systému člověka. Podle závěrů této studie bude žádoucí prozkoumat mechanismy, které se těchto účincích podílejí a také jaké expozice (z hlediska množství a času) mají významný vliv na imunitní systém a na náchylnost k nemocem (a jejich vážnost) v pozdějších obdobích lidského života.
(studie
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21062687 )
http://www.efsa.europa.eu/en/press/news/150121.htm
Tadz je vyjádření k lednu 2015, že se bisfenol v množství, které podle výpočtů člověk pozře, je pod nebezpečnou úrovní, a tedy je BPA tamtadadá
zdravý pro všechny věkové skupiny včetně plodu
ALE - když čte člověk trochu víc, tak tam někdo tvrdil, že je
100 studií ukazující na nebezpečnost BPA pro všechny věkové skupiny, a pouze 2 studie ukazující na bezpečnost, které ale financovali výrobci plastů. Zaujatost je nemožná, protože pouze výrobci plastů naopak jsou největší odborníci, aby něco takového posuzovali.
Výrobci plastů lobují proti zákazu BPA.
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2009/05/30/AR2009053002121.html
Despite more than 100 published studies by government scientists and university laboratories that have raised health concerns about the chemical, the Food and Drug Administration has deemed it safe largely because of two studies, both funded by a chemical industry trade group.
The FDA's position on BPA runs counter to a report by another federal agency, the National Toxicology Program, which found "some concern" that BPA may cause developmental problems in the brains and hormonal systems of children. And last fall, the FDA's own scientific advisory board criticized agency officials for relying on industry-funded studies to declare the chemical safe.
http://tn.nova.cz/...rane/pozor-na-pet-lahve-cihaji-v-nich-chemikalie-ktere-vyvolavaji-rakovinu.html
Podle údajů portálu iDnes.cz, který cituje výzkum Centra pro kontrolu a prevencí nemocí, byla přítomnost bisfenolu zjištěna v moči 93% testovaných lidí.
Vypadá to, že ještě větší znepokojení vyvolávají účtenky, ze kterých se prý přenáší BPA pouhým dotykem (BPA údajně obsahují skoro všechny účtenky)
And the amount receipts carry isn’t trivial.
“When people talk about polycarbonate bottles, they talk about nanogram quantities of BPA [leaching out],” Warner observes. “The average cash register receipt that's out there and uses the BPA technology will have 60 to 100 milligrams of free BPA.” By free, he explains, it’s not bound into a polymer, like the BPA in polycarbonates. It’s just the individual molecules loose and ready for uptake.
As such, he argues, when it comes to BPA in the urban environment, “the biggest exposures, in my opinion, will be these cash register receipts.” Once on the fingers, BPA can be transferred to foods. And keep in mind, he adds, some hormones — like estrogen in certain birth-control formulations — are delivered through the skin by controlled-release patches. So, he argues, estrogen mimics like BPA might similarly enter the skin.
// no nechci to tu moc tapetovat, ono je toho k tomu mraky, a jak píšeš - i k těm elektromagnetickým polím. Jednou bude imho mariahuana plně legální a BPA ilegální, a budeme se zpětně divit, jak to mohlo být naopak :-)
Tohle jsem tu teď progoogloval v rychlosti.. asi bych se k věci věděl vyjádřit věcněji. Třeba je to jen zplašený konspirační výplod.
Každopádně se vědci shodují, že BPA je určitě toxické a zřejmě způsobuje všechny ty nemoci a ztrátu imunity, ale co někteří rozporují je množství (daily intake), který je dle toho assessmentu EU z ledna 2015 v cajku.. takže v poho.. Ale dověděl jsem se teď docela zajímovou věc o účtenkách. Je tam té látky mnohem víc než je ten bezpečný intake z oné analýzy EU (4 µg/kg of bw/day)..tam je prý 60 až 100 mg. Přitom EU tvrdí, že ten odhadovaný součet denního pozření BPA je 3x až 5x MENŠÍ než oněch 4 µg na kg váhy. Což si protiřečí, ale mmm.. asi budu brát už účtenky v rukavicích :D
No mazec je, že když tohle všechno mám v povědomí, tak v praxi se chovám normálně.. nevyhýbám se účtenkám, nenosím alobalovou čepičku, a občas piju i Colu... nevědomost je sladká :-D