• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KASUMIPALNÉ ZBRANĚ a život s nimi. Sport, sebeobrana, svobodná nátura? Gentlemans' club
    I beg you, Gentlemen, act with Conduct and Discretion. A Pistol is your last Resort.
    The Beggar's Opera, John Gay
    Na homepage jsou odkazy na střelnice.
    rozbalit záhlaví
    XLACHTAN
    XLACHTAN --- ---
    XLACHTAN: jo ještě jsem teda zapomněl na taktický záchyt závěru a oboustranné vypouštění zásobníku
    XLACHTAN
    XLACHTAN --- ---
    Všechny kryty závěru na Sa 58 co jsem viděl jsou peklo. Boční montáž od RS regulate je imho nejlepší řešení, ale cena. U mě to vypadá takto. Všechno za cenu se snažit co nejvíc zachovat linie Sa 58 a udržet tu super váhu co má 58 standardně.

    Trubka + pažba, prodloužená ručka, kompík, low profile nadpažbí od Bonesteel / CNC Warrior, kolimec a světlo. Jo a v téhle konfiguraci jsou použitelný původní mířidla.

    MAZDA
    MAZDA --- ---
    CHROSTISTKO: No, ty hlavně nechceš ARko v 7,62x39, pokud to není PSA KS47 (v ČR nesehnatelné) nebo CMMG Mk. 47 (v ČR snad občas). AR15 konstrukce a 7,62x39 si spolu moc nerozumí.
    PAN_MYVAL: Brownells AR-180 se mezi AR15 počítat nedá, protože jeho základem je AR-18. Jinak všechny 3 ostatní alternativy zcela jistě jsou pušky vycházející více či méně ze základu AR15.
    Naopak vz. 58 ani AKM se "jako AR-15" počítat z titulu své konstrukce nemůžou, žejo.
    NJAL: Myslím, že její "pravostranost" - tj. aby se to dostalo k dnešním standardům ergonomie, potřeboval by jsi selektor i napínací páku na levé straně.

    Modernizace Sa 58 v podmínkách CZ civilního trhu může mít 4 podoby.
    1) Rare - scout montáž místo hledí na kolimátor + kolimátor
    2) Light - kompenzátor + boční montáž na rail/kryt vratného ústrojí s railem + sklo
    3) Medium - to samé co Light, navíc ale taktický záchyt závěru a zásobníku a oboustranný selektor
    4) Well-done - tady je potřeba se ptát, na co to potřebuju/k čemu to mám. Já jsem klikař, mám malou packu a délka sklopky mi nevadí, takže za mě to je už "overkill", ale pro spoustu lidí to je (nechápu moc proč) základ. Well-done modernizace zahrnuje railové předpažbí, pažbičku i jinou pažbu. A samozřejmě celou Medium verzi.

    Já se přiznám, že za roky střílení z kosy jsem nikdy neměl, v civilu, potřebu railového předpažbí. PVS-7/14 nemám, takže DBAL je nesmysl. Baterka - jako dobrý, ale na střelnici to nepotřebuju.

    Pokud někdo chcete lehké předpažbí, ale nelíbí se vám dřevotříska, tak CSA má moc hezké plastové podpažbí i nadpažbí.
    SHADDIE
    SHADDIE --- ---
    ELWERINE: Jaký sakra plasty, poctivej hliník!

    TOMASINO
    TOMASINO --- ---
    Řekl bych, že u vz. 58 je škoda každé koruny, která se nevystřílí. Předpažbí musím měnit jen proto, že stávajcí čep je zalisovaný na pevno a při té příležitosti se také koukám po nových řešeních.
    Design 21. století se mi líbí, ale u zbraně této kategorie mi přijde škoda se postupně dostat na cenu i váhu zbraně novějších konstrukcí ať AK nebo AR.
    Většina těch předpažbí na mě dělá dojem, že po sobě nechá dost nečistot, ale určitě jsem neviděl všechny. Spíš mi přijde smysluplnější investovat peníze do kvalitního kompenzátoru a čas do střelby, než se snažit nabastlit na závěr optiku. Ale proti gustu... Je to jako u těch škodovek, jak to tu už padlo. Mezi tisíci žádná stejná :-)
    KUBZ
    KUBZ --- ---
    KASUMI: Mozna ja, ale uz je to pet let. Hah, ten cas leti. :)

    ELWERINE
    ELWERINE --- ---
    KASUMI: takhle kjut je teď kosatko, fotka těsně po dopasovani Shaddiem.

    ELWERINE
    ELWERINE --- ---
    KASUMI: no dovol, moje kosatko sice ma vepredu plasty, ale decentni a pekne! Protoze na hnusnou drevotrisku si nepotrpim. JInak je vse puvodni, od Mazdice s laskou poskladane a serezane (:D)
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    ELWERINE: no jo no jo... si podejte ruce :D

    ale nekdo to tady mel..
    NJAL
    NJAL --- ---
    Ok, navlikam si plynovou masku, igelitove pytliky na ruce a nohy a leham si nohama smerem k Nyxu ;-)
    ELWERINE
    ELWERINE --- ---
    MCD: how dare you! how double dare you!!!

    :D
    MCD
    MCD --- ---
    ELWERINE: Tak zas takovýmu AKM už nemůže ublížit vůbec nic, natož nějaký plasty :-p
    (Výbuch taktické nukleární hlavice za 3... 2... 1...)
    XLACHTAN
    XLACHTAN --- ---
    CERMI_FOX: tak třeba to řešení od RS regulate funguje moc hezky, ale stojí jako celá druhá kosa že jo :D nebo potom low profile rail na předpažbí jako to mám já. Člověk si musí zvyknout na red dot na předpažbí, ale je to použitelné + to moje sedí tak nízko že nepřekryje mířidla.

    Navíc kdo by jezdil s kosou na závody :))
    ELWERINE
    ELWERINE --- ---
    KASUMI: nope, Shaddie delal jine prasarny. Jako hodit do plastu AKM. How the fck dare he!!!
    NJAL
    NJAL --- ---
    CERMI_FOX: No, zavody svym zpusobem simuluji SHTF uz jen tim, ze se pocita cas. Zavody zase nenapadly me, to je validni pripominka :-)
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    NJAL: absence railu znamená absence reddotu, což je pro mě velké ergonomické minus.
    3 a 4 není jen SHTF (to mě ani nenapadlo) ale i problém na závodech.
    PAN_MYVAL
    PAN_MYVAL --- ---
    XMEDA: ta pažba mně stála 300Kč a tedy je to klíčová součást mé "Modernizace Sociální".

    Totiž - když jsem ji s kamarádem kupoval, v Opletalce nám řekli - "no jo, to sice koupíte pušku za 7000, ale pak vrazíte jednou tolik do příslušenství." Tak jsem se zabejčil, že ji just dokážu modernizovat za pakatel. Sehnal jsem tu AR pažbu za 300, Alu předpažbí s railem za 1500 a dokázal to. Jsem prostě rebel :D

    Plus jsem velký fanda teleskopických pažeb protože nastavelí LOP podle použití - ultrakrátká nablízko / do pouzdra vs. vytažená na dálku. Viz ta MBA-3 - stejná logika "na co mít buffer tube se západkami a připravit se o teleskopičnost pažby?"

    Ale tahle je moc pěkná, o tom žádná.
    VESNACH
    VESNACH --- ---
    XMEDA: me se libi ta textura na tom gripu. Jsem si nedavno rikal ze bych taky pajel, ale mam mantavy ruce a zadnou trpelivost, bylo by to hnusny...
    GEKONZPRAHY
    GEKONZPRAHY --- ---
    XMEDA: Jo no, tahle vypadá o tři třídy vejš.
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    PAN_MYVAL: ta pazba je hnusna, vic tam sedi tahle

    NJAL
    NJAL --- ---
    CERMI_FOX: Ok, to je docela rozumne, i kdyz zrovna absenci railu bych jako ergonomii nepocital, to je u me spis nejaka "rozsiritelnost". Holt Kosa mela tu smulu, ze i kdyz nebyla o tolik starsi jako prvni XM1-E1, pak slouzila dalsich 30+ let armade, ktera nemela zajem ani prostredky na vylepseni, a civilni trh, ktery by takova vylepseni zaplatil, neexistoval. Ostatne myslim, ze dost podobne na tom je FN FAL, jen v USA se muze dostat takova puska i do civilniho prostredi, ktery nejaka dalsi vylepseni nebo upravy zaplati, pokud po nich armada netouzi.

    Ale jinak jo, neco z tech ergonomickych hledisek by mohlo pomoct v SHTF scenarich, na strelnici 3 a 4 neni velke omezeni. Nicmene jo, Kosa je stara. Musela by se uplne predelati, aby clovek mohl vymenovat napriklad spouste. Ma to u zbrane pro bigose, ktery mel v lidskych vlnach utocit smerem k Atlantiku, nechteli vynakladat investice.

    Ergonomicky horsi, v SHTF vic nevyhod, ktere na strelnici zas tak tragicke nejsou.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam