REDSNAKE: Jestli myslíš ty brousky od Jan03, tak můžu po nějaké době používání poreferovat. Aktuální nabídka je zde
http://knife.cz/Default.aspx?tabid=54&g=posts&t=32937
Jde o brousky z umělého bílého korundu, hrubosti uvádí od A - nejhrubší až po D, tvarů habaděj. Mám zastoupeny všechny hrubosti. Brousím v kombinaci s minerálním olejem. Když mi to přišlo, tak jsem byl trochu v rozpacích, ale po vyzkoušení rozpaky pominou. Je to rozdílné broušení oproti vodním kamenům, materiál se vůbec neomílá, je prostě tak tvrdý, že zůstává nezměněn. Brus tak neprobíhá velikostí zrn, ale hrubostí dané struktury. Brousek A je tak relativě hrubý a od pohledu neopracovaný, naopak D je prostě vyleštěná lesklá plocha ještě napuštěná brusnou pastou.
Negativa vidím v tom, že to A moc neubídá a pokud člověk třeba přebrušuje úplně novou fazetu když mění její úhel, tak je to fakt nadlouho. Druhé negativum se projevuje u velmi tvrdých a křehkých ostří, kdy při tvorbě fazety třeba u břitev docházelo k vylamování jemného materiálu - což je způsobeno charakteristikou toho kamene. Proto třeba i na Japonce používám jen C a D a základ je netlačit moc na ostří.
Pozitiva jsou naopak to, že brousky jsou dokonale opracované, rovné a rovné zůstávají. Fazetku při postupném přechodu lze vyleštit do totálního zrcadla a u ostrosti do stavu, kdy nejen že holí, ale je to v tom stavu, že chlupy samy při prvním dotyku odskakují a i měkký papír z katalogů to řeže přehnutý v ohybu bez jakýchkoliv problémů.
Jo a ještě jedno negativum - ty jemnější nedávají brusiči zpětnou odezvu, tak si to po tom jezdí a kdyby člověk neviděl úběr a jemnějších postupné špinění oleje, tak má pocit, že vlastně vůbec nebrousí.