• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JIKENOŽE -
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    prosim o propadne tipy...po te co jsem o posledni dva zahradni zaviraky prisel vypadnutim z nebo dirou v kapse shanim zavirak co ma nuz a pilku, nerez, cely vhodny do mokra a hlavne s klipsem a jeste cena tak kolem 500+- nejak nemuzu porad najit to spravne... diky
    ZVIRATKO
    ZVIRATKO --- ---
    JOHN_LENON: protoze na to jak je to velkej nuz je to strasne lehky, strasne dobre se to drzi a pouziva. Proste nuz, co je od pohledu neprakticka designovka je jeden z nejlepsich noziku jako noziku, ktere mam :)
    JOHN_LENON
    JOHN_LENON --- ---
    ZVIRATKO: Pročpak? 😀

    Arrakis tedy není můj šálek čaje.

    Mám speedstera od we a ve srovnání s nim mi ten osborne přijde pocitově menší. 😀 ale to už bude fakt o pocitu, na délku jsou na tom dost podobně.
    ZVIRATKO
    ZVIRATKO --- ---
    az budete mit v ruce We Knife Arrakis tak pochopite, ze velikost a zdanliva subtilnost noze nema s tim jak to funguje jako nuz, kolik to vazi nebo jak se to drzi vubec nic spolecneho... ;-)
    MATT
    MATT --- ---
    Urcite se nezlobim, naopak jsem rád za reakce. Já o tom mini uvažoval primárně proto, že se zrovna objevil na knife.cz ;)
    JOHN_LENON
    JOHN_LENON --- ---
    KURE: Přesně tak.


    Nejdřív to chce fakt vyzkoušet a nedělat závěry na základě jednoho parametru
    JOHN_LENON
    JOHN_LENON --- ---
    MATT: Nezlob se, ale o délce to zdaleka jenom není.
    Inkosi je samozřejmě o dost těžší, širší a vyšší.

    Navíc, jak jsem zde už několikrát psal, mám carbonovou verzi, to je jak porovnávat Octavii a Superbu. Ano, opravdu je jen o kousek delší a trošku úplně jiná třída.
    KURE
    KURE --- ---
    MATT: delka neni vše. ten osborne je dost plochej, čepel přiměřeně tenká i štíhlá.
    To imho dělá ten pocit drobného nože. Mě by fakt ten půl palec čepele chyběl.
    Pochopitelně každý podle svého gusta a prostý fakt že dělaj mini verzi, a ta se prodává, ukazuje na to že nejsi sám kdo si užívá mini nožejku :)
    MATT
    MATT --- ---
    JOHN_LENON: Hmm, přitom Inkosi je jen o 13 mm delší (200 vs 213 mm), Malibu je zas o centimetr menší a o tom bych taky neřek, že je uplne subtilní ;)
    JOHN_LENON
    JOHN_LENON --- ---
    MATT: Tak osborne je sám o sobě subtilni. To se nedá s inkosi srovnávat. To říkám jako majitel obou těch nožů. 🤷🏻‍♂️
    MATT
    MATT --- ---
    KURE: JOHN_LENON: zajímavé, mam mini Bugout a je to jeden z nejoblíbenějších nožů. Ale nejčastějc krájim jablka a otvírám krabice ;) Nedávno jsem něco šťoural Inkoskou a přišla mi skoro nemotorně velká..
    JOHN_LENON
    JOHN_LENON --- ---
    KURE: přesně, jako vlastník normálního osborna moc nechápu význam mini verze. Ten už je tak subtilní, že jeho menší verze musí být na úkor uživatelnosti.
    KURE
    KURE --- ---
    MATT: že je mrňavej :D
    Mě přijde že už normální osborne je prostě malej kompaktní lehoučkej nožík, kterej v zavřenym stavu nemá žádný vyčnívající kousky za který by se zachytával v kapse. Takže se skvěle nosí a nepřekáží.
    MATT
    MATT --- ---
    HOBORG: Je na tom mini osbornu neco, co by te vylozene stvalo?
    IXTREMIST
    IXTREMIST --- ---
    BLOWUP: lehký obtahnuti nezaskodi, mám tu kuchyňský vytažený na 63hrc a jehlu prostě srovnat musíš. je fakt, že ocílka je kalená na 65, nepopustena.
    Ono je rozdíl mezi brousit a obtáhnout, na ocilce nic nenabrousis, jen srovnas ostří.
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    KURE: tak typicky je, ze tam ocilkuje zwillingy. Ty jsou jako vetsina evropskejch nozu delany z o neco mekci oceli a tou ocilkou se daj udrzovat ostry, typicky reznici to po ty ocilce smidlaj skoro pred kazdym pouzitim.

    Kdyz ale vezmes japonskej nuz a zkusis ho na ty ocilce brousit, tak nejenom ze se ti to nepovede, ale jeste mu s trochou smuly vylames ostri. Japonsky noze bejvaj nekde u hrc 60, jsoutvrdsi nez ta ocilka a timpadem se musej brousit jinak.
    MATT
    MATT --- ---
    KURE: Bidei kde to delaj tak nebo tak asi najdem kazdej hafo, ja hledal jakej je za tim princip a to co jsem psal, mi davalo smysl. Vidle do toho házej ty diamantový a keramicky "ocílky", viz to Sulcovo video.

    Brouseni ocilkami
    https://www.youtube.com/watch?v=nZXb6-FlYI0


    tady: ocílka nebrousí, jen s ní narovnáváme to ostří.
    Jak vybrat správnou ocílku | ocílka vs. "klapačka" | Doporučení od řezníka | Mistr Málek
    https://www.youtube.com/watch?v=ZH-oA4TvdFE
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KURE: Ja treba posledni obtahy na matnym skle taky jedu po smeru ostri a ne proti nemu. Metodou pokus-omyl overeno, ze tak to je nakonec vic ostry.. a jakoze brutalne ostry :)

    brousek 1000 > 3000 > Al2O3 desticka proti > sklo proti > sklo po

    Pohladis uctenku nebo papir ze zlatych stranek a nuz jede skrz
    KURE
    KURE --- ---
    MATT: tady Bob Kramer ukazuje jak obtahovat na ocílce. Taky to jede "proti ostří".
    How To Use A Sharpening Steel with Master Bladesmith Bob Kramer
    https://youtu.be/EKYPCxx20zg



    imho na koženym řemenu, nebo jinym podobně "křehkym" obtahovadle, to vytahuješ po ostří ne kvůli ostří nože, ale aby sis nezakrojil do toho řemenu. Tomu ostří to je jedno.
    MATT
    MATT --- ---
    LITTLEFOX: Nejni keramicka ocilka oxymoron? ;)) Ja mam takovou keramickou tycku, ale to bych rekl, ze je spise brousek.

    VXP: Typek imho ukazuje pouzivani ocilky spatne. Co jsem cetl, tak na ocilce bys mel ostri vytahovat, stejnym smerem jako nasledne ukazuje "stropping" na kůži. Ale ma pravdu, ze tupej nuz ji nenabrousis.

    PARRHESIA: Ja koupil nejdriv od Sulce tycku s drzatkem asi za 200 a jsem spoko. Dodatecne jsem jeste dokupoval jen tycku na naky cestovani, ty bejvaj tak do stovky..

    HOS01 Handmade Pocket Ceramic Sharpener (Olive or Bocote Wood) Kapesní brousky Nože Nůž
    http://www.noze-nuz.com/kapesni-brousky/HOS01.php

    Brusná tyčka keramická Ceramic Rod 11,5 cm | Kniland.cz - nože, sekery, broušení
    https://www.kniland.cz/brouseni/brusna-tycka-keramicka-ceramic-rod-11-5-cm/
    Brusná tyčka živcová - dlouhá - MujNuz.cz
    https://www.mujnuz.cz/brouseni/ocilky/brusna-tycka-zivcova-dlouha.html
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam