• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SAPKAFE - Jak na něj, názory, rady a porady triky - závislost?
    GEZICHT
    GEZICHT --- ---
    to zní dekadentně ;)
    PARANOIDANDROID
    PARANOIDANDROID --- ---
    KVĚTY ZLA
    -aneb pekelný recept z olomoucké kavárny Kráska dne

    *preso+anýz, na hladinu opatrně nalít přiměřenou dávku absinthu.

    *zapálit (tlustostěnný hrnéček nutný).

    *cukr sypeme z výšky do plamene, část zkaramelizuje a ochutí, taky krásně voní.

    *kocháme se plamínkem.

    *sfoukneme plamen.(abstinenti nechají dohořet celé, alkoholici foukají bez kochání)

    *dáme si majzla protože hrnéček je fakt horkej

    *pijeme & blahobytníme...
    GEZICHT
    GEZICHT --- ---
    VALDA: :DD to jsem rád, že nejsem jedinej
    VALDA
    VALDA --- ---
    GEZICHT: tobě se taky podařilo vytvořit přepálením cukru tu smradlavou neodstranitelnou dýmající pórovitou hmotu? :)))D

    DAVE_PAGE: kašli na prso. Pořiď kávovar. Poletí na tebe holky. Co natom, že u toho zešedivíš.
    GEZICHT
    GEZICHT --- ---
    DAVE_PAGE: já rád tu starou italskou šroubovací...i když mam pocit že to asi neni to, cos měl na mysli :)
    GEZICHT
    GEZICHT --- ---
    VALDA: když s tim karamelem to taky nemam ze svý hlavy, ten recept mam z nějaký knížky kafařský. a nepřipálit assi nebude extra kumšt, ale stejně jsem už málem zničil džezvu asi 3x. jednou se dokonce cukr změnil v takovou černou smradlavou pórovitou houbu, vystoupalo to asi do půlky a pak to chytlo :DD to jsem se skoro bál
    DAVE_PAGE
    DAVE_PAGE --- ---
    Chci si koupit v nejblizsi dobe najakou masinu na presso, ale nemam s nima zadnou zkusenost. Mohli by jste mi neco doporucit...
    VALDA
    VALDA --- ---
    OKi vyzkoušim a řeknu. Jinak na samotnem karamelu nic neni. Nasypeš cukr, dáš nad oheň a až to zhnědne, tak pokračuješ. Nepřepálit to není zas tak velký kumšt.
    Jinak jsem zkusil džezvu s karamelem :) a ... jak jsem řekl - nesladím, tak mi to připomělo spíš nějaké čokočino s automatu :) Ale bylo to dobré to zase jo. Jenom si nejsem jistý, že je to úplně košér. Myslím, že kafe by se mělo sladit až hotové. ???
    GEZICHT
    GEZICHT --- ---
    jdu si naprasit preso
    GEZICHT
    GEZICHT --- ---
    no, takovou "karamelovou vodu" dělam..jako správně by to měl být karamel obyčejnej, ale to mi přišlo dost těžký to udělat tak, aby se mi to nějak nespálilo :)..Jinak tam cpu jen kardamon, je možný že ještě něco by se hodilo. Třeba skořice trošku je prej dobrá, ale nezkoušel jsem
    VALDA
    VALDA --- ---
    takže uděláš něco jako řídký karamel???
    pak doleješ studenou H2O a pokračuješ v džezvování. Chápu správně?
    No zkusím to i když sám si kafe nesladím. Budu to brát jako nějakou specialitu - což ostatně vlastně je. Kdyžtak tam pak přidám trošku rumu.
    Co nějaké další koření? Dáváš ještě něco mimo ten kardamon?
    GEZICHT
    GEZICHT --- ---
    VALDA: jsou různý recepty, takhle na 3x je to po srbsku snad, bo co, i když to neni moc podstatný :). ale co mi taky dost chutná je, když před vodou a kafem do džezvy dáš trošičku vody s cukrem a tavíš to, než cukr lehce zkaramelizuje..zežloutne, žejo. ale tady bacha, když jsem ten cukr někdy přepálil, tak to stálo za to.
    EARLGREY
    EARLGREY --- ---
    Tak dneska mi oped Nescafe gold zachranilo kuzi. Bez neho bych asi jen tupe ziral do monitoru.
    VALDA
    VALDA --- ---
    Díky, konečně odezva vyzkouším i s kardamonem. Jestli ho teda někde najdu.
    Ja, jak jsem říkal, většinou převařuju jen 2x - chci se vyhnout přepálení, ale s tím doletím vodou je to dobrý tip.
    GEZICHT
    GEZICHT --- ---
    s tim že dochutit kardamonem neni špatný
    GEZICHT
    GEZICHT --- ---
    džezvuju a chutná. převařuju většinou na 3x s tim, že před 1. varem je tam tak půlka vody, pak doleju do 3/4, po 3. varu doplnim zbytek
    EARLGREY
    EARLGREY --- ---
    VIK: Jojo, obcas ho k tomu prekecam ;)
    VALDA
    VALDA --- ---
    Někde jsem ted četl porovnání přípravy kávy, co se výtěžnosti chuti týče.
    Nejhorší (jestli se nepletu tak 10%) byl klasický zaletý "turek". O chloupek lepší je překapávané kafe, dále příprava v džezvě (nejlepší z běžně doma dostupných možností) a nejlepší samozejmě presovač (či jak se ta mašinka jmenuje :)
    K turkovi se expert vyjádřil, že je dobré ho udělat. Pokochat se vůní a dříve než se přepálí ho vylét :)
    No; ale jsem se chtel přeptat na přípravu v džezvě. Kdysi jsem se to i učil, ale je to dávno... Vím, že nabereme kafe, zalejeme studenou vodou, přivedeme do varu,... ale to se myslím dělá několikrát. Nevím kolikrát a jestli si to pamatuju dobře.
    Džezvujete?, chutná?, máte jiný a lepší způsob?
    VIK
    VIK --- ---
    EARLGREY: a jinak nez po presu nebusi? :)
    EARLGREY
    EARLGREY --- ---
    Teda ne po prosu, ale po presu ;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam