• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SAPKAFE - Jak na něj, názory, rady a porady triky - závislost?
    JEDI
    JEDI --- ---
    Prodám kávomlýnek INOX jednoporcový. Ostrý nože super kvalita.
    Cena 9 000,- (původně 17 000,-)

    dám záruku půl roku.
    Praha
    FINITTO
    FINITTO --- ---
    yammy :)
    DARLIN
    DARLIN --- ---
    aha co som stvoril. 5farebne caffe latte machiato :)



    HASH
    HASH --- ---
    Az nekdy pojedete do/z Pece pres Trutnov, navstivte
    http://www.kafirna-trutnov.cz/

    byva tam strasna obsluha (majitelka je tak trochu ****), ale vyber kavy vyborny a obcas se tam mihne i nekdo, kdo tomu rozumi a je tam rad ;)

    btw...skoda ze nefunguje odkaz na jacobs nad prispevky...zrovna bych se mrknul :)
    DARLIN
    DARLIN --- ---



    Uvádzam podľa mňa nejaké zaujmavejšie veci 
    kapitola 1- pôvod kávy


    Je niekoľko legiend ktoré vysvetľujú pôvod a objavenie kávy. Asi najznámejšia legenda je:
    jeden arabský pastier etiópskeho kláštora Kaldium sa často s?ažoval opátovi susedného kláštora že kozy ktoré pásol sa stávali neobyčajne ,,dovádivé,, keď sa napásli bobulí z istého divo rastúceho kra. opát zo zvedavosti si chcel overi? pravdivos? pastierových slov, tak sám na sebe vyskúšal bobule z divo rastúceho kra.
    bol prekvapený povzbudzujúcimi účinkami! a dostal myšlienku že by mohol s týchto bobulí spravi? odvar pre mníchov, ktorí často krát na večerných omšiach zaspávali. odvar sa osvedčil, mnísi ostali pri obradoch hore, a nezaspali.


    Vieme že pravlas?ou kávy je provincia Kaffa v Etiópii. Veľkú zásluhu majú na rozšírení kávy Arabi. nielen že ju rozšírili ale dali jej aj meno. ,,kahweh" čo znamená ,,povzbudzujúci,,
    tiež sa pôvod slova spája s oblas?ou kaffa. používajú sa slová ako caova, kahvah, cahue, kahveh…
    slovo kávový plod sa používa už od 17teho storočia a existuje v africkom a arabskom nárečí pod názvom bun, ban, buncho bunvah…

    Keď sa káva dostala do Mekky rýchlo sa stala veľmi obľúbeným nápojom. káva sa pila stále, to sa nepáčilo cirkevným hodnostárom a tak prišlo k prvému úradnému zákazu pitia kávy. pre silný odpor obyvateľstva nemal tento zákaz dlhé trvanie. Podobne sa dej odohrával aj v Káhire, keď dokonca týrali návštevníkov kaviarní.

    káva sa stala obľúbenou všade kam sa dostala. napríklad v Turecku, odmietnu? alebo zabudnú? nalia? kávu svojej žene bolo zákonným dôvodom pre rozvod. Pri svadobnom obrade sľubovali muži miesto vernosti, že nikdy nenechajú svoju ženu bez kávy :))

    Dejiny kávy v Európe neboli spočiatku tak búrlivé ako v Oriente. nazačiatku sa tu káva používala ako liek. Jej vysoká cena bránila masovému rozšíreniu. prvá podložená správa o otvorení obchodu s kávou v Benátkach je z roku 1683 Najznámejšou a najospevovanejšou kaviarňou sa stala kaviareň FLORIAN, ktorú v roku 1720 otvoril Florian Francesco.

    V spotrebe kávy na osobu majú prvenstvo severské krajiny. prvé je Švédsko, ďalej Dánsko, Fínsko a Nórasko.Ani tam sa nástup kávy neobišiel bez boja. Vyššie stavy vo Švédsku presadili zákon ktorý zakazoval sedlá kom pi? pálenku. Oni si zase v roku1756 vynútili zákaz kávy v celej zemi. Spor medzi obidvoma stranami ktoré čaj aj kávu zatracovali riešil kráľ Gustáv tretí geniálnym nápadom.
    dvaja bratia -dvojča?a boli odsúdený k smrti. Bolo rozhodnuté že nebudú popravený, ale jeden musí denne vypi? kanvicu čaju a druhý kanvicu kávy. Lekári sledovali oboch bratov veľmi podrobne, merali im tep, kontrolovalo vylučovanie potu, nespavos?…
    Prešli však týždne, mesiace, aj roky, a nič dramatické sa nestalo. jeden z lekárov zomrel, vypukla vojna z ruskom a skončila. Nakoniec vypukla Francúzka revolúcia, z Bastily boli prepustený rebelovia a iba dvaja kandidáti smrti sedeli stále vo Švédsku pri čaji a káve. Nakoniec zomrel aj ich najvyšší sudca- Kráľ. v 83roku zomrelo čajové dvojča. Kávové dvojča žilo ďalej a nik nevie kedy zomrelo.


    @Darlin
    nabudúce pokračujeme druhmi kávovníkov a kávy....som pisal trochu o kaffe
    SAP
    SAP --- ---
    **********************************************


    Pridal jsem JEDI prava na upravu nastenky a anket...:)


    **********************************************
    DARLIN
    DARLIN --- ---
    RAVENIUZ: tak ja som toto vyriesil.ak ma zastihne takato situlacia mam len dve moznosti.
    a)ostanem bez kavy ...takto to dopadne v 90percentach takejto situlacie
    b)urobim si mliecno sladku tmavu vodu,.... to akoze kava
    c)ostanem bez kavy....
    RAVENIUZ
    RAVENIUZ --- ---
    uplne najhorsie su tie popoludnia v praci, kedy mam kurewsku chut na dobre picollo presso, a po ruke je akurat nejaky shitny instant... normalne abstak.
    JEDI
    JEDI --- ---
    so-ne zavreno
    DARLIN
    DARLIN --- ---
    JEDI: myslim ze bude fajn.
    ale vytesili sme sa pritom ako male deti :)
    tak sobotu otestujem kaviaren.
    dik
    JEDI
    JEDI --- ---
    DARLIN:
    Drzim palce... urcite to bude fajn kafe.


    do kavarny Kava.cz zastavka Brumlovka
    Na budejovickou a pak jednu stanici autobusem
    DARLIN
    DARLIN --- ---
    bol som vcera pri prazeni kavy. columbia.
    tak este pockame chvilku atesim sa ze co s toho bude.
    ako sa pliz dostanem do kava.cz kaviarne napr z centra (vaclavak, alebo ip ...)
    NEVILL
    NEVILL --- ---
    JEDI: no asi tak skvělý nebude, když si mám to kafe objednat dole, co? :O))
    JEDI
    JEDI --- ---
    NEVILL: jasne the best coffee under the sun
    NEVILL
    NEVILL --- ---
    JEDI: alfredo? to je něco jako sekáč fredo...?
    PARAZIT
    PARAZIT --- ---
    hm taky bych se stavil jsouc fyzicky závislým kofeinistou:)
    JEDI
    JEDI --- ---
    pujdes leda o patro nahoru, ale kafe si nech pripravit dole..

    nahore jim to tece stejnejma trubkama jako alfredo.
    NEVILL
    NEVILL --- ---
    JEDI: pokud mě odtamtud nevyhodíte s dýmkou, tak bych se i někdy zastavil...ale to umístění je teda děsivý, to mám na druhém konci města... :O))
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    JEDI: To nezní vůbec špatně.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam