Káva
Ještě na počátku minulého století (tj. 19.) mívali kávu ku snídani jen boháči. Ostatní snídali polévku.
Za našich časů se pije káva při snídani skoro obecně a to nejen ve městech, ale i na venkově. Ba jsou mnohé rodiny, jimž je káva pokrmem nejen při snídani, ale i v poledne a večer.
Ku přípravě chutné kávy jest především zapotřebí abychom volili dobrý druh zrna. Obyčejně béře se směs dvou druhů: zelená (Cejlon) a žlutá(Menado). Každý druh se praží zvlášť, žlutá do hněda, zelená podut, až zhnědne rýha uprostřed zrna. Ku pražení se používá výhrandě bubínku s lihovým přístrojem.
K vaření kávy bere se voda tvrdá a nádoba vždy čitstá... Pro potřebné množství kávy (na osobu asi dekagram) nasype se do porculánového nebo plechového kávovaru. Káva se upěchuje a poleje se jen lžící vařící vody. Potom se dolévá častěji, ale tak, aby voda protékala kávou jen pozvolna.
...
V hrnku vaří se káva takto:
Umletá káva, avšak jen její 3/4 nasype se, když se voda v hrnku počíná vařiti, dobře se přikryje a nechá se chvíli povařiti. Jakmile se pěna zavaří,, přisype se ostatek kávy, zmíchá lžičkou, přikryje a odstaví na vlažné místo. Ssedlá káva se sleje do konvice.
Z knížky Mladá hospodyňka, kniha kuchařská obsahující osvědčené předpisy pro přpravu jídel k rozličným příležitostem dle doby denní a období ročních.
Sepsla Anna Drůbková, vdova po řediteli školy dívčí na Smíchově vydáno v roce 1904.