• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SAPKAFE - Jak na něj, názory, rady a porady triky - závislost?





    *





    odkazy






    - jak na kávu

    - cuketka

    - home - barista




    *


    Kafe roku není:

    *

    JACOBS
    *





    rozbalit záhlaví
    KEJKLIR
    KEJKLIR --- ---
    JANEK_MAD: potvrzuji. V létě jsem objednával Timemore C3 z Aliexpressu za 1.150,-.
    Taky jsem s nm maximálně spokojený.
    JANEK_MAD
    JANEK_MAD --- ---
    Mám menší tip k těm timemore mlýnkum.
    Svůj jsem objednával z aliexpressu, kde mimochodem mají i svůj ofiko shop, pač je to čínská firma.
    Dá se tam vykouzlit opravdu pěkná cena, mají je i často v nějaké akci.
    CMLKA
    CMLKA --- ---
    WITTGENSTEIN: No tak to je ale dvojitá dávka, žj...normálně se na kávu používá 8-10 g kávy..to se pak těžko může srovnávat
    BAAL
    BAAL --- ---
    Já jsem toto domácí dilema vyřešil pomocí toho barista express a jsem s tím fakt spokojený, nemusím do toho nutně sypat super truper kafe of největšího káva nerda, espresso to tudíž per porce udělá levně a rozdíl od kavárny nepoznám (čímž neříkám, že tam není, samozřejmě je, ale pro muj jazyk a moji pusu je nerozpoznatelný). Už ho mám dva roky a jediné čeho se bojím je, že se rozbije:)
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    POHODAVOLE: Ha, oni tvrdí, že je to z jednoho procenta té nejlepší kávy, co se vypěstuje.
    Njn, a možná mají i pravdu - ale furt je to z komoditní kávy, že.
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    WITTGENSTEIN: tak pak je to hrozný prepal, když člověk dává dvě kapsle a o kvalitě nemluvě.

    DEIKSAC: 60 za dvojitý mi přijde fér, spíš ta cena u těch kapslí je docela HC, když si představím, čím to plní 😂
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    POHODAVOLE: Přesně tak. V Nespressu je tuším 7 gramů kafe a já si z toho dělal capuccino. Dneska dělám capuccino z 18 gramů kávy a je to poznat na chuti i kofeinu.
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    CMLKA: To jsem zjistil až poté, co jsem objevil Kofio :) A to už nebyla cesta zpátky :)
    CMLKA
    CMLKA --- ---
    WITTGENSTEIN: Nespresso kapsle ale dělaj už i pražírny...
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    POHODAVOLE: Kor kdyz poskocila cena za preso v kdejakym pajzlu na 50 a vic ;)
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    WITTGENSTEIN: to mas ale jednu davku predpokladam, takze dvojity znamena pridat dalsi kapsli nebo se pletu?
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    POHODAVOLE: Ty kapsle podražily, základ je 12,50 za kapsli, v těch lepších řadách je to tak 16 až 17 korun.
    Ale ten výpočet je snadný - je to prostě třikrát levnější než v kavárně a člověk to má hned. A se spoustou mlíka člověk ani nepozná, že ta chuť není nic moc.

    "Cereální tóny. Už zase..."
    I Tried Every Nespresso Pod
    https://www.youtube.com/watch?v=EvMwNnAtTL8&ab_channel=JamesHoffmann
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Ještě vlastně mám jeden způsob vaření kávy v kanceláři - manžel mi přinese vynikaící filtr v termosce, když jde kolem:)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    WITTGENSTEIN: já mám nesspresso v kanclu, z druhé ruky asi za 700 Kč. JIná metoda tu kvůli hygienickým podmínkám nepřipadá v úvahu. Překřtila jsem to na hnusspresso a chodila do kavárny. Jenže naše kavárna začala nabízet kapsle z jejich pražírny :). Takže někdy jdu do kavárny a někdy si konečně natočím pitelnou věc. Třeba když mají zavřeno, já málo času nebo nechci jít kolem vitríny s dortíky a tak.
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    WITTGENSTEIN: kolik stoji ta jedna kapsle cca?

    MAR_TINA: jasny, kdyz to prerazis, tak to chutna jinak no :D

    Ja jsem uprimne zvedavy na devce kolegy, protoze pije jen s mlekem, tak jsem ho trochu odrazoval od toho, aby nevznikl zbytecny konflikt kvuli slozitejsi priprave, tak uvidime casem, protoze s tim pry pocita :)
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    MAR_TINA: To je docela zajímavé téma se spoustou proměnných. Pár Američanů to zkoušelo propočítat a zjistilo, že už po pár měsících ušetří - nejdůkladnější byl tenhle chlápek:

    The Cost of Coffee: Cafe vs Home. There are many reasons to drink coffee… | by Robert McKeon Aloe | Overthinking Life | Medium
    https://medium.com/overthinking-life/the-cost-of-coffee-cafe-vs-home-ba13b6a75c1e

    Já do kaváren moc nechodím, anžto jako překladatel pořád sedím na zadku doma.
    Myslel jsem si, že když si pořídím pákový kávovar, oproti Nespressu ušetřím. Tak to se úplně... nestalo, protože výběrová káva holt něco stojí, o počáteční investici do kávovaru a serepetiček kolem nemluvě (tam má Nespresso výhodu, protože ty jeho kávovary jsou směšně levné).
    Co ovšem dramaticky stouplo, je kvalita toho, co piju, a radost z výsledku.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    POHODAVOLE: díky, timemore už je na cestě do zásilkovny :)

    Takhle, pokud člověk ty kávy na zmáčknutí knoflíku pije s mlékem nebo našlehaným mlékem a vychytá si na to dobrá zrnka, tak je výsledek +/- dobrý. Bez mléka slabý. A právě může přijít překvapení, že ty různé ruční metody filtrování dělaly mnohem chutnější výsledek.
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    MAR_TINA: ja to nechci nijak schazovat. Rekl bych to tak, ze mi to prijde chutove slabsi, ale kazdej ma jiny preference a kava na jedno stisknuti tlacitka je pro mnoho lidi velka vyhoda. Myslel jsem to spis tak, aby si MIKEKT nemyslel, ze kdyz si priplati nekolik tisic, tak ze se i zvysi vysledna kvalita produktu. Neni to malo penez, tak by mi prislo nefer na to neupozornit :)

    Co se tyce domaciho espressa, tak driv to vychazelo o dost lip. Bydlim v riti a u prace kavarnu nemam, tak jsem pred cca osmi lety dostal od tchana s tchyni Gaggia New Baby Black a k tomu jsem pak poridil mlynek. Bylo to pres kamarada za fer, tak nas to tenkrat vyslo oboji do 10k tusim. Coz mi prijde super cena. Za tu dobu se musel akorat jednou pretesnit a jednou jsem menil kameny v mlynku. Kdyz to tak vezmu, tak je to pro me prijemnejsi, nez nekam chodit a dat si mohu kdykoliv, kdyz jsem doma s jistotou kvality. Kolega si tento tyden porizuje podobny setup a je v tom uz za 15k bez prislusenstvi. Kdyz si to clovek rozpocita na nejakou rozumnou dobu, tak to neni zas tak pekelna ivestice, kdyz na to clovek ma nebo kdyz to dostane :D

    MAR_TINA: kamos doporucuje z tech levnejsich tento. Maji posledni skladem a kavu pak mohu taky doporucit:

    Mlýnek kávy Timemore C2 | Pražírna Českáva
    https://www.ceskava.cz/p/timemore-c2-cerny-mlynek-kavy-s-nerezovymi-kameny
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    POHODAVOLE: snažíš se naznačit, že espresso z automatu i dobrých značek je hnusný? Ano, je :D
    Na espresso chodím do kavárny, vyjde mě to asi v součtu levněji.
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    MIKEKT: nebude to pro vas krok zpet? Kolega ma automat delonghi a mocca i aeropress je rozhodne chutove jinde :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam