ADAM: S tím "chlubením" jsi ulítl
Každopádně díky zbylým střípkům znalostí makroekonomie a bankovnictví (které, vzhledem k tomu, že jsem studoval management, nebyly mým hlavním předmětem zájmu, takže nechápu tvůj úšklebek) s odpovědí spokojen nejsem a jestli poskytneš dovysvětlení, budu rád.
1. Deflace "se považuje" za škodlivou. - proč se považuje za škodlivou, když opak - tedy inflace - je taky špatná? Píšeš, že to je "skryté zdanění, přerozdělování bohatství NESPRÁVNÝM směrem (který je správný?) atd.
2. píšeš "rozumné centrální banky..." - není to tak, že se nic nehroutí, protože si všichni vlastně pořád půjčujeme? Samozřejmě že dokud si člověk neustále půjčuje nic se nehroutí, ale pokud peníze nejsou kryté konečným zdrojem jako zlato nebo stříbro, pak vlastně platí peníze=dluh, peníze jsou kryté samy sebou, tzn. abychom splatili dluh a úroky, vezmeme si další dluh, na tom narůstají další úroky atd. Proto se ptám, jestli je takový stav udržitelný a jak dlouho?
3. Co ten Fed? Vždyť i jeho představitelé přiznávají, že jsou vlastněni největším soukromými bankami, akorát, že management je prováděn radou jmenovanou prezidentem (už se ale neuvádí, že prezident jmenuje radní z těch, koho mu doporučí bankovní komunita). Proč si musí Američani půjčovat od soukromých bank? A nemá to zásadní vliv na světovou ekonomiku, vzhledem k vazbě nejdůležitějších komodit jako ropa na dolar?
4. A co úplně nejzásadnější otázka - je morální, aby banky braly úroky i na fiat money? Tedy aby si nechaly platit za něco, co neexistuje? Když si vezmu hypotéku, banka mi dá neexistující peníze, takže nemůže prodělat. Buď půjčku splatím a pak banka dostane svoje neexistující peníze zpět plus úroky, nebo ji nesplatím, a pak banka dostane moji záruku. Je to normální? A musí to tak být?
Díky za odpovědi.