• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HARALDBanky, bankovnictví, bankovní operace
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ROMANET: stejne jako je faktem, ze nikomu nebrani si koupit akcie nejake banky, zejo. ale zvracene je to stejne - selektivni podpora par soukromych jedincu na ukor vsech ostatnich bez moznosti do toho zasahnout.
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    _BENNY: faktem ale je, že distribučním společnostem nic nebrání kupovat energii v zahraničí.

    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ROMANET: v moderni dobe verime, ze soukromy sektor funguje lepe nez stat za predpokladu, ze take funguje konkurencni prostredi. CEZ napriklad taky nefunguje uplne jak by mel a az ho stat proda, bude fungovat dal do doby, nez nebude mit rovnocenneho konkurenta. a samozrejme antitrustove zakony musi fungovat.
    NELDE
    NELDE --- ---
    AIAX: Ale ono to bylo svěřené. Takhle vznikly bankovky. Jenže měna vyžaduje důvěru těch, co ji užívají, že to není jenom bezcenný papírek. A toho soukromé banky nejsou schopny dosáhnout. Takže tu úlohu převzal stát a vytváří si na to centrální banky. Ideální by bylo mít jednu celosvětovou měnu, protože tu by jednotlivé státy hůře ovlivňovaly.
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    AIAX: no v moderní době věříme, že soukromý sektor funguje lépe než stát. v bankovnictví je konkurence.


    a znova opakuji, ten dokument je géblsovina. obsahuje zavádějící informace vytrhané z kontextu.
    AIAX
    AIAX --- ---
    Ad lepší systémy - no pochopitelně! Proč stát předal své výhradní právo tvořit peníze do rukou SOUKROMÉMU sektoru? Proč došlo k téhle nejklíčovější privatizaci všech dob?

    Sečteno a podtrženo - frakční rezervní bankovnictví je zjevný podvod, je to umělé vyživování ekonomiky a uvrhuje celý svět do strašlivého kolotoče vytloukání půjčky půjčkou a splácení úroků prostřednictvím zdaňování obyvatelstva. Ani já nejsem žádný vrcholový ekonom, mám jen základní ekonomické vzdělání, ale umím přemýšlet vlastním rozumem a nebojím se odmítnout současný systém jen proto, že "kdyby to nebylo správné, tak by to experti přece už zrušili".

    Jak říkám, rakouská škola v čele s Misesem nebo částečně i monetaristé jako Friedman odhalili destrukční působení FRB a centrálních bank už dávno, stačí si je přečíst a pak si položit jedinou prostou dvoujslovnou otázku: "Cui bono?"

    btw, u nás se tomu občas věnují v Liberálním institutu - www.libinst.cz
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    AIAX: co jsem nepochopil? že mohou existovat lepší systémy? ten dokument dovádí věci do absurdna.

    ano, zdá se, že jsi v bankovnictví vzdělanější.

    jo a co se nerostných surovin týče, dokument zase naprosto opomněl, že existuje jedna nemalá část ekonomiky a to jsou služby. není nutné každý dolar investovat do něčeho hmotného.

    AIAX
    AIAX --- ---
    ROMANET: Nezlob se, ale ty tvé odrážky ukazují jediné - vůbec nic jsi nepochopil a o bankovnictví toho moc nevíš. Ale tvůj "pocit" je správný - logiku to dává.

    Podívej, to opravdu není žádná goebelsovina, jenom to tak vypadá, je to schválně točené pro lidi, co ví o bankách jen to, že se tam ozve "bing", když na tebe dojde řada. Systém frakčního rezervního bankovnictví je dávno známý princip, který jako zjevný podvod soustavně kritizuje třeba Rakouská škola a v některých aspektech i monetaristé. Říkají ti něco jména jako Hayek, Friedman, von Mises, Rothbard? Doufám že ano.

    Právě píšu souhrnný článek pro jeden server, kde uvedu spoustu "seriózních" odkazů na práce špičkových ekonomů minulosti i současnosti, kteří tenhle mechanismus odhalují stylem "král je nahý". Ale ty linky ti můžu klidně hodit teď, pokud máš čas a umíš dobře anglicky, královsky si počteš. A až si pak seženeš práce zastánců FBR, jistě se od srdce zasměješ nad tím, jaké argumenty je schopen odborník předložit, jen aby nemusel přiznat, jaký je to všechno švindl.

    Návrh měnové reformy profesora Josepha Hubera a ekonomického publicisty Jamese Robertsona
    http://www.jamesrobertson.com/book/creatingnewmoney.pdf

    Výstižná kritika FRB jednoho z nejvlivnějších amerických politických ekonomů Murraye Rothbarda:
    http://mises.org/rothbard/rothmoney.pdf

    Další brilantní kritika od profesora Jorga Guido Hulsmanna:
    www.independent.org/pdf/tir/tir_07_3_hulsmann.pdf

    Skvělá analýza, poněkud spekulativnější, o to však nápaditější, Vladimira Z. Nuriho, který navíc uvádí čtenáře do nové ekonomické teorie zvané ekonofyzika:
    www.secamlocal.ex.ac.uk/people/staff/mrwatkin/nuri.pdf
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    tak jsem se tedy dostal k tomu, abych dokoukal do video...

    dojem je stejný jako z toho začátku, je to šílená goéblsovina.

    základní motiv filmu, tedy, že si soukromé firmy vytvářejí peníze, jak se jim zlíbí je zajímavý. může se z toho, až zdát, že bance je úplně jedno, jestli jí dluh vrátíte nebo ne, protože ona vám nic skutečného nikdy nedala.

    stejně tak je tam zajímá myšlenka s tím, proč si sakra stát peníze půjčuje, když si je může sám vytisknout.

    podobně jako to, že když nebudou žádné dluhy, tak nebudou žádné peníze a budeme v hajzlu.

    zajímavé je i to, že dluhy nemůžeme nikdy splatit, protože na to není dost peněz.

    logiku to jistě dává. ale... svět je o fous složitější a ani citáty vytrhaný z kontextu jej neumí zjednodušit.

    takže jen co mne tak napadá

    a) banka negeneruje pěníze, generuje je dlužník. ten dává do banky zástavu a ona mu na ní dá poukázku (což jsou shodou okolností peníze). je to úplně stejné jako by v bance bylo zlato.

    b) svět není jen o penězích. máme majetky, ať už nemovitosti, auta, nábytek, tak i podíly ve firmách.

    c) nejsem si jistý, ale myslím, že naprostá většina peněz v oběhu nemá zhola nic společného s běžným životem občanů ani s fungováním podniků. jsou to peníze na finanční operace na burzách.

    d) ano všechny peníze jsou dluhy, i ty peníze, které vydává stát, je dluh státu vůči vám, že vám za stokorunu dá stokorunu.

    e) ani bych už nekomentoval ty vysmátý bankéře, kteři mají všechno a jsou úplně v pohodě.

    LEANKA
    LEANKA --- ---
    prosím o radu..nevím už kde se zeptat...co jsou to jednotlivé školy managementu??
    CEZAM
    CEZAM --- ---
    jak se tu nedavno resily zahranicni seky, tak pokud to nekoho zajima - v KB je proplacej za 1% min 50.- kc, celkem rozdil oproti 500.- v eb/rb :)
    AIAX
    AIAX --- ---
    RETAL: Na takovém systému je špatného to, že není stoprocentně jasné, zda je nejvyšší autoritou vydávání peněz stát nebo ty soukromé banky. U nás je to jasnější, ČNB je veřejnoprávní instituce.

    Celý vtip je v tom, že státní centrální bankovnictví jako princip považují někteří ekonomové za problém, někteří ne, to je věcí názoru. Soukromé centrální bankovnictví je pak jednoznačně zločin proti lidstvu.
    AIAX
    AIAX --- ---
    NELDE: No jo, právě ta nejasnost, co je a co není komodita a jestli je komoditou vše, co je předmětem poptávky a nabídky, je tím prostorem, kde mohou existovat nepotvrditelné a nevyvratitelné názory, tedy ideologie. Proto je ekonomie daleko víc ideologická než ostatní vědní obory.

    U té knížky jsi ale nezvolil ideální příklad, protože platíš práci spoustě lidem, kteří se o ni přičinili, autorovi počínaje, editorovi a sazeči konče.
    NELDE
    NELDE --- ---
    AIAX: Pokud to měříš takhle, tak informace nebo licence také není komodita. A co knihy, kde sice tisk něco stojí, ale je to jen prostředek (neplatí se za knihu, ale za informace v ní)? A dále musíš vzít v úvahu cizí měny - ty ten stát nemůže jen tak rozmnožit.
    RETAL
    RETAL --- ---
    AIAX: Co je na takovém systému špatného? Jak by to mělo (alespoň náznakem) vypadat "lépe"?
    AIAX
    AIAX --- ---
    RETAL: Oficiální fakta:

    1. Jedna polovina oficiální pravdy je ta, že Fed je vlastně konglomerát dvanácti rezervních institucí rozesetých po celém USA. Ty vydávají akcie, které si povinně musí koupit každá soukromá banka s celostátní americkou registrací, a dobrovolně každá banka se státní registrací. Nikdo jiný si je koupit nemůže. Pochopitelně čím větší banka, tím víc má akcií.

    2. Druhá polovina oficiální pravdy je ta, že celý ten systém vlastně řídí prezident, který jmenuje část členů bankovních rad každé z oněch 12 bank a všechny členy Rady guvernérů, která je nejvyšším správním orgánem Fedu. Takže argumentace vlády a Fedu je taková, že Fed je kvazistátní institucí, která je sice soukromě vlastněná, ale řízená státem.

    Neoficiální pravdy jsou následující:

    1a. V současném globalizovaném světě je téměř nemožné vypátrat skutečné vlastníky, pokud si to nepřejí. Velké americké banky jsou sice podle údajů z federální registrace čistě americké (kromě jedné výjimky, myslím že to je Citicorp, kde má asi 10 procent saúdský princ), jenže to neznamená, že těmi skutečnými vlastníky není úplně někdo jiný. Dá se pouze odhadovat a usuzovat. Takže pokud se Fed brání obviněním z toho, že je vlastněn cizinci, tím, že oficiálně jsou všichni jeho vlastníci američtí, nic to neznamená.

    2a. Každá z dvanácti rezervních institucí má devítičlennou radu, do které ale jmenují 6 členů soukromé banky a pouze 3 členy vláda. To je první háček. Druhý je ten, že celostátní Radu guvernérů sice jmenuje celou prezident, ovšem vybírá do ní lidi, které mu doporučí bankovní komise senátu a kongresu a bankovní komunita. Pouze skutečně naivní člověk by mohl věřit tomu, že všechno je naprosto průhledné - zaprvé známe své lobyisty, že ano, a za druhé netřeba dodávat, že v senátu a kongresu pochopitelně zasedá spousta lidí, kteří jsou buď sami finančníci, nebo mají k těmto kruhům blízko.

    ROMANET
    ROMANET --- ---
    RETAL: já to nějak nestudoval, pokud vím, fed vlastní asi 12 regionálních centrálních bank. (v usa není jedna) a své místa tam mají i zástupci bank privátních (ted nevím, jestli v každé z regionálních nebo rovnou v fedu).

    tuším že mají jakési akcie fedu, které ovšem mají úplně jiné vlastnosti než akcie normálních bank, nejdou tuším prodat a jsou s nimi spojená úplně jiná práva.
    AIAX
    AIAX --- ---
    ROMANET: Především bych se omluvil za trochu citovější příspěvek, tahle diskuze musí být slušná a věcná, jakmile sklouzne do urážek, nikam se nedostaneme.

    Názor, že monetární inflace je přirozenou součástí ekonomiky, IMO vychází z nepochopení souvislostí. Příklad s kožkami, který uvádíš, je zavádějící, protože kožky, jídlo a všechno ostatní je skutečně součástí přirozeného systému (stejně jako jakýsi druh "hospodářských cyklů"). Podle mého názoru právě tahle skutečnost vytváří onen prostor zmatení, ve kterém se melou a perou vzájemně si odporující ekonomické teorie. IMO kritickým bodem každé argumentace o tom, zda je inflace přirozená, je tento - jsou peníze komodita jako každá jiná? Někteří tvrdí, že ano, protože jsou také předmětem poptávky a nabídky. Já ovšem myslím, že samotný koncept poptávky a nabídky nelze odstřihnout od přirozených, primárních potřeb člověka, které jsou pevně zakotveny v KONEČNÉM světě s konečnými zdroji.

    Přinejmenším jsem ještě nečetl žádnou skutečně přesvědčivou argumentaci pro to, že peníze jsou komodita srovnatelná s kteroukoli jinou. Myslím, že zásadním důvodem, proč srovnatelná není, je protože NENÍ KONEČNÁ. Systém, kdy lze komoditu vytvořit "jen tak" (fiat), je přece už z logiky věci podezřelý. A ještě nikdo mi nevysvětlil, jak může být udržitelný a vzájemně vybalancovaný systém, kdy z těchto fiat peněz se ještě navíc vybírají úroky (úplná absurdita).

    Nejsem špičkový ekonom, nehodlám předstírat, že za těch pár semestrů makroekonomických a bankovnických kurzů jsem posbíral všechnu ekonomickou moudrost, co kdy byla vymyšlena a napsána. Každopádně pokud velká skupina některých z největších ekonomů všech dob mluví o tom, že fiat rozřeďování měnové báze je zlo, jenom mě to utvrzuje v tom, co mi říká prostá logika podepřená základním ekonomickým vzděláním. A pokud i takový Keynes, který je nejvyšším veleknězem víry ve vytváření peněz, prohlásí, že "kažení" měny je nejjistější a nejrafinovanější způsob okrádání společnosti, na který nepřijde ani jeden z milionu, pak mi je všechno jasné.

    RETAL
    RETAL --- ---
    Jak je to s tím "soukromými bankami vlastněným Fedem"? Z těch konspirátorských diagramů plných Rothschildů jsem to nějak nepochopil.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam