ANDY_WARHOL: Státní dluh je pokryt dluhopisy. A pochybuji, že v Zimbabwe to jsou dlouhopisy v lokální měně!
Pokud jen "natiskneš" peníze, tak kromě problému, jak je dát do oběhu, máš ještě druhý a to, že pokud tím zvýšíš inflaci a stoupne cena věcí, tak budeš ve stejném problému. Nedostatek oběživa to primárně neřeší. Ten řeší obvykle inflace (i malinká), protože lidi si nebudou chtít schovávat peníze doma, když se jim znehodnocovat a když je mohou mít v bance, kde jim trochu nabydou. A když jsou peníze v bance, tak nejsou blokované jako oběživo.
Pro snížení státního dluhu je nejjednodušší devalvace - nejlépe tak, že centrální banky vykoupí špatné úvěry (tím sanuje podniky a současně do ekonomiky naleje peníze). Také je jednoduché zvýšit dovozní cla na některé komodity, kde není americká ekonomika konkurenceschopná. Vzhledem ke krizi lidé stejně kupují jen co potřebují, takže jednorázové zdražení některého dovozového zboží bude mít za následek pokles dovozu a větší užití domácích zdrojů.
Problém současné krize (a vlastně každé) je, že pokles poptávky o x% vyvolá pokles výroby a propouštění (snížení platů). To vyvolá další pokles poptávky (méně než x%, něco se vstřebá a další kolo poklesu výroby a ... Takhle může jít země do spirály a kdo ví kde skončí (30. léta byla hodně nízko). Normálně se ten výpadek vyrovná časově nebo lokálně. Jenže u současného rozměru to nejde a už se to točí a točí. Zastavit je to třeba co nejdříve, jenže obvyklá řešení moc nefungují, protože jsou stavěná na obvyklé krize. Tedy je třeba nasadit kombinace všeho a použít nestandardní řešení. Včetně napumpování peněz do ekonomiky, aby se ta spirála zastavila. Rizika jsou velká, když ten zásah přeženeš, tak se ta spirála roztočí ještě rychleji.