• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HARALDBanky, bankovnictví, bankovní operace
    Vaše zkušenosti s českými bankami. V čem jste spokojeni, v čem ne. Zajímá vás, jak funguje banka uvnitř?

    [ mBank ] - klub spravovaný ADAMMem, kde lze získat odpovědi na dění uvnitř této banky
    rozbalit záhlaví
    ADAMM
    ADAMM --- ---
    TANTRICK: mpeníze nejsou a nebudou napojené na karty - budou jen pro klienty mBank. takže jediné, co lze případně očekávat je, že přes mPeníze by mohli zaplatit i klienti polské a slovenské mBank.
    TANTRICK
    TANTRICK --- ---
    ADAMM, lze s mPenězi inkasovat peníze převodem i ze zahraničních mBank?

    Až budou mPeníze umět platbu kartou, půjde to i z karet vydaných v zahraničí?
    LITTLELI
    LITTLELI --- ---
    SUCZKER: myslis ta diskuze, kde plati nazor jenom jeho vlastnika? dik nechci.
    SUCZKER
    SUCZKER --- ---
    O nic nejde, proste menova politika se tam taky resi, nicmene skoro vsichni aktivni diskutujici, kteri tam jsou, se ti snazili odpovedet tady...
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    SUCZKER: ja sem se ani tak nechtel bavit o tom jak vznikaji penize ale jaka situace nastane kdyz fed udela to co udela, ale to je jedno, v podstate sem se uz dozvedel co se stane
    SUCZKER
    SUCZKER --- ---
    ANDY_WARHOL: Ahoj, je tady diskuze, kde se probira presne tohle:

    [ Jak vznikají peníze aneb Proč jsou všichni až po uši v dluzích ]

    tahle diskuze zatim slouzila spis k diskuzi o tom, jak ceske banky vyjebavaji / nevyjebavaji s klienty...
    NELDE
    NELDE --- ---
    ANDY_WARHOL: Je jedno jestli se to dá změřit, důležité je jestli to přináší efekt z hlediska obchodní bilance.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    NELDE: tou technologii sem nemyslel technologii ve smyslu vyrobni linky na neco ale treba vedecke informace, to se asi zmerit neda kolik toho vyveze ven a navic se to dost krade ...
    NELDE
    NELDE --- ---
    ANDY_WARHOL: USA hodně vyváží technologie (i SW licence od MS je vývoz), ale prostě to nestačí (-; Dováží hodně spotřebního zboží.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    NELDE: vsak se uz hodne dlouho tvrdi, ze hlavni vyvozni artikl usa jsou zelene papirky, a je to pravda, ted se to jenom ukazuje
    sice se naopak rikalo, ze sice nic nevyrabi ale maji technologie a to je zivi, ale asi to tak uplne pravda neni
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    LITTLELI: vsak se taky uvazuje ze dolar skonci a misto nej bude amero, nebo je to jenom spekulace, nekde sem to cetl a nemam tuhle informaci zarazenou na stupnici pravdepodobnosti
    NELDE
    NELDE --- ---
    LITTLELI: Hlavní problém je podle mě v zahraniční bilanci USA. Dlouhodobě je hodně záporná. Jako výsledek mají dolary lidé mimo USA, kteří je neutrácí v USA (kvůli sazbám je ale mají v bankách). Aby se ten trh udržel, tak je nutné tuhle ztrátu doplňovat. Tedy ty banky, kde mají ti zahraniční vlastníci svoje dolary, půjčují američanům. Jenže to nejde do nekonečna. A teď ta bublina praskla. Kdyby se Američané méně zadlužovali, tak by to prasklo dříve. A možná v menším měřítku. A hlavně by nebyl takový zájem vyvážet do Ameriky, protože ten trh by nebyl tak velký.
    Bez ozdravění ekonomiky, aby ta bilance byla nějakou dobu kladná, se tyhle dluhy splatit nemohou. Snížení zadlužení formou devalvace je dočasné. Jediné dlouhodobé řešení je přejít od spotřební formy zpět k výrobní. To ale znamená konec asijských tygrů, kteří měli svůj růst založený na americkém trhu (viz čínské zásoby dolarů - největší na světě).
    LITTLELI
    LITTLELI --- ---
    ANDY_WARHOL: ztratili by jeden nastroj regulace penezniho trhu, sazby se daji zmenit snadno.
    ANDY_WARHOL: to by ovsem byla nejvetsi loupez v dejinach lidstva, konec dolaru a konec nejvyspelejsi zeme sveta. dluh by se sice zasanoval. ale nebyly by zadne uspory, zadne investice a nejspis jenom fronty na zakladni lidske potreby.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    VANEK: pokud nejsi tvurcem penez ovsem
    VANEK
    VANEK --- ---
    ANDY_WARHOL: Kristovanoho! Pořiď si nějakou základní učebnici: deflace je nevýhodná pro dlužníky, ale výhodná pro věřitele.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    NELDE: jen upresneni, mysel sem dluhopisy v usa, ty budou asi v dolarech, to nevim, Zimbabwe si zminoval ty
    co se tyce toho problemu jak je dostat do obehu, neni nakup vlastnich dluhopisu za tyto penize prave jednou z cest jak to ucinit ?
    jinak nechci tu polemizovat, prd o tom vim,
    jenom mi prijde, ze ta cela krize je snad schvalne, protoze usa uz maj moc velkej dluh a potrebujou ho snizit
    NELDE
    NELDE --- ---
    ANDY_WARHOL: Státní dluh je pokryt dluhopisy. A pochybuji, že v Zimbabwe to jsou dlouhopisy v lokální měně!

    Pokud jen "natiskneš" peníze, tak kromě problému, jak je dát do oběhu, máš ještě druhý a to, že pokud tím zvýšíš inflaci a stoupne cena věcí, tak budeš ve stejném problému. Nedostatek oběživa to primárně neřeší. Ten řeší obvykle inflace (i malinká), protože lidi si nebudou chtít schovávat peníze doma, když se jim znehodnocovat a když je mohou mít v bance, kde jim trochu nabydou. A když jsou peníze v bance, tak nejsou blokované jako oběživo.

    Pro snížení státního dluhu je nejjednodušší devalvace - nejlépe tak, že centrální banky vykoupí špatné úvěry (tím sanuje podniky a současně do ekonomiky naleje peníze). Také je jednoduché zvýšit dovozní cla na některé komodity, kde není americká ekonomika konkurenceschopná. Vzhledem ke krizi lidé stejně kupují jen co potřebují, takže jednorázové zdražení některého dovozového zboží bude mít za následek pokles dovozu a větší užití domácích zdrojů.

    Problém současné krize (a vlastně každé) je, že pokles poptávky o x% vyvolá pokles výroby a propouštění (snížení platů). To vyvolá další pokles poptávky (méně než x%, něco se vstřebá a další kolo poklesu výroby a ... Takhle může jít země do spirály a kdo ví kde skončí (30. léta byla hodně nízko). Normálně se ten výpadek vyrovná časově nebo lokálně. Jenže u současného rozměru to nejde a už se to točí a točí. Zastavit je to třeba co nejdříve, jenže obvyklá řešení moc nefungují, protože jsou stavěná na obvyklé krize. Tedy je třeba nasadit kombinace všeho a použít nestandardní řešení. Včetně napumpování peněz do ekonomiky, aby se ta spirála zastavila. Rizika jsou velká, když ten zásah přeženeš, tak se ta spirála roztočí ještě rychleji.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    TBC: ano ja taky myslim dovozni clo
    treba ja rad nakupuju na jednom shopu tabaky, jenze sou vyrobeny nekde v arabii, ja je koupim levne na americkym shopu, vyplati se mi to i z postovnym, protoze neplatim vobr spotrebni dan a kvalita je lepsi nez u toho co se tu da koupit, ve chvili kdy usa na toto zbozi zavede dovozni clo, obchodnik ho bude muset zdrazit a pro me uz to bude tak drahy ze si radsi koupim tady obyc nakhlu nebo si do ty zeme zajedu sam
    TBC
    TBC --- ---
    ANDY_WARHOL: NELDE mel na mysli jiste dovozni cla, ty slouzi k ochrane trhu. Ikdyz tady je vzdy riziko protiopatreni.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    TBC: to je jasne, ale tam uz to proste prehnali
    urcite existuje urcita hranice za kterou nemuzou jit, zajimalo by me kolik je statni dluh a kolik muzou realne tech penez "vyrobit" aniz by jim to polozilo ekonomiku, nicmene si ten dluh asi muzou vyznamne ponizit a jeste zabranit deflaci.

    co se tyce tech cell, to si nemyslim ze je pro usa zrovna cesta, spousta lidi nakupuje na jejich inet shopech z celyho sveta, a to zbozi je vetsinou z dovozu, tzn by se zdrazilo na tech jejich webech o vstupni clo do usa a kupec by se obratil jinam, kde to clo nebude, takze ty shopy prijdou o kseft
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam