• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HARALDBanky, bankovnictví, bankovní operace
    Vaše zkušenosti s českými bankami. V čem jste spokojeni, v čem ne. Zajímá vás, jak funguje banka uvnitř?

    [ mBank ] - klub spravovaný ADAMMem, kde lze získat odpovědi na dění uvnitř této banky
    rozbalit záhlaví
    VANEK
    VANEK --- ---
    TRISSIE: Programátor rozumí tomu systému, pokud má štěstí; výkaznictví sotva :-)

    Můžeme argumentovat, že u jedné velké hypotéky jsou úspory z rozsahu na obsluhu dluhu, ale u většího počtu malých zase klesá riziko, že přestanou splácet všichni najednou.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    TRISSIE: a bance je opravdu naprosto u prdele, jestli jí zaplatí 10 lidí 5% každý z jednoho milionu, nebo 1 člověk 5% z deseti milionů, protože jediné, co jde do výsledků, je výnos z úroků 500.000 Kč.

    jediné, co tak ještě banku může zajímat, jsou data a koeficienty, které vykazuje vůči ČNB (do nichž, pokud vím, vstupuje i hodnota zajištění úvěru, ale tam bych se pouštěla na hodně tenký led, protože výkaznictví vůči ČNB je oblast, které v běžné bance rozumí asi tak 10 lidí plus programátor, který připravil systém, do nějž se data natahují).
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    NICTUKU: víš něco o finanční matematice? Aspoň v základu?

    Důvodem, proč na začátku splácíš víc úroků než jistiny, není nějaká chamtivost banky, ale prostá matematika. Vždycky budeš platit úroky z celé aktuálně dlužné částky. Aby byla splátka konstantní po celou dobu splácení, tak logicky na začátku, kdy je dlužná částka větší, tak většina splátky padne na úroky, a na konci, kdy je dlužná částka menší, tak většina splátky padne na splácení jistiny.

    Ano, mohl bys splácet konstantní část jistiny, jsou takové úvěrové produkty (i když opět z pochopitelných důvodů ne pro fyzické osoby, ale pro podnikání). Ale třeba při 1.000.000 dlužné částky, 20 letech splácení (tedy roční splátce jistiny 50.000) a úrokové sazbě 5% by tvé platby vypadaly (pro jednoduchost jedna platba na konci roku)
    1. rok: (1Mx5% = 50.000 úrok) + 50.000 jistina = 100.000 (zůstatek úvěru 950.000)
    2. rok (950Tx5% = 47.500 úrok) + 50.000 jistina = 97.500 (zůstatek úvěru 900.000)
    20. rok (50Tx5% = 2.500 úrok) + 50.000 jistina = 52.500 (zůstatek úvěru 0).

    pokud ale chceš konstantní splátku po celou dobu trvání úvěru (nebo v našich poměrech po celou dobu trvání fixace), tak se poměr úrok-jistina budou řídit délkou splácení a úrokovou sazbou.
    NICTUKU
    NICTUKU --- ---
    FLAD: ale asi jsem to napsal fakt blbe. Samozrejme chapu, ze ltv hraje velkou roli. Myslel jsem to relativne vuci splaceni behem prvni fixace. Tzn. kazda banka prece potencialne pocita s moznym refinancovanim, ne? Tudiz si hned na zacatku napali velky plneni a potencialne se to otaci ke splaceni jistiny vice az ke konci obdobi splaceni.
    NICTUKU
    NICTUKU --- ---
    FLAD: drogy neberu :op :)
    CMLKA
    CMLKA --- ---
    LEFTY: jo takhle podrobne...tak to nevim :)
    FLAD
    FLAD --- ---
    NICTUKU: Koupim ti pivo za kazdou banku, ktera dela hypoteky a nezajima ji LTV.


    LEFTY: Ono je to slozitejsi, 3% plati vetsinou mali obchodnici, vetsi maji vyrazne mene, to zalezi na smlouvach.
    LEFTY
    LEFTY --- ---
    CMLKA: no největší díl dostane ne vlastník toho terminálu, ale issuer.
    Chápu, že obchodník platí jednu částku za obchod (3%?) acquirerovi, ale ten potom platí něco asociaci, něco si nechá, něco issuerovi (a ten z toho taky zaplatí něco asociaci). A výčet (a směr) těchhle poplatků mě zajímá.
    CMLKA
    CMLKA --- ---
    CMLKA: jestli se ptas teda na tohle, protoze zalezi na otm, od koho ten terminal mas, jak drahe jsou tvoje platby kartou, tedy kolik te stoji...
    CMLKA
    CMLKA --- ---
    LEFTY: banka, od ktery je terminal
    LEFTY
    LEFTY --- ---
    vyzná se tady někdo detialně v karetních operacích? Zajímá mě, kdo platí/strhává si poplatky při platbě kartou (pro jednoduchost běžná platba v POS, bankomaty ani cashback nás nezajímá). Kdyžtak tady nebo do pošty, díky moc!
    NICTUKU
    NICTUKU --- ---
    TRISSIE: tyhle uvahy plati pro situaci, kdy je klient u banky s hypotecnim uverem od zacatku do konce. Coz je pouha teorie. Koneckoncu banky refinancovani nabizi. Tzn. za tech, radove 5 let, kdy u banky jsem si na me navari vcelku hutny penize. pote co refinancuju bude varit jina banka. Nehlede na to vse jakakoliv banka mi bude behem uveru uroky jen zvysovat. A nejaky loan-to-value jim je zvyse u riti.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    NICTUKU: ehm, vzhledem k tomu, že důvodem vysokého poměru úroku a jistiny ze začátku je prostý fakt, že když máš půjčeno hodně, tak z toho je těch příslušných 4% nebo kolik procent taky hodně, jaký je pro banku rozdíl mezi tím, když má rozpůjčováno 5 milionů jednomu klientovi na začátku splácení, nebo 5 milionů 5 klientům na konci splácení? Stejně dostane na úrocích 4% z 5 milionů, tak jako tak.

    Navíc už vůbec nemluvím o tom, že nový neprověřený klient s vysokým úvěrovým zatížením je samozřejmě daleko rizikovější než dlouhodobě řádně splácející klient, jehož loan-to-value na úvěru je třeba už jen 20%.
    NICTUKU
    NICTUKU --- ---
    MITSU: neziskovej produkt? Kdy velka spousta klientu prefinancuje a kdy do prvni fixace klient naleje bance relativne pomerove hodne vysoky penize na kazdy splatce? Pro priklad ja, kdy mam fixaci na 5 let a spalcim radove 13.8K a banka si z toho za prvnich 5 let bere radove 9K na kazdy splatce. To je, aspon podle myho nazoru, vcelku tezkej vejvar. :) Obecne receno cesky banky vydelavaj dost pekelny penize ...
    CMLKA
    CMLKA --- ---
    JUNGLER: tak me zas prijde lepsi mit to sporeni rovnou k bú, prevedu si to okamzite, kdyz je potreba a muzu, byt je to o par korunach treba nechat pul vejplaty v klidu lezet na sporeni pul mesice, nez si ji poslat na bú a z nej neco na sporici, takze na sporicim se mi uroci jen to, co tam odeslu...takhle se mi nejakou cast mesice toho uroci mhohem vic a pak si zo presoupavam jak potrebuju...
    JUNGLER
    JUNGLER --- ---
    VLASTIS: a ty obalky v Air bank sporaku fungujou naprosto nadherne a prehledne. Zadny dalsi ucty nebo podobny bulshity. Proste si udelas nekolik libovolne pojmenovanejch obalek a muzes v peknym grafu sledovat jak se blizis k cilove castce kazde z nich.
    JUNGLER
    JUNGLER --- ---
    VXP: no tak na beznej ucet je air bank celkem k prdu. Ten sporak je ale imho momentalne best. 2.5% bez jakekoliv podminky nebo pasem. A sorry ale 5 kc za odchozi platbu me fakt nezabije. Na tom sporaku maj ty prachy primarne lezet. Na odchozi platby mam beznej ucet ucet uplne jinde.
    MITSU
    MITSU --- ---
    MRTVY_KENNY: Hypoteky jsou obecne dost neziskovej produkt, takze se jim vubec nedivim. Jsou banky, ktery se snazi prodat hypotecni portfolio a nejak o nej neni zajem:)
    STEPNI_VLK
    STEPNI_VLK --- ---
    Objevil jsem ve zprávách v IB:

    Era osobní účet má teď novou výhodu pro mladé do 26 let - a nezáleží na tom, zda studujete nebo již pracujete

    Od 1. 2. 2012 rušíme poplatek za vedení Era osobního účtu pro klienty do 26 let. Klienti tak již nebudou platit měsíční poplatek ve výši 8 korun. Navíc ponecháváme všechny stávající výhody!

    Era osobní účet tak přináší všem mladým klientům další výhodu, která bude automaticky nastavena jak novým, tak stávajícím klientům. Seznam výhod, které Era osobní účet pro mladé přináší, je tak nyní opět delší:

    • Bezplatné vedení účtu
    • Dva výběry z bankomatů Poštovní spořitelny nebo ČSOB bez poplatku
    • Všechny tuzemské příchozí platby zdarma
    • Internetové bankovnictví a aplikace Era smartbanking pro chytré telefony bez poplatku
    • Slevová karta ISIC Scholar(10 až 15 let) nebo Euro26(15 až 26 let)
    ABE
    ABE --- ---
    CMLKA: hlavne ten elek. ucet u air bank je fakt peklo!
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    VANEK: o cene to neni, jeden z cernych KO puntiku co u mne KB ziskala, byl za zfusovani inkasa o celkovem objemu pres mega, kdy klientovi rekla at si to obstara sam :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam