NELDE:Právě že tomu tak vůbec není. 3. pilíř byl státem regulovaný. Tedy většina aktiv šla do dluhopisů a jen málo do akcií. Navíc se tam část dluhopisů oceňuje specificky (ne tržní hodnotou - aby mohly garantovat nulu tak když drží státní dluhopis do splatnosti tak ho tržně neoceňují - takže i když jeho momentální hodnota poklesne tak penzijní fond to tak neoceňuje). Kromě toho penzijní fondy mohly připisovat i výkonost již nedosáhli (jako marketing doufaje, že na ty výnosy vydělají v budoucnu) - to ale dělal třeba Aegon, ale není to případ Allianz.
Každopádně Allianz těch výnosů dosahoval, protože snad měl z nějaké doby nakoupení státní dluhopisy s výnosem kolem 6%. A díky netržnímu ocenění ty výnosy zřejmě mohl rozložit v čase (jinak by tam byl v krátkém okamžiku nadvýnos a pak výnosy jako u ostatních).
Ale ten penzijní fond byl hodně malý a v roce 2012 se do něj nasunulo nové množství nových investorů a ti tyto pozice naředí (fond bude muset nakoupit nové dluhopisy a ty státní mají výnosy do 2%). Navíc bylo třeba nějak uhradit náklady na přechod (provize atd.) Za rok 2012 už bylo vidět, že se fondu takový výnos připsat nepodařilo a pravděpodobně se tak zařadí mezi ostatní (což asi ti, kdo se do něj houfně stěhovali, nečekali :-))
V II. pilíři a nově ve III. pilíři ale stavějí portfolio odznovu (takže tahle náhodná výhoda už tam nebude). Není tam zákonem daná regulace (respektive lze investovat do dynamických strategií, kde budou i akciové pozice) – takže ta portfolia budou dost jiná. A vše se bude oceňovat mark to market (tedy tržní cenou) - takže nějaké schovávání výnosů do budoucna nebude možné.
Takže závěrem - to že penzijní fond Allianz v nějakém období překonal konkurenci, není pro další vývoj (ani toho samotného transformovaného fondu) relevantní.
Z Českých se Řecké mohou v příštích 10letích stát snadno. Řekové v roce 2000 - 2005 taky nečekali, kde skončí (a měli stejný rating a jejich dluhopisy nesly stejné úroky jako naše).