• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HARALDBanky, bankovnictví, bankovní operace
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    VANEK: Ano má. Musí mít, jinak by nemohla fungovat.
    Běžně banka nakupuje cizí měny na burze, což představuje zaplatit poplatek za obchod (to navyšuje cenu) a také cena měny se muže intradenně výrazně lišit - zatímco ČNB vyhlašuje kurzy jedenkrát denně (zpravidla ve 14:00). Však se také někdy v případě "turbuletnějších" dnů na burze mění u některých bank kurzovní lístky i vícekrát za den.

    Druhá (a často používaná) varianta je nechat si platby v cizí měně někým zúčtovat a to buď v CZK nebo v jiné snadno obchodovatelné měně (EUR, USD). Toto se nejčasněji děje v případě platebních karet. Banky si tím ulehčí práci (nemusí shánět různé exotické měny, které ani nemusí být vždy volně obchodovatelné) výměnou za to, že karetní společnosti zaplatí za danou měnu o něco víc, než je její středový kurz (samozřejmě pořád jsou to zlomky procenta, banka na tom stále vydělá).
    ADAMM
    ADAMM --- ---
    DARUMA: no hlavně že Erste je obří megabanka - to i ta mBank je větší (už samotná polská BRE, o Commerzbank group ani nemluvě).
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    DARUMA: Hm, hm, když už velkou banku, tak Poštovka měla svého času nějaké velmi zvýhodněné poplatky za vedení účtu pro důchodce.. při zasílání starobního důchodu. Je rozdíl stovku mít a stovku nemít.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    DARUMA: Neprodává ten člověk taky deky z ovčí vlny a zázračný hrnce?
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    PISKVOR: Já jsem to řešil za tchýni, která je v důchodu a má u nich účet. ČS hraje na to, že klient v důchodovém věku je konzervativní a těžko mění zaběhnuté zvyky. A přesně tak to je. Navíc tchýni ještě postrašil, že až přijde krize, tak malé banky krachnou a velká spořka přežije. :-D
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    DARUMA: No a drží? Nebo jinak: co vás, v roce 2014, ještě drží u ČS? Služby mizerný, poplatky vysoký, vychování řeznickýho psa - kde přesně je ta výhoda?
    VANEK
    VANEK --- ---
    PATRIKCHRZ: Zatímco tu samou možnost za horších podmínek má? Curiouser and curiouser; já toho teda radši nechám.
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    VANEK: ale nemá tu možnost v libovolném okamžiku v libovolném měnovém páru - a přesně to potřebuje.
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    Včera jsem byl v ČS vyjednávat o snížení poplatků a osobní bankéř nám řekl, že pokud chceme banku bez poplatků, tak nás tady nikdo nedrží. LOL
    VANEK
    VANEK --- ---
    HARALD: Jo, bylo včera v
    J&T Banka ukončila spolupráci s agenturou Moody’s, zůstane bez ratingu - E15.cz / zprávy
    http://zpravy.e15.cz/...-t-banka-ukoncila-spolupraci-s-agenturou-moody-s-zustane-bez-ratingu-1097589
    (wow, "prodejem výnosových certifikátů s desetiprocentním úrokem" - myslel jsem, že to dělají akorát zoufalé/vychcané záložny; budu si muset dohledat podrobnosti) tak jsem hned letěl na http://www.jtbank.cz/o-bance/informacni-povinnost/povinne-uverejnovane-informace/
    a taky ne: data za 1. kvartál že kvůli změně metodiky zpozdí, ale loni měli přiměřenost mezi 12,5 a 17 % (už ke konci roku nalili do ZK 6 mld) a pákový poměr kapitál/aktiva je tak nyní nad 12 %.

    PATRIKCHRZ: A to je krávovina: banka tu možnost má (každá protistrana v obou směrech by po středovém kursu skočila, protože je oproti běžnému výhodnější o marži banky), ale nebude to dělat, protože není zaopatřovací ústav.

    E-R jsem zkusil a oba Wüstenroty a taky ne. (Fio je ta druhá nejhorší, jediná s pákou pod 3 %). Asi to bude nějaká obskurní pobočička...
    HARALD
    HARALD --- ---
    VANEK: Tipnul bych si na J&T Bank. Kvůli nízké kapitálové přiměřenosti ji Moody's setrvale drželo nejhorší rating E. Teď banka z hodnocení vystoupila a je bankou bez ratingu (!), což je odvaha / blbost (nehodící se šktněte) v okamžiku, kdy shání investora na navýšení kapitálu.
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    VANEK: Ne, v článku bylo, že banka nemůže zúčtovávat platby na kartě za středový kurz, protože sama nemá možnost si je za střed v požadovaném rozsahu koupit ani je prodat. A to stále platí. Jasně, nemusí mít takovou marži, sežene je lehce nad střed (nebo je lehce pod středem prodá), ale chtěl jsem tím upozornit na zatím mezi některými lidmi stále zakořeněný názor, že platba kartou je za středový kurz, že je to nesmysl, protože to objektivně nejde.

    Ohledně těch bank - nevím. Osobně bych podezřelé hledal ve skupině Equa, Air Bank, Zuno, Evropsko ruská. Sázel bych na tu Evropsko-ruskou. Další malé jsou Wüstenrot a FIO, ale tam si nemyslím.
    VANEK
    VANEK --- ---
    Netuší náhodou někdo, co je malá česká banka s nejnižší kapitálovou přiměřeností a problémem ve stress testech ČNB?
    http://www.cnb.cz/miranda2/export/sites/www.cnb.cz/cs/financni_stabilita/zpravy_fs/fs_2013-2014/
    kapitola 4 graf IV.12 zcela vlevo -- v tabulkové příloze jsou i přesná čísla, ale anonymizovaně, i když by to mělo být vidět z povinně zveřejňovaných informací. Už jsem prohledal přes 10 obvyklých podezřelých a nic...

    PATRIKCHRZ: Thanks, captain Obvious. Jenže v článku se psalo "banky neprodávají devizy levně, protože jim je nikdo neprodá draho".
    SITH
    SITH --- ---
    pobavil mě ranní trolling od AirBank. Dostal jsem ráno sms že jsem na běžném účtě v mínusu ať doplatím xx kč jinak mi odečtou 300kč za upomínku. Říkám si wtf, protože tam peníze mám. Volám zpátky na infolinku, slečna mi řekne že měli v sobotu nějaký update a ten jim tam udělal bordel, automaticky se poslaly smsky a teď se všem budou omlouvat
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    VANEK: Problém je v tom "by". Banka nepotřebuje pár desítek tisíc eur nebo dolarů jak se komu hodí. Neustále potřebuje miliony, desítky možná i stovky milionů v různých měnách, každý den v jiném poměru. Nemůže je "sbírat" po troškách někde na přepážce (pak je problém trasformovat valuty do deviz, což také není bez nákladů), nebo čekat, kdo jí co pošle a doufat, že to bude včas a dost. Každý den musí hradit své závazky vůči karetním asociacím i jiným institucím, tu v EUR, tu v USD, GPB, CHF, někdy možná i v exotičtějších měnách jako TRL, NZD,.. K tomu nese kurzové riziko, kdy mezi okamžikem vzniku závazku a jeho splacením může dojít k výraznému měnovému pohybu.
    Prakticky si fungování banky, která bude účtovat cizí měnu za středový kurz nedokážu představit (pokud nedokáže získat profit jinde). Taky bych nějakým tím středovým kurzem nepohrdl, ale obávám se, že při částkách které jsem jim schopen nabídnout by se jim to krutě nevyplatilo.
    VANEK
    VANEK --- ---
    PATRIKCHRZ: Kdekoli: Za středový kurz by bance prodal kdokoli radši než za nižší s jejím spreadem; naopak koupit za střed chtějí všichni ti držitelé karet (a pak se diví, že kupovali za vyšší). Banka to nedělá, protože by na tom nevydělávala ona, ne protože by to bylo nevýhodné pro protistrany.
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    VANEK: A co je tam tom chybně? Kde si může banka koupit měnu, které má nedostatek za střed, nebo naopak když ji má přebytek ji za střed prodat?
    VANEK
    VANEK --- ---
    PATRIKCHRZ: Ta pasáž "Bance nikdo cizí měnu za středový kurz neprodá, ani ji od ní za tento kurz nekoupí, proto ani za tento kurz nemůže kupovat nebo prodávat dále." se zrovna nepovedla :)
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    DARUMA: Nebrat. Jmenuje se to Dynamic Currency Conversion a je použit velmi nevýhodný kurz. Psal jsem o tom např. zde: http://www.mesec.cz/clanky/ctyri-myty-ktere-budou-vasi-penezenku-na-dovolene-mrzet/ (mýtus druhý, zvláštní případy, čtvrtý odstavec).
    Můžeš se s tím setkat i u obchodníka, vždy to odmítni. Obchodníci z toho nevýhodného kurzu mají provizi od vlastní banky, proto to nabízejí, hodně se to teď rozmohlo v Polsku.
    NELDE
    NELDE --- ---
    BUNDA: Schválně jsem si jednou zapsal částku v CZK, kterou nabízel bankomat, a pak to udělal s konverzí v ČR; chtěli více než kolik mi účtovala mbank. Takže rozhodně nebrat pro konverzi na CZK. Možná v jiné měně to vyjde jinak.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam