• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Nechala jsem se od chlapa co od něj bereme jehněčí přesvědčit, že rozhodně chci i plíce. Takže jsem pokořila metu - plíčky na smetaně.

    Jako je to dobré, ale aby to nebyla noční můra z jídelen, tak to dá trošku (dost) práce - rozhodně nejde o rychlovku k večeři. A nutno přiznat, že ty ostatní kousky masa co nebyly přímo plíce prostě chutnají líp.

    Plíčky na smetaně.

    2 laloky plic
    2 ledviny
    1 jazyk
    1 srdce
    kus jater (ne celé - tak 50 g na osobu)
    2 mrkve
    2 petržele
    celer
    2 cibule
    česnek
    máslo
    voda
    bílé víno
    zakysaná smetana
    citron
    pepř + sůl
    nové koření, bobkový list, jalovec, muškátový oříšek
    kapary
    1 bílek
    hladká mouka
    cukr

    Vnitřnosti ořežte od blan a tuku, z ledvinek, plíce propíchejte a na půl hodiny namočte do studené vody - posléze důkladně properte - uvnitř je krev - chce to proprat, jinak budete mít víc práce s čištěním vývaru.

    Do hrnce dejte plíce, srdce a jazyk (játra a ledvinky dejte do lednice, případně je naložte do mléka), odřezky, mrkev, cibuli, petržel, cibuli, česnek směs koření, dvě deci bílého vína a zalijte vodou, aby vše bylo ponořené. Vařte na co nejmenším ohni do měkka. (vrazila jsem to do příliš chytrého hrnce na 60 stupňů na 4 hodiny a bylo to super). Měkké vnitřnosti vyndejte a nechte vychladnou - plíce přitom něčím zatižte, odřezky dejte zvěři, vývar zceďte a dejte zchladnout do lednice.

    Z vychladlého vývaru sebete tuk, rozmíchejte v něm bílek a za stálého míchání přiveďte k varu - pak přestaňte míchat a ještě nechte 3-5 minut vařit, aby se bílky pořádně vysrážely. Zceďte přes plátno.

    Studené vnitřnosti (včetně syrových jater a ledvinek) nakrájejte na tenké plátky. Jazyk oloupejte. Z obou stran zprudka opečte na másle.

    Ve výpeku orestujte nastrouhanou syrovou mrkev, petržel a kus celeru a najemno nasekané cibuli a česnek. Zaprašte troškou hladké mouky a ještě chvilku restujte. Zalijte vývarem, přidejte pár kuliček nového koření, jalovece, bobkový list a přistrouhejte trochu muškátového oříšku. Nastrouhejte do omáčky citronovou kůru z půlky citronu. Vařte alespoň 20 minut, aby se mouka rozvařila. Hotovou omáčku rozmixujte, přepasírujte, přidejte podle chuti zakysanou smetanu. Posléze přidejte lžíci nasekaných kaparů. Podle chuti začněte dosolovat, dopepřovat, doslazovat a dokyselovat citronovou šťávou. Vraťte do omáčky a nechte prohřát. Ve skutečnosti je nejlepší nechat maso v omáčce odležet a pak přihřát. Na talíři by pak měl mít každý od každého druhu masa alespoň jeden plátek.

    K tomu pivo a vídeňské knedlíky.

    Výše ovedený rozpočet z jehněte je pro 4 poctivé porce. Ze selete to bude podobné, z jiných zvířat to chce zmenšit dávky - cca 4 díly plic, 2 díly jater, 2 díly srdce 1- 2 díly jazyka a 1 díl ledvinek.
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    HENNYVILLE: Paráda, funguje, děkuji ;)
    HENNYVILLE
    HENNYVILLE --- ---
    Dej na hladinu opatrne papirovej ubrousek, kuchynskou uterku-papirovou.
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    Po delší době jsem natrefila na ořez po filetování lososa. Nemáte někdo tip, jak z vývaru odtranit tuk, který ani částečně neztuhne a je ho hodně?
    Díky
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    AIJA: to dá rozum, tak to má fungovat. radši se uzdravíš, abys to už nemusela brát.
    GIO
    GIO --- ---
    jj presne tak:)
    AIJA
    AIJA --- ---
    GIO:
    Jo, jasně, dělají se z ní čaje na revma, posilující apod., ale je natolik hnusná, že bych k léčení brala raději jinou cestu:-)
    GIO
    GIO --- ---
    jo ona je to bylinka ve smyslu slova lecivka spis..
    AIJA
    AIJA --- ---
    KEMENTARI:
    je to svatolina, ale určitě bych ji nejedla. Je hodně aromatická a používá se do směsí potpourri, voňavých bylinných polštářků atd. Proti molům ideální:-)
    Pokud se snítka vylouhuje v oleji, tak je pak ten olej dobrý do lamp, vysavačů apod.
    GIO
    GIO --- ---
    svatolina cypriskovita..? nevim proc se to prodava mezi bylinkami, ja to mam na skalce..ale vodela jsem to mezi bylinkami taky..
    GIO
    GIO --- ---
    KEMENTARI: ja to mam na zahonku, ale nevzpomenu si jak se to jmenuje:))
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    KEMENTARI: Zkus klub "bylinky"
    KEMENTARI
    KEMENTARI --- ---
    Máma mi poslala tuhle fotku bylinky, co od někoho dostala k pěstování. Netuší, ovšem, co to je... Bylo to v tašce s rozmarýnem, bazalkou a podobně, takže předpokládá, že by to mělo být taky k jídlu.
    Barva na fotce není věrná, prý to má spíš takovou bledou, ojíněnou barvu jako stříbrný smrček.
    Nevíte náhodou někdo, co by to mohlo být?

    DARUMA
    DARUMA --- ---
    Nemáte někdo tucha kde sehnat v Praze mexické papriky poblanos?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BEBERA: nejedla jsem u nich, takže netuším jak to chutná - ale jestli je dělaj dostatečně vaječný, tak to nemůže bejt tak zlý...
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    ZUZKAOU: super, to jsem neznala, dík za tip. S dovolením zkopíruju do bezlepkového klubu...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BEBERA: Persona nabízí domácí bezlepkový těstoviny, ale nejspíš to nebudou soba nudle.

    Cafeteria & Pizzeria PERSONA - Bezlepkové těstoviny
    http://www.persona-pizza.cz/bezlepkove-testoviny

    Jinak bych se moc divila, kdyby to někdo dělal - v ČR na to prostě není trh.
    RUFO
    RUFO --- ---
    LENZIE: pokud si pamatuju, jak jsem na ne koukal, tak nejsou. Stejne tak z Lidlu nejsou bezlepkove.
    LENZIE
    LENZIE --- ---
    BEBERA: Soba nudle má ještě Marks & Spencer, ale nevím, jestli jsou bezlepkové :(
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    HENNYVILLE: ne, děkuji, ty sušené jsem měla... Teď jsem zkusila vyrobit domácí čerstvé podle upraveného receptu od Cuketky a chtěla bych to porovnat...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam