• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    jdu dělat pokusy s kvašenou kunovjankou. Tedy co to udělá, když zkvasím celer+mrkev+ petržel a pak to dám buď do bramborového salátu a nebo jako základ ke svíčkové.

    Máte někdo nějaké poměr těchto tří bulev a kořenů na který přísaháte? Já to vždycky házím tak od oka...
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    CMLKA: Jsem v bytě bez chladného sklepa, takže jsem ta Hokaida měla vždycky v předsíni a pokaždé mi zplesnivěla, do příštího roku se nedožila nikdy žádná.
    CMLKA
    CMLKA --- ---
    JAJITA: OK ja jen, že jsem zrovna o tom nedavno psala článek, kde psali, že naopak pokojova teplota ideal....
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    CMLKA: Věř mi, že nemáš-li dobré teplotní podmínky, tak opravdu ne. Letitá zkušenost, proto se táži na možnosti konzervace, víš?
    CMLKA
    CMLKA --- ---
    JAJITA: prosim te, dyne v pohode vydrzi az do jara, pry, ale skladovat naopak v teple a suchu, v podstate nechat zaschnout tu stopku a pak by to melo byt v pohode
    PETATA
    PETATA --- ---
    K debatě o jablkách

    Každý rok si jezdím pro jablka do vesničky Štíhlice na Praze východ (kousek za Říčanama)
    Byla jsem tam zrovna dnes, tak mohu napsat aktuální informace

    Mají tyto druhy: Gala, Golden Delicius, Jonagold, Jonagored, Red Prince, Idared a Topaz
    Některé druhy vydrží dobře uskladněné klidně rok. Před měsícem jsme dojídali poslední z min roku.
    Za 1 kg chtějí 20 kč
    Mají k dispozici i čerstvý mošt případně pasterovaný v boxech (5 litrů ta 175 kč)

    Další sady jsou v Tísmicích u Českého Brodu. Jedny přímo u silnice, ale tam je taková nepříjemná pani. Tady ve Štíhlicích vždy ochutnáme všechny druhy a pak si člověk sám nabere... Tam to nejde a vše dělá ta baba. A další je také v Tísmicích ale v "centru", vedle jatek v takovém areálu ZD, tam jsou o malinko dražší, ale také mají výborné. Všude mají případně i brambory

    Jablka jsou výborná!
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    ZUZKAOU: Mám těch dýní celkem dost ze samosběru, kg/6 Kč!, tak bych o ně nerada přišla jejich uhnitím :)
    S vývarem už taky vím, co udělám, bude bulgur s pečenou zeleninou.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    JAJITA: péct v ceklu i se semínky -krásně to ovoní. Semínka pak vybrat a vyvařit :-D

    Přesně tak jsem to teď dělala, jen jsem teda z té pečené udělala risotto.
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    ZUZKAOU: Prosím tě, otázka na zavaření pečené dýně, péct raději nasucho bez oleje? Díky ;)
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    ZUZKAOU: skvělý tip, nerada to vyhazuju.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Dýňový vývar - ze semínek a ostatních věcí uvnitř dýně, s cibulí v minimalistické verzi.

    S další zeleninou či kostmi a masem.

    Vývar to obohacuje moc dobře - konec konců se v tom vyváří bílkoviny a tuk ze semínek.


    Pumpkin Stock Made From Pumpkin Trimmings - Free Flavour
    https://www.pantsdownapronson.com/pumpkin-stock-recipe/
    AIJA
    AIJA --- ---
    ADELHAIDA:
    Ze dvou hrušní jsme měli letos JEDNU! hrušku:-) Vloni šest přepravek...
    Kamarádi mají malý sad, syn má na zahradě dvě jabloně a občas se někdo ozve, že má moc jablek, jestli nechceme.
    A někdo mi říkal, že jezdí do sadu do Nosislavi. Ale to je babišárna, tak bych tam nejela.
    Když je některý rok hůř, tak se stavíme v Lískovci v Brně.
    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    ADELHAIDA: otom žádná, letos jsem měl třetinovou úrodu a hrušky jsem nenašel
    ADELHAIDA
    ADELHAIDA --- ---
    Kde ty jabka berete? Moje obyklý zdroje hlásej nízkou výtěžnost kvůli vlhku a plísním:-( To samý hrušky.
    AIJA
    AIJA --- ---
    JESTEDMAN:
    U nás se jablkama baví chlap, tak mě to tak netlačí. Mám slíbený stroj k zapůjčení, tak vyzkoušíme a uvidíme. Abych se přiznala, tak dostávám na stůl už jablka zpracovaná podle toho na co je potřebuju...nastrouhaný na štrůdl, naplátkovaný na koláč, oloupaná a nakrájená na kompot...atd.:-)
    Máme zdroje a mraky jablek:-)
    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    AIJA: může loupat i neloupat, změna nastavení je otázka okamžiku, když jsou jablka pěkná, tak je taky neloupu, většinou sortuju jablka na jídlo/křížaly/mošt-kvas, takže nějaký hodně strupovitý oloupu. Jediný problemchen bývá občas nesymetrické / křivé jablko, to pak člověk musí vychytat, jak to na to nabodnout. A ano, na konec ti zůstane váleček s ohryzkem. zbytek je spirála.
    AIJA
    AIJA --- ---
    JESTEDMAN:
    My máme křížaly se šlupkama. Loupat je to škoda.
    Ale uvažovala jsem o něm...Je to ten , co oloupe, odohryzkuje i nakrájí?
    ADELHAIDA
    ADELHAIDA --- ---
    A rozhodně zavařit krouhanku. Není to sice úplně bez práce v tu chvíli, ale když pak člověk potřebuje überrychlej moučník, tak na koupený těsto vykydne krouhanku, posype skořicí a rozinkama a po půlhodině v troubě má hotovo.
    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    AIJA: k těm křížalám... doporučuji ten loupač/kráječ na kliku, je to bomba
    AIJA
    AIJA --- ---
    K těm jablkům...ještě tu nepadly křížaly:-)
    My jich už máme plný povlak od polštáře...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam