ZCR: Asi jdu s křížkem po funuse, ale tohle je tip na boršč, jak ho dělá moje žena z Luhansku.
Maso - hovězí a vepřový je klasika, já použil asi 0,8 kg kližky a asi kilo krásnýho bůčku s kostí a kůží.
Mrkev
Cibule
Česnek
Nakrouhaný hlávkový zelí (asi 0,5 kg)
Jedna větší bulva červený řepy
Brambory
Protlak
Volitelně: kyselý zelí, kopr
1. Nejdřív se dá dělat vývar. Skot a vepře vařit spolu s mrkví, cibulí, česnekem, když má člověk třeba starší rajče, řapíkatý celer nebo bulvu celeru, tak to tam v přiměřeným množství může vrznout taky, žáno. Z koření pepř, nový koření, bobkový list. Osolit jen lehce.
2. Když už vývar skoro bude, vrzneš na pánev nakrájenou cibuli a nastrouhanou mrkev a poměrně dost orestuješ. Pak ke směsi přidáš celý protlak a tak jednu větší naběračku vývaru. Necháš chvíli dusit, pak vypneš oheň, přikryješ poklicí a necháš být.
3. Mezitím scedíš vývar, vrátíš na plotnu a dáš do něj dělat nakrouhaný hlávkový zelí. Až ti jakž takž vychladne maso, nakrájíš ho na kostičky a vrzneš do vývaru taky. Pokud jsi dělal vývar dost dlouho, kůže bůčku se jen rozpadá, tak se toho nebojíš a nahrájenou na kousky ji tam dáš rovněž. Boršč má bejt totiž co? Ano, tučnej a výživnej!
4. Asi 20 minut po zelí do polívky přijdou brambory. Když už skoro jsou, vmícháš do hrnce směs cibule, mrkve a protlaku z bodu 2. V tomhle kroku taky můžeš do polívky nepovinně vrznout kysaný zelí.
5. Jakmile jsou brambory hotový, vypneš plamen a do směsi vrzneš čerstvou nahrubo nastrouhanou řepu a čerstvý nasekaný kopr, zamícháš a jdeš vyvenčit psa. Po návratu ochutnáš, podle potřeby dosolíš a jemně dokyselíš octem. Pokud jsi použil i kysaný zelí, není většinou dokyselování potřeba.
Hotovo!
Servíruje se tradičně s chlebem, špekem a česnekem.