• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BONEMINA: nemyslím si že se něco stane, když tam nebude :-D
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    ZUZKAOU: jsem v pokuseni ji tam nedavat vubec, krom toho, ze chutna divne, prodaji mi ji nekde nejakych 5 deka? Co vim, prodava se vzdy jen v celku.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BONEMINA: dej jí tam málo, ať není moc cítit :-D
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    tak jsem v rámci zdejší hepatické debaty musela udělat k večeři ty špízy. Překvapivě jsem měla doma všechno na turecké špízy, kromě těch jater. Dokonce i lavaš. Ale až po té, co jsem nakrájela játra, cibuli, houby a špek a okořenila, tak jsem zjistila že v celém bytě není jedinná špejle.

    Tak tedy kostky jater v horkovzdušné friteze sice nejsou srovnatelné s grilování nad ohněm, ale s trobou docela jo.

    A teda nejlepší je tam v půlce vrazit kus lavaše, aby šťáva kapala na něj.

    Oven Grilled Liver Skewers - Simple and Delicious Calf's Liver Kebab
    https://www.youtube.com/watch?v=wAtrVBPHccg
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Vida, uz nejakou chvili se chystam na test tohoto receptu. Mate nejaky tip, jak na slezinu? Ja ji delala kdysi davno a kuchyn vypadala jak po hromadnem masakru.

    Preparing the Servants' Dish [baked meat omelette]
    Cut up the liver, kidneys, heart and spleen in small pieces. Chop two onions very finely, after
    boiling them. Cut up a lot of fat and a lot of onion, up to a third of the whole. Put in all the
    spices and add pepper. Put in the best murri [use soy sauce], pine nuts and thyme with your
    hand. Beat about five or six eggs and mix it all with a little water and good oil. Put it all in a
    pan and set in the oven until it is cooked and rippled, and serve, God willing.

    Recept je nejakych 800 let stary a je to na nem poznat, ale zas jako je to v podstate lowcarb omeleta co vyhovuje principum sezrat cele zvire beze zbytku.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KURE: jasně, všechno co není červenohnědý.

    tady je to pěkně vidět na fotkách

    Ledvinky – konfit v sádle s cibulí
    http://www.moje-dobroty.cz/ledvinky-konfit-v-sdle-s-cibul/
    KURE
    KURE --- ---
    A když už to tu probirate, jde nějak snadno poznat co vykrojit?
    ZCR
    ZCR --- ---
    DEVIL: je to otrava, ale zásadnější než to máčení... a škoda mlíka :-) (navíc teda ta narůžovělá kalná tekutina s plovoucími hnědošedavými kousky... bleh)
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    ZCR: me se zda ze lezeni v mlice je to nejmensi. ja teda nejvic nesnasim to vykrajovani zlaz...
    ZCR
    ZCR --- ---
    DEVIL: ta karamelizace je dobrý point, ale celkově je to, zdá se, opruz s malou až žádnou přidanou hodnotou :-D
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    imho ty ledvinky se vykrajeny pak macej v mlice, aby se jednak trochu vypral smrad chcanek, vyplavila se odpadni krev a po ususeni pak na panvi lip karamelizovaly
    ANNIKA
    ANNIKA --- ---
    KURE: Důkladně několikrat v teple/horké vodě. A při vykrajovani už ty hotové kousky odkládám do misky s vodou, tak už se trochu odmoci.

    Někdo to zaleva vařící, někdo dokonce několikrat krátce povari a vymenuje vodu, někdo to dává do toho mléka, ale přijde mi to zbytečný.

    Chtít to jo posichrovat, tak je očistím a dám večer do vody a druhý den jen proplachnu.

    Na pánvi to zkraje trochu cítit je, ale nepřijde mi to nějak dramatické.
    ZCR
    ZCR --- ---
    ANNIKA: ono to ostatně nemusí ani být vykrájené úplně stoprocentně; já je pak jenom párkrát vyhňahňám v misce s vodou, kterou měním. Když to člověk hodí na pánvičku, tak to často nelibě zavane, ale to rychle přejde a v hotovém jídle to není znát.
    KURE
    KURE --- ---
    ANNIKA: a jak to teda proplachuješ?
    ANNIKA
    ANNIKA --- ---
    KURE: To jsem taky slychala a nikdo jiný než babička je nevaril. A pak zvítězila nostalgie, tak jsem to zkusila a mňam. Jako jo, to vykrajovani je trochu oser, ale zase za ty peníze není potřeba to pizlat do posledního jak chirurg a větší odpad neboli. A s trochou praxe už to nijak pracny jídlo není.

    Muž říkal, že to nejí a nechce (a to on jí skoro všechno), tak jsem si poprvé dělala jen pro sebe... A samozřejmě byl zvedavej a pak se futroval jak nezavrenej. A od te doby je po mně chce :-)

    Jediný riziko neúspěchu je fakt jen špatný proplachnuti, kdy si člověk vyrobí delikátní aroma veřejnych hajzlů, jinak v tom žádná zaludnost není :-)
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    Tak dik
    Na obed jatra na portskem 😂
    Jsem musela :))
    KURE
    KURE --- ---
    ANNIKA: vida, já třeba chovám k ledvinkám posvátný respekt až hrůzu a nikdy jsem to doma nezkoušel. protože celé mládí jsem poslouchal jednak o tom co se všechno musí a druhak jak strašlivý to je když se "to všechno" nedodrží.
    ZCR
    ZCR --- ---
    ANNIKA: u nás doma se třeba ledvinky dělaly, ale vždycky jen dušené (do naprostého mrtvého udušení); ne že by to nebylo dobré, ale já pak už skoro na stará kolena zjistil, že stačí vykrájet, aby zůstaly větší kousky, a pak pár minut na pánvi, a je hotovo.
    ANNIKA
    ANNIKA --- ---
    ZCR: Babička byla profi kuchařka a ledvinky byly od dětství moje milovaný jídlo. A žádný alotria s namáčením do mléka nebo něčeho jiného nikdy nedělala, jen očistit a pořádně proprat ve vodě.
    Sama se toho držím, jednou jsem je louhovala dlouho, protože mě to zajímalo, a výsledek byl tak dokonale čistý, že to skoro nechutnalo jak ledvinky :-)

    A teď mám pekelnou chuť na ledvinky a ty játra na roštu, nedik!
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    jinak teda játra jsou skvělá ve špízech...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam