• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    QNEDLEEQ: Heled vzdyt jsem uplne blbej :-D pokud budu mit napajeni meteostanice co meri vitr - muzu dle vetru mit nejaky odpor do ktereho budu brzdit i pri velkem vetru. Jen konstrukce musi vydrzet tu silu ...

    Wind generator with car alternator
    http://www.instructables.com/id/Wind-Generator-With-Car-Alternator/
    car alternator to wind pma generator, stator ? to 8 n48 magnets
    http://www.fieldlines.com/index.php?topic=146672.0

    co by se stalo kdyby se predelal rotor na "jeden pol"
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    co vzit tohle? http://shop.elancar.cz/...ernatoru/statory-alternatoru/rc-139956-a-stator-alternatoru-valeo-83608351

    do stredu dat na trubku nekolik magnetu? Tak bude generator ne? I kdyz idealni by asi bylo mit jeste buzeni elektromagnetem ... preci jen podle otacek si pridavat ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    QNEDLEEQ: no meteostanici proste postavis kamkoliv a musi to behat - kor kdyz to ma mit zenska na zahrade ... :-D Jedna bude 590m.n.m u sjezdovky. Druha by mohla bejt 1020 metru u sjezdovky. dalsi na sumave atd ... jenze musim vyresit spolehlive a lacine napajeni ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    QNEDLEEQ: keramicka vazelina - stejne draha jako ten olej :-( si proste kurva nevyberes vsechno je to drahy ... hlavne ty loziska co budou fungovat za kazde teploty ... vrrrrrrrrrr
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    QNEDLEEQ: Bracha tvrdi tam dat dva chladice - termoclanek a kus plutonia :-D Idealni ale bohuzel neproveditelne ...

    Jinak ta vazelina se bude chovat jinak pri minus 20 co tam letos bylo a nebo pri 40 co tam take bylo minule leto :-( proto olej ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    QNEDLEEQ: ono se to nezda ale co jsem jezdil zavody s autickama tak spousta tehle uprav znamenalo prodlouzeni dojezdu na jedny baterie az o 40% a to nejsou zadny vymysli. Cpali jsme k baterkam kondenzatory atd ... Lepsi loziska, lepsi mazivo ...

    Ber to jen jako zkusenosti - pro minimalni vitr. Pokud mi bude foukat jako na medvedim vrchu - dam tam klidne obyc loziska naplneny standartni plastickou vazelinou a prd prd prd - protoze to utahne vse a porad :-D

    pokud mam nekde prumer vetru rocne cca 4m/s a obcas i 30 a vic - musim pocitat s tim aby se mi to tocilo pri minimu a nejak to brzdit pri maximu ... Jinak zkoncim jako na tech solarech :-( Kurva proste special pouziti je hrozny, kor kdyz chces za minimum penez ...

    nechci se hadat o vypoctech - jsou jasne dane a me staci denni pokryti odberu cca 10wh. Ale za kazdeho pocasi :-(((
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    QNEDLEEQ: idealni budou fluidni olejova loziska - potrebujes male treni - jakmile lozisko naplnis pod krytem vazelinou tak se musi vazelina prevalovat a zere to strasne moc energie. Jedine tam dat nejakou specialni keramickou a nacpat to max do ctvrtiny.

    Chce to zkusit :-) obe varianty. Co pouzivam kryty loziska plnim je specialnim olejem "do hodin" a je pravda ze kdyz SKF roztocis - vydrzi se tocit hodne dlouho ... plna syntetika drahej jak kurva
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    QNEDLEEQ: koukal jsem ze ty stranky jsou dost rozsahle - necham si je na vecer ted uklidit a hura do postele vyhnat stafilokoka z tela :-D

    No to souhlas ze udelat to pul kridlo napriklad z nerezoveho plechu bude jen na ohejbacce ... kryta loziska nejsou nic moc co se tohodle tyce - bohuzel.

    CYBERHIPPY: Kamos ma 3D tiskarnu ale neverim tomu - hlavne ta presnost. Pokud chci neco dlouhodobeho bez udrzboveho - chce to masivni materia co se nekrouti a poradna loziska ... Staci mi videt soustruh litinovej z 48meho roku co bezi s puvodnima loziskama atd ... a supermoderni co ma zaruku dva roky a za 3 roky je na kompletni GO ...Ale vazi ctvrtinu a je z special ocele ...

    Idealni by bylo na soustruhu udelat trubku s mistama pro loziska - z vrchu dat deklik s tesnenim a dole to usadit na mezeru s dlouhou prachovkou alespon. Namazat ji kloudne silikonovym olejem.
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    QNEDLEEQ: nebo alespon vidim nejvetsi pruser v vodotesnosti ... dat lozisko nahoru a dolu nejake radialni problem nebude. Ale zatesnit aby to melo male treni a dlouhou vydrz uz ano. Ono i ten generator bude nejlepsi udelat kolem osy nasunuty na nosnou tyc. Ten muze bejt klidne zalitej - vodotesny. bohuzel asi bude lepsi to koupit no ... Nebo nevim jak to poradne udelat doma - bez soustruhu frezky atd ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    QNEDLEEQ: Heled koukam na lenzovu turbinu a ono to je to same co to na ebay. nebo ne? http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/544

    Jde mi o neco co bude male - jednoduche a da se to sehnat. Uz nepracuji ve fabrice kde by mi to chlapi za par flasek udelali. Bohuzel. A dat to do dilny tak se nedoplatim ... Na to ze to budou mit za chvili hotovy ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    QNEDLEEQ: to je jen hrani zatimco jiny studovali vysokou a ja mam jen ucnak...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    QNEDLEEQ: kvalitni regulator ma vzdycky merici slozku. Tudiz cpu do baterie a hlidam napeti na ni. Pokud pouziju kvalitni privodni vodice k baterii - lide tam daji 10 metru dvaapulky coz jim pri tech proudech napeti na clanku presune klidne o volt do prdele - tak to nebude behat poradne nikdy, leda se specialnim pulsnim co odpoji nabijeni chvili pocka a zmeri baterii. Bohuzel jsou ale i takove regulatory co meri do zateze a tam je pruser s privodem stejny. Ono je poznas - pokud to je laciny z ciny a na vystupu je velkej kondik tak to nebude merit do zateze. Ani to nebude pulsni - takze spise na lithium. Ni a Pb maji radeji pulsni proudy.

    Kazdopadne s tou zakladni verzi regulatoru kdyz dodrzis privod - klidne tam cpu 6ku med a mam to hned vedle baterky. Tak jsem s tim problem nemel. Ma to potenciometr na Proud Napeti a Pomer a nastaveni MPPT. Tudiz CV - konstatni napeti, CC - konstatntni proud a pomer kdy bude snizovat proud kdyz se blizi k max napeti. A pak MPPT kdy udavas agresivitu s jakou sleduje tu krivku. Takze si nastavis 8.2V das kratky draty - silny. Proud 2A. A krivku MPPT mivaji v zakladu na 50% no a nic te netrapi. Je dobre to zkusit si nastavit podle zarizeni. Ale ty co maji maji nastaveni jen asi 40 - 60% - nereknu ti presne co ta hodnota znamena ale fungovalo to pekne.

    Taky mam zaklady ale nejsem linej se ptat a hledat na netu :-)

    Ono lidi vymysleli vic veci co upadlo v zapomneni - bohuzel to nemuzu vyhrabat ale co jsme byli treba na vysilaci Pohodli u Litomysle tak nam chlapik vypravel o "transformatoru vykonu" Kdy ze dvou vysilacu secetli vykon do jedne anteny. No uz tenkrat to tam bylo spise jako skanzen.

    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    QNEDLEEQ: na stredni skole jsem navrhoval wykonovy transformator. Bohuzel jsem pred tema 18 lety padnul na znalostech a technice - nebyla dostupna zakladna ale jako zaklad to ucitel vzal.

    Fungovalo to nasledovne - jeden obri kondik na vystupu. Do nej se privadelo 4 tlumivky a bylo tam 4 mustky z P a N tranzistoru. Kazdy totem mel pred sebou kondik tlumivku a kondik. Opet velike kapacity. na vstupu se meril proud a napeti - tenkrat jeste odporem. Vybirala se idealni krivka VA pro co nejlepsi zisk energie a nasledne se posilala PWM na kazdy budic zvlast. Takze jsi scital energii jednotlivych panelu. Privedl me k tomu zdroj ze zakladky co mi tata prines schema z foxconu. Podle poctu kanalu a podle vykonu se meni frekvence PWM. Jelikoz to je ale nasledne strasne slozite - casove poskladat ty pulsy za sebe tak jsem to zabalil. Dneska by to slo specialnim svabem a nejakym automotion procakem s HW jednotkama. Bohuzel tenkrat schema bylo sileny atd ...

    No a pak kdyz jsem videl na ebay MPPT regulatory za 200 tak jsem nakoupil - pripojil na starou baterku z auta pujcil solary a vonoto pico behalo :-D Tak jsem tu myslenku zaparkoval do zahozenych projektu.
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    Next Big Future: Graphene oxide supercapacitor commercial prototype targeted within 2 years
    http://www.nextbigfuture.com/2017/02/graphene-oxide-supercapacitor.html
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    QNEDLEEQ: jednoduse - pokud je vnitrni odpor clanku dostatecne maly, a mas regulator na bazi PWM - napriklad MPPT tak muzes ty regulatory radit paralelne. Takze pokud pouzijeme autobaterii co ma vnitrni odpor 20mOhm a nabijeci proud je 2A tak vysledny rozdil je 40mV coz je vzhledem k napeti na clanku nula prd. Muzu ty mppt nasobit klidne peti - tak jsem to chtel s tema solarama. Zkousel jsem tri normalne paralelne a nejak se to nehadalo - vse je o vnitrnim odporu.

    Spise me u tohodle trapi narazovy vitr kolem 120km/h co tam nekdy bejva :-(
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    500r/m 10W 12V 5 blades Mini Vertical Axis Wind Turbine , Swept area 0.1sqm small windmill Max 15W wind generator-in Alternative Energy Generators from Home Improvement on Aliexpress.com | Alibaba Group
    https://www.aliexpress.com/...68-8cbc-6a75d7a47c56-10&algo_pvid=09e381b9-1f0a-4168-8cbc-6a75d7a47c56
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    QNEDLEEQ: prave :-(
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: no tak konečně mluvíš nějak rozumně. No tak to nějak zkusíme asi změříme ten co je doma a zkusíme podle toho odvodit co a jak dál. Je potřeba to asi zkusit.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: ano, za slunečného letního dne to dá hodně. problém je jediný: že většina roku není slunečný letní den. popravdě, většinu roku nejsou dny ani slunečné, ani letní.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam