• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    Ač by se mi to líbilo, vyvyjet vlastní jadernou elektrárnu ve světě, kde se ekofasisti vytrvale snaží blokovat jakýkoliv pokrok prostě není reálný. Jen na legalizaci by bylo potřeba 15 let, to nepočítám samotný vývoj. Tím se lehce dostáváme k tomu, že pro aktuální situaci se to nedá stihnout. Takže je třeba něco koupit a do toho už bohužel vstupuje i pokitika.
    Pokud sem to porovnával, rusacky reaktory by byly pro nás nejlepší.
    S tím se nedá moc dělat.
    CYBERHIPPY
    CYBERHIPPY --- ---
    ABDULAH: ...uz dlhsie projekt HE3DA pozorujem a tesim sa az pridu prve baterie do predaja, zatial je mozne u nich zakupit 1kWh vzorek na testovani... Oficialny predaj bude zahajeny v roku 2020.... Co som sa s nima bavil, tak prve pridu do predaja male clanky o kapacite 0,5kWh az 5kWh a cena ma byt extremne nizsia ako je sucastna cena u li-ion clankov..
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: Počkej chceš mi říct, že se ti vyplatí ukládat solární energii do LiFePO, jen aby jsi ušetřil na poplatcích za distribuci ze sítě? To snad ne?
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: tak se koukni jak to vypada s palivem od vestinghause ... me je jedno co tam bude - jen kdyz tomu das cas a projdes si ty koncepce tak treba zmenis nazor vychodnim smerem - ono nic jineho nez brest bych stejne nechtel stavet i kdyz ten aes-2010 taky nevypada spatne

    narodni hrdost je o tom vybrat to nejlepsi - a ne hned myslet politicky coz delas ... nechci byt spjat s ruskem ... tak budeme spjati s usa ... ten korejskej reaktor ...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: opět vůbec nevíš o čem mluvíš. mě volit nemohli, protože jsem letos nikde nekandidoval.

    myslím, že s reaktorama jsme tady offtopic, ale jako ano - že se liší technicky, a ne jen tím, do které země půjdou peníze, to jsem myslím zdůraznil dostatečně. reaktory CANDU podle wiki umožňují využívat neobohacený uran 238, který se na našem území nachází... a tím pádem nabízí určitou energetickou autonomii, není nutné obohacování paliva v zahraničí.

    já nemám potřebu mít plnou hubu keců o nějaké "národní cti", ale rozhodně nemám problém přemýšlet o technologických a ekonomických předpokladech toho, aby nějaký celek, třeba firma nebo stát, mohla fungovat relativně autonomně nemohla se stát cílem vydírání z nějakých vyšších míst. energetická autonomie mi zajímá tak či onak - sice věřím spíš na autonomii v lokálním měřítku, o čemž je i tenhle klub, ale nemám problém přemýšlet i o autonomii na úrovni dejme tomu celostátní nebo celonárodní, kdyby k tomu bylo potřeba.

    jsem si poměrně jistý tím, že tendence svázat energetiku téhle země na další desetiletí osudově s Ruskem se nedají okecat žádnou "národní ctí". jedna věc je obchodovat s okolním světem, pokud je to pro nás zrovna výhodné - ale druhá věc je nemožnost samostatné existence, pokud by ten obchod byl z jakéhokoliv důvodu nemožný....
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: Placas kraviny a neprectes si ani wikipedii ... to mas jedno ...

    Nemam duvod tady hazet co delam abych si porovnaval velikost pera s tebou - ty mi za to nestojis :-) Me staci ze to funguje a spouste lidi to dela radost :-))) nekdo tu charitu delat musi :-DDD

    PS: porovnej si ty jednotlivy reaktory - VVER1300 CANDU9 AP1000 atd ... venuj tomu trosku casu :-))) Zjistis dost veci ... je to jen spinava politika ...

    PSS: a kdyby volili tebe tak ziskaj co? Obalku z kuze co si ani nic nenastuduje a placa kraviny :-D Takze vlastne jeden pirat za druhym :-DDD

    Comparison of PHWR and PWR - PDF
    https://docplayer.net/51645180-Comparison-of-phwr-and-pwr.html
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: no, všichni se těšíme, až něco "funkčního" předvedeš :-)

    kdo u vás volil Piráty, rozhodně nevolil mě (ostatně pochybujou, že čtou NYX), a já jako osoba bez jakékoliv funkce v Pirátské straně mám rozhodně větší volnost názorů než někdo, kdo tu stranu reprezentuje navenek. A kromě toho, ty názory nejsou nijak extrémní (co mi hodláš vyčítat? že bych se po jaderných reaktorech, pokud se ukáží jako nezbytně nutně, poptal radši v Kanadě, než v Rusku? protože bychom si pro jejich typ mohli palivo vyrábět sami a nemuseli ho brát v Rusku? protože co jiného jsem tady dneska vlastně napsal?)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: ano lidi co misto aby neco udelali navrhuji kraviny je u piratu opravdu dost ... a cos dokazal? kolo jsi odflak vsechny rady hodil zahlavu - jako za suntrip klobouk dolu ze jsi tam jel ale zbytek je katastrofa ...

    kurnik vzdyt toho zvladnu navrhnout funkcniho vic i ja ... heh

    narozdil od tebe ti rikam aby jsi v sobe sebral zbytky narodni cti a neco zacal delat a ne jako ty - nepohodlna osoba tahni nekam ... vsechno zjednodusujes kroutis podle sebe ...

    dej si me klidne do ignoru a doufam ze ty kraviny nebudes dal publikovat ...

    vsichni u nas co volily piraty jen tedka cumej s votevrenou hubou a neveri tomu co predvadite ... ale ja se nedivim ... staci videt tebe ...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Je Čína za uhelným vrcholem?
    http://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/je-cina-za-uhelnym-vrcholem/
    Jediná překážka je v myšlení lidí. Technické problémy nejsou významné.
    :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: hele, já ti navrhuju emigraci do Číny. jazyk by ses naučil hned (česky stejně moc neumíš), i já zvládl za 2 měsíce 20 znaků, to by bylo hned. A železobetonu je tam všude hafo.

    Čína je opravdu natvrdo průmyslová země, moc by se ti tam líbilo... nevím, proč potřebuješ svojí vlastní vizi rozšiřovat plošně na celý národ, se kterým se tolik identifikuješ (já popravdě nevidím žádnou zásluhu na tom, narodit se jako Čech.. pro mě je důležitější to, co dokážu já sám, nezávisle na národní identitě...)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: cpi si ignore kam chces ale pravda boli ... a nevim kdyz havel vykladal jak budeme suvereni stat tak zase jen malickem v analu rejpeme ...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    JIMIQ: no ako som pisal, da sa postavit podobny system za nizsiu cenu aj bez dotacie, od toho eonu je to predrazene, lebo sa na tom musi nabalit cely retazec dodavatelov, ale zas je to pohodlne, nemusel som nic extra riesit, iba popodpisovat papiere co mi oznacili zvyraznovacom kam :) ale tiez by som uvital skor napr. ulavy na dani z prijmov po dobu 10 rokov nez nieco na co sa mi vyskladali obcania CR vo fakture za elektriku z prispevkov na OZE, takze: dakujem vam! :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: takže ty chceš taky do ignore? :-)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: mluvis jako psi sracka ... cesi vzdycky dojeli na predposranost a prdelolezectvi ...

    nevim proc mam nekomu delat prdel do ktery si sem tam neco strci abych mel prachy ...

    z nejprumyslovejsi casi rakousko uherska se stala prodejna kurva co jde za cigara - smutne ...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: přiznám se, že jsem v rámci vymýšlení alternativ spoluzaložil politickou stranu, která teď dost možná bude mít v Praze primátora :-) BTW, v Pirátech jsem nestoupal moc nahoru mj. i, proto, že jsem u nich byl od začátku celkem skeptik ohledně jaderné energie, zatímco tam nelezlo hodně matfyzáků a snad i FJFI, kteří byli linux-pozitivní, ale chtěli alternativu vůčui Zeleným, která by nebyla proti jádru... parodoxně, čeští Zelení nikdy nějak extrémně protijaderní nebyli a svůj program v tomhle směru dále změkčovali, protože se rozhodli cílit na (v ČR zjevně neexistující) progresivně levicový elektorát (což jim stejně nevyšlo). V Pirátech se motalo všechno možné, jeden čas to vypadalo, že tam převládnou lidi, kteří místo skepse k jádru nabízejí skepsi vůči očkování :-) ale s Hřibem je to celé ještě někde úplně jinde a je to celkem zajímavé (i když já už se na to fakt koukám spíš jen zvenčí...)

    Každopádně ano: vymýšlení alternativ je komplexní záležitost. Celé to začíná tím, že současné civilizaci prostě nerozumím a nejsem schopen se do ní efektivně zapojit (dokonce i to moje poskytování internetu rychle zaostalo). Nejsem schopen podřídit se míře dělby práce a specializace, kterou moderní civilizace vyžaduje, já chci zůstat mezioborový Ferda Mravenec, práce všeho druhu.

    Když už jde o alternativu, která znamená něco jiného než "alternativní webík, který hrozně obdivuje, jak super skvěle konzervativní a vůbec správňácké je současné Putinovo Rusko", tak je samozřejmě potřeba postupovat na všech frontách, od technologické přes filosofickou, politickou a hlavně ekonomickou - protože ty alternativní technologie musí vytvořit ekonomický rámec, který má hlavu a patu je schopný "disruptnout" všechny ty zažité ekonomické kolotočáře, betonovou lobby, apod.

    Ať už pokládáš moje solární dopravní letadlo za realizovatelné, nebo ne, tak musíš uznat jedno: je to komplexní ekonomicko-technologická vize, která jde napříčí vším: od popření 70 let staré vize "vodíkové ekonomiky" poháněné jadernou energií, přes ústup od megalomanských infrastrukturních projektů (letiště, vysokorychlostní železnice), přes podporu vize většího množství menších civilizačních center, místo zahuštěných megalopolí a vize jejich přímého propojení. Je to velmi konkrétní hi-tech, postindustriální vize, která není ani dystopická či postapokalyptická, ani není megalomanská (žádné megavzducholodě, megaletadla, apod.), není ani temně-zelená (tzn. nehlásá návrat technologie na úroveň 18.století), není ani cyperpunková (tedy hlásající totální přechod k informačním technologiím, zatímco jejich uživatelé budou nejspíš lézt po stromech a lézt kanálama)

    Myšlenka solárních letadel vznikla popravdě přímo díky nekompromisní "technokratické" kritice snah o energetiku čistě na bázi OZE, díky které jsem se začal zajímat o konkrétní čísla a přestal věřit zjednodušujícím malůvkám (rád bych ale zdůraznil, že i vize fúzních elektráren jako primárního zdroje vychází z podobných zjednodušujících malůvek, akorát dodaných protistranou)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: teď popravdě nerozumím, na co narážíš, s tou Afrikou.

    jistě, nějaký průmysl tady bude. ovšem když se podíváš na to, jakou kariéru lidi očekávají, tak popravdě ve fabrici u soustruhu zas až tak moc lidí dělat nechce. de facto budoucností Evropy je tak či onak dělat "hoteliéry" a hlavně prostě developery střední třídě ze zemí, které jsou dnes "rozvojové" - oni to často mají tím rozvojem doma tak zmatlané, že jejich snem bude přestěhovat se do Evropy a ta se bude živit skrze poskytované služby (neříkám to teď jako vizi, která by se mi extra líbila, ale jako fakt - fakticky tím, že postavíš luxusní bydlení, které rozprodáš globalizované společnosti, můžeš vydělat daleko víc než tím, že vyrábíš víc a víc oceli a betonu... když se moc nezajímáš, čím se budou živit ti přistěhovalci.. on přistěhovalec je sprosté slovo, ale že byli pozváni v podstatě jako vítané řešení realitní bubliny v západních zemích, o tom se až tak nemluví :-))

    jako jak bude vypadat životní styl za pár let je těžké předvídat. já jsem v tomhle taky dost pozadu. Tuhle mi večer svezl domů kámoš co bydlí poblíž, zavolat si taxify ho stálo 50 Kč, sám byl překvapený... to už začíná být konkurenční i vůči MHD, popravdě! Mobilní "mobilní" ekonomika v podstatě už začíná válcovat tu předchozí, která se točila kolem PC rozmístěných v kanclech, která ještě pořád dost připomínala tu předchozí "papírovou" společnost... mobily ovšem popravdě žerou méně, než PC, takže další výraznější přechod od PC k mobilní komunikaci taky hodně změní energetické nároky (což zase souvisí s tím, že nikoho nebaví číst dlouhé texty vzniklé na PC, jako například tenhle... nevěřím, že to někdo dočetl až sem!)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    XCHAOS: proc ty furt musis vymejslet alternativy? Uz ta jizni korea je alternativni natolik ze to pres duo zeman-babis neprojde. Ty vymyslis Kanadu, ktera ani nema snahu svou jadernou technologii exportovat
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: proč ne Kanada? a proč se jich nezkusit zeptat na licencování technologie z Kanady? když už samio nevyrábí, mohl by pro ně být technologický transfer způsob, jak na tom pořád ještě něco vydělat.

    Navíc jde o technologii vzdáleně příbuznou tomu, co se testovalo v A1 v Jasovských Bohunicích, protože cíle byly v obou případech podobné (nonproliferace, atakdál). Jenom oni to na rozdíl od nás dotáhli (ovšem reaktor tehdy testovaný u nás, resp. na Slovensku, byl stejně prototyp dodaný z Ruska...). Takže by bylo na co navazovat, resp. už by se vědělo, na co si dát bacha (vznik "těžké sodovky" :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam