• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: ano lidi co misto aby neco udelali navrhuji kraviny je u piratu opravdu dost ... a cos dokazal? kolo jsi odflak vsechny rady hodil zahlavu - jako za suntrip klobouk dolu ze jsi tam jel ale zbytek je katastrofa ...

    kurnik vzdyt toho zvladnu navrhnout funkcniho vic i ja ... heh

    narozdil od tebe ti rikam aby jsi v sobe sebral zbytky narodni cti a neco zacal delat a ne jako ty - nepohodlna osoba tahni nekam ... vsechno zjednodusujes kroutis podle sebe ...

    dej si me klidne do ignoru a doufam ze ty kraviny nebudes dal publikovat ...

    vsichni u nas co volily piraty jen tedka cumej s votevrenou hubou a neveri tomu co predvadite ... ale ja se nedivim ... staci videt tebe ...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Je Čína za uhelným vrcholem?
    http://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/je-cina-za-uhelnym-vrcholem/
    Jediná překážka je v myšlení lidí. Technické problémy nejsou významné.
    :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: hele, já ti navrhuju emigraci do Číny. jazyk by ses naučil hned (česky stejně moc neumíš), i já zvládl za 2 měsíce 20 znaků, to by bylo hned. A železobetonu je tam všude hafo.

    Čína je opravdu natvrdo průmyslová země, moc by se ti tam líbilo... nevím, proč potřebuješ svojí vlastní vizi rozšiřovat plošně na celý národ, se kterým se tolik identifikuješ (já popravdě nevidím žádnou zásluhu na tom, narodit se jako Čech.. pro mě je důležitější to, co dokážu já sám, nezávisle na národní identitě...)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: cpi si ignore kam chces ale pravda boli ... a nevim kdyz havel vykladal jak budeme suvereni stat tak zase jen malickem v analu rejpeme ...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    JIMIQ: no ako som pisal, da sa postavit podobny system za nizsiu cenu aj bez dotacie, od toho eonu je to predrazene, lebo sa na tom musi nabalit cely retazec dodavatelov, ale zas je to pohodlne, nemusel som nic extra riesit, iba popodpisovat papiere co mi oznacili zvyraznovacom kam :) ale tiez by som uvital skor napr. ulavy na dani z prijmov po dobu 10 rokov nez nieco na co sa mi vyskladali obcania CR vo fakture za elektriku z prispevkov na OZE, takze: dakujem vam! :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: takže ty chceš taky do ignore? :-)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: mluvis jako psi sracka ... cesi vzdycky dojeli na predposranost a prdelolezectvi ...

    nevim proc mam nekomu delat prdel do ktery si sem tam neco strci abych mel prachy ...

    z nejprumyslovejsi casi rakousko uherska se stala prodejna kurva co jde za cigara - smutne ...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: přiznám se, že jsem v rámci vymýšlení alternativ spoluzaložil politickou stranu, která teď dost možná bude mít v Praze primátora :-) BTW, v Pirátech jsem nestoupal moc nahoru mj. i, proto, že jsem u nich byl od začátku celkem skeptik ohledně jaderné energie, zatímco tam nelezlo hodně matfyzáků a snad i FJFI, kteří byli linux-pozitivní, ale chtěli alternativu vůčui Zeleným, která by nebyla proti jádru... parodoxně, čeští Zelení nikdy nějak extrémně protijaderní nebyli a svůj program v tomhle směru dále změkčovali, protože se rozhodli cílit na (v ČR zjevně neexistující) progresivně levicový elektorát (což jim stejně nevyšlo). V Pirátech se motalo všechno možné, jeden čas to vypadalo, že tam převládnou lidi, kteří místo skepse k jádru nabízejí skepsi vůči očkování :-) ale s Hřibem je to celé ještě někde úplně jinde a je to celkem zajímavé (i když já už se na to fakt koukám spíš jen zvenčí...)

    Každopádně ano: vymýšlení alternativ je komplexní záležitost. Celé to začíná tím, že současné civilizaci prostě nerozumím a nejsem schopen se do ní efektivně zapojit (dokonce i to moje poskytování internetu rychle zaostalo). Nejsem schopen podřídit se míře dělby práce a specializace, kterou moderní civilizace vyžaduje, já chci zůstat mezioborový Ferda Mravenec, práce všeho druhu.

    Když už jde o alternativu, která znamená něco jiného než "alternativní webík, který hrozně obdivuje, jak super skvěle konzervativní a vůbec správňácké je současné Putinovo Rusko", tak je samozřejmě potřeba postupovat na všech frontách, od technologické přes filosofickou, politickou a hlavně ekonomickou - protože ty alternativní technologie musí vytvořit ekonomický rámec, který má hlavu a patu je schopný "disruptnout" všechny ty zažité ekonomické kolotočáře, betonovou lobby, apod.

    Ať už pokládáš moje solární dopravní letadlo za realizovatelné, nebo ne, tak musíš uznat jedno: je to komplexní ekonomicko-technologická vize, která jde napříčí vším: od popření 70 let staré vize "vodíkové ekonomiky" poháněné jadernou energií, přes ústup od megalomanských infrastrukturních projektů (letiště, vysokorychlostní železnice), přes podporu vize většího množství menších civilizačních center, místo zahuštěných megalopolí a vize jejich přímého propojení. Je to velmi konkrétní hi-tech, postindustriální vize, která není ani dystopická či postapokalyptická, ani není megalomanská (žádné megavzducholodě, megaletadla, apod.), není ani temně-zelená (tzn. nehlásá návrat technologie na úroveň 18.století), není ani cyperpunková (tedy hlásající totální přechod k informačním technologiím, zatímco jejich uživatelé budou nejspíš lézt po stromech a lézt kanálama)

    Myšlenka solárních letadel vznikla popravdě přímo díky nekompromisní "technokratické" kritice snah o energetiku čistě na bázi OZE, díky které jsem se začal zajímat o konkrétní čísla a přestal věřit zjednodušujícím malůvkám (rád bych ale zdůraznil, že i vize fúzních elektráren jako primárního zdroje vychází z podobných zjednodušujících malůvek, akorát dodaných protistranou)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: teď popravdě nerozumím, na co narážíš, s tou Afrikou.

    jistě, nějaký průmysl tady bude. ovšem když se podíváš na to, jakou kariéru lidi očekávají, tak popravdě ve fabrici u soustruhu zas až tak moc lidí dělat nechce. de facto budoucností Evropy je tak či onak dělat "hoteliéry" a hlavně prostě developery střední třídě ze zemí, které jsou dnes "rozvojové" - oni to často mají tím rozvojem doma tak zmatlané, že jejich snem bude přestěhovat se do Evropy a ta se bude živit skrze poskytované služby (neříkám to teď jako vizi, která by se mi extra líbila, ale jako fakt - fakticky tím, že postavíš luxusní bydlení, které rozprodáš globalizované společnosti, můžeš vydělat daleko víc než tím, že vyrábíš víc a víc oceli a betonu... když se moc nezajímáš, čím se budou živit ti přistěhovalci.. on přistěhovalec je sprosté slovo, ale že byli pozváni v podstatě jako vítané řešení realitní bubliny v západních zemích, o tom se až tak nemluví :-))

    jako jak bude vypadat životní styl za pár let je těžké předvídat. já jsem v tomhle taky dost pozadu. Tuhle mi večer svezl domů kámoš co bydlí poblíž, zavolat si taxify ho stálo 50 Kč, sám byl překvapený... to už začíná být konkurenční i vůči MHD, popravdě! Mobilní "mobilní" ekonomika v podstatě už začíná válcovat tu předchozí, která se točila kolem PC rozmístěných v kanclech, která ještě pořád dost připomínala tu předchozí "papírovou" společnost... mobily ovšem popravdě žerou méně, než PC, takže další výraznější přechod od PC k mobilní komunikaci taky hodně změní energetické nároky (což zase souvisí s tím, že nikoho nebaví číst dlouhé texty vzniklé na PC, jako například tenhle... nevěřím, že to někdo dočetl až sem!)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    XCHAOS: proc ty furt musis vymejslet alternativy? Uz ta jizni korea je alternativni natolik ze to pres duo zeman-babis neprojde. Ty vymyslis Kanadu, ktera ani nema snahu svou jadernou technologii exportovat
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: proč ne Kanada? a proč se jich nezkusit zeptat na licencování technologie z Kanady? když už samio nevyrábí, mohl by pro ně být technologický transfer způsob, jak na tom pořád ještě něco vydělat.

    Navíc jde o technologii vzdáleně příbuznou tomu, co se testovalo v A1 v Jasovských Bohunicích, protože cíle byly v obou případech podobné (nonproliferace, atakdál). Jenom oni to na rozdíl od nás dotáhli (ovšem reaktor tehdy testovaný u nás, resp. na Slovensku, byl stejně prototyp dodaný z Ruska...). Takže by bylo na co navazovat, resp. už by se vědělo, na co si dát bacha (vznik "těžké sodovky" :-)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    DZODZO: tak to bacha, ja do domu chci neco jako mas ty i kdyz to skrz "dolariky" nevychazi, ale zase nechci zbytek republiky do toho tlacit, nebo aby mi to platili
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: ale mi mluvime o cr ... ne o africe ...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    já bych tu debatu každopádně přehodil jsem:
    [ ENERGIE - ALTERNATIVNÍ ZDROJE - BUDOUCÍ ZDROJE ENERGIE ]
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: takže české firmy dodají beton...to je skutečně win-win :-)

    ABDULAH: hmm, tady se nebavíme o grafitových reaktorech, ale o reaktorech 4.generace.jinak kanadské reaktory, co by nevyžadovaly dovážet přepracované palivo z Ruska jsou tyhle:
    CANDU reactor - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/CANDU_reactor
    nejblíž od nás je mají v Rumunsku (!), ale je to drahé, tak se o tom ani neuvažovalo, a výroba je zřejmě ukončená.

    Každopádně debaty "Westinghouse nebo Rusko, AREVA zkrachovala a Čínu nechceme" jsou mimo mísu. I kdybychom si to (prozatím) nemohli dovolit, tak je nutné zmínit, že další možnosti existují. A vzhledem k tomu, že Kanada už pro svoje reaktory nemá uplatnění, tak by třeba teoreticky mohlo být průchozí i nějaké to licencování a výroba kompoment v Plzni...

    Jenže to bychom taky museli mít politickou reprezentaci, která se víc zhlíží v Trudeauovi, než v Putinovi.... :-/
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ABDULAH: 90 halierov pre solar? ja ako malovyrobca nemam ziadne vykupne ceny, prebytky, ktore nezuzitkujem im posielam zadarmo, preto sa ich snazim minimalizovat - to suvisi s tou zminovanou akumulaciou energie, prebytky nie su dobre ani pre malovyrobcu, ani pre stabilitu DS ale elektrarna z toho ma zadarmo kapacitu, ktoru mi trebars potom aj zpetne preda za tych 5,30 Kc ci kolko to platim za kWh :D ale to sme zasa u toho, ze kazdy sa na tu energetiku diva iba skrz dolariky a vyssi ciel nikoho nezaujima
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Historie a součastnost - Solartec HOLDING
    http://www.solartec.cz/o-nas/historie-a-soucasnost
    2007 – spuštění nové moderní linky na výrobu solárních článků (velikost SČ 5" a 6")

    (dost ale pochybuju, že dneska ještě udají větší množství tuzemských solárních článků.. stálo by to rozhodně za optání, každopádně je to jedna z firem, které chce oslovit s nabídkou na spolupráci, až budu mít prezentaci ze své cesty na solárním kole)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Solartec HOLDING - Fotovoltaika | Elektřina ze slunce - Solartec HOLDING
    http://www.solartec.cz/
    Výrábíme zakázkové fotovoltaické panely
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: ano, to že se české firmy

    Před rokem 1989 se u nás nějaký křemík tavil (vím to, protože táta kdysi přinesl domů nějaké odřezky z konců křemíkových tyčí a já je poslal do oběhu jako těžítka, např. ve své firmě :-), v Rožnově, nebo kde...ale čistota tuzemského křemíku byla nízka a použitelnost prý klesala k 0% (asi u některých kusů). Každopádně nějaké pokusy o tuzemské křemíkové řezy tu byly, určitě i na fotovoltaiku.

    Solartec dovážel přímo jen řezy a snažil se o tuzemskou výrobu panelů. Ta je zjevně náročná na pracovní sílu, tudíž v Evropě drahá... co dělají dnes, to jsem nesledoval.

    Řezy jde obecně dovést daleko levněji, než samotné panely, takže např. jen sestavování panelů by měl být teoreticky business (jako dobrý kandidát se jeví laminované ohebné panely, které jsou dražší než ridigidní, takže firmy se zkušenostma se zpracováním plastů by měly být schopny v téhle oblasti vstoupit na trh).

    Otázka je, jak se na trh vůbec dostat, když mezi výsledky vyhledávání bude automaticky dominovat Aliexpres....
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: tyhle dotace budou očividně zrušené, jakmile to zákon umožní. Cena energie z OZE klesá natolik, že se obecně očekává, že budou brzy konkurenceschopné i bez dotací. To se dejme tomu netýká ČR, kde máme v zimě studené mlhavé (smogové :-)) bezvětří, mám-li to nějak shrnout... ale pořád se dá očekávat, že éra dotací poměrně rychle skončí.

    Spíš jde o to, že přebytky z OZE budou úplně zdarma (akorát nebude zcela předvídatelné, kdy nastanou). To znamená, že se budou vyplácet investice do akumulace (která bude na tyto přebytky "číhat"). Je to právě elektřina z Muskových baterkáren (nebo něčeho, co je v budoucnu nahradí), které se ČEZ bojí - mohlo by to velmi snadno znamenat, že jaderky budou muset být celé léto odstavené, což je pochopitelně vývoj, který by ekonomické kalkulace počítající s návratností v řádech desetiletí zatraceně zamotal.

    Každopádně, tržním řešením je třeba to, aby v zimě byla elektřina dražší, než v létě. Politicky je to ovšem neprůchozí, protože místo aby to vedlo k sezónnímu průmyslu, který funguje jen v létě díky levné energii, by to daleko spíš vedlo k tomu, že lidi chtějí (nebo chtějí... spíš "jsou nuceni") chodit do práce i v zimě, tak by vyráběly i v zimě, a babičky na venkově by buď topily uhlím, nebo zmrzly.

    Obecně debata o tom, jak bude vypadat společnost za dalších 20 let, je zajímavá. V 90kách jsem si představoval, že budeme všichni sedět doma v rámci toho, čemu se dnes říká "home office" (historicky "homeworking") a budeme programovat. Toto se zčásti naplnilo, ale k omezení spotřeby energie to stejně nestačí. Málokoho baví tolik jako mě vymýšlet si sci-fi o životním stylu... ten ale každopádně nejde nadekretovat lidem zezhora (a to ani nějaký udržitelný, ani nějaký infrastrukturně a tím i energeticky megalomanský, jaký jsem viděl na vlastní oči třeba v Číně...)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam