JIMIQ: no já to beru jako velké zdroje, tak jsem relevantní odkaz postnul sem
[ XCHAOS @ ENERGIE - ALTERNATIVNÍ ZDROJE - BUDOUCÍ ZDROJE ENERGIE ]
účinnost tam roste s tím, jak velký teplotní gradient se ti podaří vytvořit, což je o hledání nových materiálů.
temhle klub je spíš o ostrovních systémech. a tam mi překvapuje, že se zanedbává potenciál kombinovaných fotovoltaických a termálních systémů - optimálně na bytových domech - termál jen jako předehřev vody, kterou si lidi dohřívají v bojlerech.
s překvapením jsem po cca roce zkušebního provozu předehřevu serverovnou zjistil, že teplota ve výměníku pitné vody předsazená před bojlery v cca 15 domácnostech (což se samo o sobě implementovalo dost snadno, protože vstupy do bojlerů tak jako tak vystupovaly ze zdí...takže se to obešlo skoro úplně bez zednických prací, kromě vrtání děr do světlíků) se ustálila na cca 35° (při konstantním výstupu kolem 6 kW tepla... to by odpovídalo v létě cca tak 15 m2 chlazené fotovoltaiky, odhaduju)
toto je opravdu překvapivé, protože jsem čekal, že ráno bude voda většinou nahřátá na plných 49° a půjde to do vnějšího větráku... ale prostě to tak není: rozpětí mezi lidma, co se sprchujou hodně pozdě v noci vs. těma, co se sprchujou hodně brzo ráno je u vzorku 15 bytů zřejmě jen pár hodin. (van v domě moc není, přeci jen jsou to dostavby koupelniček do secesního činžáku, který byl původně navrhovaný jen se záchodama a umyvadlama... holt po první světové nároky na hygienu stouply... a těch cca 5-6 bytů s vanama to zřejmě večer hodně vyplejtvá a v noci má taky asi většina serverů díky flákajícím se CPU stažený chlazení)
víceméně si troufám předpovídat, že hybridní vodou chlazená fotovoltaika na bytovým domě s 15 byty, v režimu "předehřev" (voda se dá předehřívat buď s jednou nádrží před bojlerama, jako to máme my nebo se dá předehřívat i před centrálním ohřevem vody, který v řadě domů existuje a je to samozřejmě stavebně daleko jednodušší) by dokázal uchladit odhadem něco mezi 15-18 m2 panelů na teplotu nižší, než 35 stupňů.
Elegantní uspořádání předehřevu by zahrnulo třeba i přiměřený podíl vakuových trubek pro zavedeně solárně-termální systémy, do kterých by se ovšem pouštěla právě ta předehřátá voda - to by vedlo k tomu, že dům by v létě byl zcela energeticky autonomní a vykazoval větší přebytky elektřiny než čistě pasivně fotovoltaický systém (zvýšení účinnosti chlazením přes poledne jde víceméně srovnat s účinností sun-trackingu, který je podle mě konstrukčně a materiálově náročnější). V topné/zimní sezóně by pak dům vykazoval aspoň určité přebytky (s tím, že sklon panelů na domech s ústředním topením by se optimalizoval na jaro, protože v období 1-2 měsíce by šlo i přitápět)
Když se podíváš, jak velkými plochými střechami (snadná montáž panelů libovolného skloni) disponují vhodné bytové domy s cca 10-20 byty a centrálním rozvodem teplé vody, tak je jasné, že nějaký trh tady pro to existuje (a je to alternativa spíš k plynovým či jiným kotlům, nebo nástroj pro šetřením plynem, než že by to konkurovalo jaderkám.. centrální ohřev vody bývá málokde elektrický...)