• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    POPEY
    POPEY --- ---
    Potreboval bych radu jak na solarni system svepomoci.
    Mam chatu bez elektriky a rad bych si ten system slozil sam. Koukal jsem na nektere co se prodavaji hotove, ale tam rada soucastek nechci.
    Napriklad si chci koupit lepsi baterku, kterou budu mit na dlouho a pak pridavat panely atd.
    Tak bych byl vdecny za nejaky tip ci knihu nebo odkaz, kde by to bylo hezky laicky vysvetlene.
    napriklad: kde a jak uchovavat baterie, jak dlouhy kabel od strechy kde bude panel az k baterce a pak pripadne rozvody. ci mohu pripojit vrtacku nebo vykon bude stacit jen na sviceni atd.
    napriklad ze do systemu musim mit to a to a to a ze na regulatoru se nema setrit atd.
    Proste neco kde je to laicky hezky vysvetleno od zacatku.
    Prochazel jsem tu diskusi a nic jsem nenasel.
    Dekuji
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    S timhle si umim autonomii predstavit velmi dobre :D
    https://youtu.be/83Ooug8jG5Y (Uz jsem to sem daval, tohle je update)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Tak vysavac nakonec jen 24Wh. Celkem 57Wh standby 48 hodin a cca hodina vysavani
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    No mne podle tzb info kalkulacky i s 30cm polystyrenu a vysokymi solarnimi zisky vysla potreba tepla 2,7MWh, to imho autonomne vyjma nadrze na propan neudelas
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: je to problém. od doby, kdy jsem se tímhle začal vážněji zabývat, mi došlo, že jenom tak jednoduše bych celoroční energetické autonomie jen tak nedosáhl.

    v podstatě všichni, kdo to dělají, mají tendenci zahrabávat se do nějaké hrozné hromady polystyrénu (pasivní dům) a pumpovat si po tou duchnou teplo sem a tam jak je potřeba (tzn. např. v létě můžeš tepelným čerpadlem klimatizovat a "odpadním teplem" vyhřívat vodu, atd.). pokud je dům zkontruovaný takhle, tak ten zbývající primární zdroj na dohřátí během cca 3 nejtužších zimních měsíců nemusí být zas úplně extra předimenzovaný, ale...

    SHINIGAMI: ... takže je to hořlavá srágora? to bych teda radši někde skladoval ten horký vosk :-)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Dalsi stats robovysavace - velka mistnost 45 minut (odhaduju 20-21m2 ciste plochy, jinak 28 vcetne nabytku), dal jsem nabijet, uvidime kolik sezere, odhaduju 36Wh (24W po dobu hodiny a pul)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    HALEXE: tak ještě snížit tu cenu tak na setinu a můžeme se bavit :-)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    DZODZO: energie je jedno v cem ji udas - porad to vyjadris v joule...
    HALEXE
    HALEXE --- ---
    JIMIQ: U toho vosku se využívá skupenské teplo odebrané voskem při jeho tání a recipročně vracené při jeho tuhnutí. Asi se tam naráží na to, že tepelná vodivost vosku není vysoká, takže to jistě omezuje rychlost výměny tepla dost významně. V tomto případě se ovšem jedná o využití reakčního tepla při přeměně jednoho izomeru té látky na jiný izomer téže látky. Při změně jednoho izomeru na druhý se nemění počet a druh atomů ve sloučenině, nýbrž jen struktura té sloučeniny. Tato reakční tepla nebývají moc vysoká, takže toho bude potřeba mít opravdu větší množství.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    JIMIQ: hm teraz este som sa dival na minulu fakturu za plyn a protopil som 21 MWh, to by som potreboval toho vosku asi za taku mensiu telocvicnu :D
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ABDULAH: "Podle Moth-Poulsena by inkriminovaná technologie mohla být během deseti let k dispozici pro komerční využití."

    super, to by som sa toho mohol este aj dozit, akurat teda neviem preco to porovnavaju s powerwallom ked to skor bude uchovavat teplo nez elektricky naboj ne?
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    SHINIGAMI: a kurva ... ta cena nic moc ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: bingho
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    A uz je nabito za 10Wh. Myslim ze celkem dobry vysledek. Pulhodina vysavani (cely maly pokoj) by mohla byt za 25Wh
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    Co se tyce nove uzasne tekutiny, nechci vam, chlapci, kazit radost, ale jednu vec v tech clancich zapomimaji zminit - https://www.chemicalbook.com/Price/2-5-Norbornadiene.htm

    JAZZZ: a presne v tomhle jsou tihle kavarnici uzasne efektivni. Coz dost prekvapi, vzhledem k tomu, ze maji byt ta lepsi, inteligentnejsi, blablabla cast spolecnosti...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Roboticky vysavac - standby 17Wh (0.017kWh) za 24 hod, vysavani male mistnosti (3,5x3,5, ale vetsinu zabira postel a skrine, takze realne asi 7m2) trvalo 13 minut. Ted se nabiji prikonem 24W
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ale nepíšou tam kolik to má měrné skupenské teplo... ty vosky mají (co jsem našel) 250kj/kg, což není nic moc. Na 1MWh potřebuješ 14 tun vosku :D voda-pára má 2200, takže by to chtělo něco takového

    hm, etanol není špatný, plynné skupenství nabývá při 78°C a skupenské teplo 920kj/kg. Ale plyn se skladuje hůř než kapalina
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: vosk má menší hustotu než voda... takže by musel mít nějakou mega tepelnou kapacitu...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    XCHAOS: prostě zavřená krabice, kterou v létě proženeš teplou vodu a v zimě studenou... jinak na podobném principu jsem viděl voskové úložiště už snad před dvouma rokama (nevím jestli to bylo na fully charged na youtube nebo někde jinde), takže nejde o principiálně žádnou novinku. Akorát ten materiál má asi lepší vlastnosti, ale zase je nový, nevyzkoušený a drahý. Vosk je taky drahý ale imho levnější a hlavně se dá reálně sehnat
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam