• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    DZODZO: chces palivo??? v mori ho najdes hodne ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    DZODZO: zjisti si kolik zemi na to ma kapacity ...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ABDULAH: nebavime sa o tom, ze to bude robit niekto doma, ale ze to napr. ukradne nejaka paramilitantna skupina a preda nejakej krajine, ktora na to ma kapacity
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: temelin ma protivzdusnou obranu???
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    DZODZO: tak onozkus to z jaderky ... nevim jak to doma udelas ...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    XCHAOS: to zas nemozes porovnavat JE s OZE co do nutnosti ochrany pred utokom, z fotovoltaiky alebo veternej turbiny sa neda vyrobit atomova bomba :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    HALEXE: je to ale protekcionismus na úrovni čísel. protekcionismus jaderné energetiky ti jde tak daleko, že ti zdůvodní nutnost protivzdušné obrany, apod.
    HALEXE
    HALEXE --- ---
    XCHAOS: Chtěl jsem říct, že to celé generuje nové rozměry protekcionismu a to neprospívá nikomu.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    HALEXE: podmínky by měly být pro všechny stejný, ale hlavně ekonomika určitě nemůže stát na dotacích trvale. Dotace konkrétního oboru byly přechodné řešení... investice do upgradu, stejně jako takové investice dělá soukromý sektor uvnitř sebe sama.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    HALEXE: uvedl jsem je jen jako příklad toho, že konceptu celospolečenského užitku se stejně nevyhneš. (Minimálně nechceš dodávat energii na území, které s tebou válčí, apod.). A v současnosti je tu požadavek garantované výkupní ceny pro elektřinu z JE... (ačkoliv argumentace byla, že JE přece samy od sebe budou nejvýhodnější za všech okolností). Jak chce ale někdo garantovat, že v průběhu 60 let životnosti JE ta garance ceny způsobí cokoliv jiného, než inflaci? Je to požadavek centrálního řízení ekonomiky... zatím jen určitého segmentu ekonomiky, ale přeci jen centrálního.

    No uznávám, že jsem sem vnesl téma, které sem nepatří. ale představa, že akumulace se vyplatí jen kvůli dotacím a jinak by jí nikdo neřešil, mě přijde nesmyslná. Odložená spotřeba je základním ekonomickým pojmem.. a to, že spotřebu energie vlastně odložit neumíme, to ve 20.století obrátilo svět vzhůru nohama (protože když už máme nějaké náklady fixní, tak jen hlupák by nevyráběl zbraně na sklad, když protistrana to dělá také, atakdál)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: az to xchaozz udela mozna se bude divit ...
    HALEXE
    HALEXE --- ---
    XCHAOS: Ale jasně. Můžeš si hrát do nekonečna. Neříkám nic jiného. Proč ne, když ti to někdo zaplatí, můžeš si hrát. Mně by se to taky líbilo. Nápadů mám tři prdele, ale nemám to štěstí, že jsem se nedostal k dotacím, páč nemám známé na těch správných místech. Uf.
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: pro me je dulezite mit elektrinu co nejlevnejsi ... hadej proc hihi
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ABDULAH: ne, ani po tom není poptávka :-)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    HALEXE: vodík uniká, tekutý vzduch ne :-) ale jasně, která technologie vyhraje se uvidí za 20-30 let. Třeba to budou LiS baterky, nebo LiAir, nebo všem vytře zrak ITER :-) já jen doufám že to nebude návrat k uhlí
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: spocita nekdo opravdu vsechny emise na vyrobu akumulacni techniky???
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: hele soukromy sektor - vydelat vzdyt to lidi zaplati ...

    to se muzeme slozit na jaderku a bude ...
    HALEXE
    HALEXE --- ---
    JIMIQ: To už snad je lepší ta elektrolýza vody
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    HALEXE: prostě německé obyvatelstvo nechce jádro a zároveň chce bezemisní elektřinu... zbývá ti vítr/slunce a to musíš akumulovat... jenom bateriema to nepůjde, přečerpávačky už ti stavět nedovolí (protože blablabla)... :-) a ta kryogenní komora by mohla sloužit i jako dlouhodobé úložiště (t.j. 14 dní a víc)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: ani jeden z osvedcenych znacek neodesel ...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam