• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    SHINIGAMI: a jakou bys chtěl reakci? Že budu bojkotovat veškeré li-ion baterky? Tvůj mobil asi jede na ethanol, ne? :-) (a ano vím, že v mobilu jsou gramy a v ev jsou desítky kilo, ale já mám třeba třetí mobil za 10 let, známej má co rok to novej, nevím co dělá se starýma)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ledky mám od roku 2012 a po městě chodím pěšky, co tam máš dál? :-)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    DZODZO: me lidi poslouchaji ... kamos dnes sehnal kola a dalsi clovek omezil nakup polskych potravin atd ... tudiz dalsi podpora ceskych zemedelcu ... a omezeni ropy - jezdi po meste misto autem na kole ... vsude ma ledky a nejen on ( nechavam to lidem za nakupku) za ty roky tri reklamace ... omezili i spotrebu sviceni velkou led zrecyklovanim lampicek a dani malych 2w led ... atd

    coz je slusne kdyz misto 200w zarovek tam je ted 2w ledka a tech 24w sviti jen chvili ... hihi atd atd
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ABDULAH: vsak to uz robim, ale nikto ma nepocuva, tak sa snazim aspon sam :D
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    DZODZO: presvec lidi at snizi spotrebu elektriny plastu atd a snizi se spotreba ropy ... aleono je jednodussi vykladat jak to nejde ...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SHINIGAMI: uz beriem vervu100 u benziny, henta nigeria sa tahne jak sopel po bote uz od 90. rokov a aj keby to vyriesia, tak bude trvat minimalne tak 30 rokov nez sa krajina zotavi zo skod, ktore tam ta vyliata ropa napachala, znizovanie potreby kobaltu v bateriach sa aktivne skuma, znizovanie potreby tazby ropy nie je v politickom ani ekonomickom zaujme nikoho, takze tam sa to asi moc vyvijat nebude
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    DZODZO: klidne tankuj, to se za par let vyresi, neboj...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SHINIGAMI: a co tie negativa v Nigerii, ja uz na Shellkach netankujem nejaky ten patek
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    JIMIQ: tak to je fajn, ze to do par let prejde, dite sem, dite tam..
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    JIMIQ: uznavam, pekna demagogie se ti povedla, budem ignorovat kritizovana negativa protoze by pak nejspis prisla kritika dalsich negativ. Ach ta ekologie.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    BMW moves to improve working conditions in DRC cobalt mines | Africanews
    http://www.africanews.com/2018/12/01/bmw-moves-to-improve-working-conditions-in-drc-cobalt-mines/
    Pracuje se i na jinych resenich, dale se zacina vic tezit v Australii a jinde. Jde o docasny problem, ktery je v reseni a do par let pomine
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ta ropa v nigerii tiez nie je uplne cista, ani eticky, ani enviromentalne :)

    Environmental issues in the Niger Delta - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Environmental_issues_in_the_Niger_Delta#Oil_spills_in_the_Niger_Delta
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    jj a proto budeme plejtvat energii ale ukazovat nejakyho sporiciho - misto celeho systemu mrhajiciho vsim co je ...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    SHINIGAMI: a tricka a tenisky zas siji deti v bangladesi, si nevyberes. Jsou ve vyvoji baterky bez konaltu, co ti bude vadit pak?
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    tady je zase nablito ... to je jak u nas v praci ... brrrr
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    JIMIQ: vsak pravda, ze kobalt tezi decka nekde v africe je vlastne ekologicky, moc toho nesnedi, nevypousti cmoudiky...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    tak je to energeticky náročnější, energie = elektřina = hlavně uhlí (zatím).

    Propočty na to jsou, i jsem je sem dával, v běžné zemi (50% uhlí, zbytek jádro+OZE vč vody) se uhlíková stopa vrátí do pár let, přesný čísla si nepamatuju, ale vychází to celkem dobře
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CUKI: teraz odhliadnime od provozu, ja cielim na to ze sa tvrdi, ze samotna vyroba EV (asi myslia hlavne baterie) je ekologicky spinavsia ako vyroba + provoz fosilaku
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: Je schopen tu vůbec někdo nějak rozumě vypočítat? Podle mě může být obrovský rozdíl mezi prvním a posledním autem stejné sŕie ze stejné linky, protože ty materiály můžou být odjinud. Ale jasné je že s tím zamává strašně moc odkud ta energie na provoz je. každá země má dost rozdílný mix
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CUKI: to tvrzeni bolo niecim podlozene? stale sa to v diskusiach spomina, ale nikto mi to zatial nedolozil, take to ze vyroba EV ma uhlikovu stopu jako fosilak za celu dobu provozu a pod.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam