• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    rozbalit záhlaví
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CUKI: tak majme solarnu strechu ohriatu v lete na 48°C, v zime o dost menej a majme striebornu strechu co ma v lete 28°C a v zime o dost menej, ale trci z nej kominek co prispieva k zvysovaniu sklenikoveho efektu v lete aj v zime, takze solar ohrieva lokalny vzduch iba v lete, kominek ho ohrieva celorocne globalne, solar sklenikovy efekt spomaluje, kominek urychluje, ktore je teda horsie?

    neviem ake su by default strechy na panelakoch, ale dival som sa tuto na SHINIGAMIho Kladno na nejake sidlisko a vacsina striech na panelakoch je tam tmava podla google maps, tak to mi vysvetlite ako by tam solary na tych panelakoch zhorsili lokalne klima
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    CUKI: no a teď - kolik to barvení stálo? A jak zabezpečit aby si lidi jižné střechy přebarvili na bílo/stříbrno/šedo?
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Dělal jsem si měření na střeše orientované na jih cca 45° když se natírala.
    Když byla půlka střechy natřená na červeno a druhá půlka se natírala se na černo tak ten rozdíl byl 36°C na červené a 48°C na černé

    Když se černá přebarvila na stříbrnou bylo to 28°C vůči 42°C

    Měřit jsem se snažil na počátku toho ohřívání, ale v době když už byl nějaký rozdíl. U větších teplot by to bylo ještě mnohem vyšší, ale ta už nastupovala chyba měření vlivem ohřívání podstřeší a neizolování obou prostorů.
    CUKI
    CUKI --- ---
    JIMIQ: Pokud chceš minimalizovat energetickou náročnost domu, tak to TČ bude nesmyslné :-D
    SHINIGAMI: Postavit barák ve městě je ve výsledku často mnohem uhlíkově neefektivnější
    Je dokázané že města nad hranici cca 100k obyvatel (ta hranice je hodně široká) jdou k větší neefektivitě. Hlavně dopravou a nároky na infrastrukturu
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: on ten rozdíl není takový jak se zdá, někdy nás naše dojmy klamou
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: No, ne že bych to chtěl nějak obhajovat, ale pár stupňů to rozhodně není. Ale kdo by se chtěl dívat na stříbrnou střechu, že?
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    raritka

    Samsung Eco: Fotovoltaika v elektronice konečně dává smysl – SamsungMania.cz
    https://samsungmania.mobilmania.cz/...v-elektronice-konecne-dava-smysl/sc-309-a-1350337/default.aspx
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    to samozrejme moc nepomoze, moze byt cele mesto natrete na bielo, ale ked tam nebude zelen, ktora vytvara chladnejsie mikroklima odparovanim vody, tak tam bude horko stale, v ciernom meste mozno o stupen viac :)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ten stupeň, o který jsme vylezli je průměr za celý rok a celou planetu. Takže to lokálně může dělat klidně o 6 stupňů.

    Jaké je tvé řešení? Dotace na bílé střechy? :)
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    Lokalni teplota, kdy vyjdes ze dveri a dostanes ranu mezi oci, treba klasicky centrum Prahy v lete, potrebuje snizit trosku vic, nez je ten stupen, o ktery jsme zatim vylezli.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    vsak ale ked sa vlivom mensieho sklenikoveho efektu znizi celkova globalna teplota, tak aj to lokalne klima v mestach bude prijemnejsie, lokalna teplota vzduchu 28 alebo 30 stupnov sa nezda ako vela ale je to poznat dost, zvlast ked je to v priebehu celeho dna, ja ked sa postavim pred juznu stenu nasho bieleho baraku v lete, tak je uplne jedno ze je biely, stale je tam horko na zdechnutie, preto tam chceme vysadit strom, aby to aspon ciastocne zastinilo, minuly rok sme zasadili mandlon, ale bohuzial vymrzla, lebo ako je teraz to pocasie cele pomylene, tak mrzlo este v dobe, ked uz mali rastliny vyhanat listy
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    DZODZO: hele, na necem se shodnem:)

    K tem cernym povrchum, za prve michas globalni a lokalni teploty. Ja psal o tom, ze zacernit vsechny strechy solarama zhorsi klima ve mestech, ne ze to zvysi teplotu planety jako celku. Mrkni na recky pobrezi, jak tam maj krasny bily domecky, ono to nebude jen z estetickych duvodu. Za druhy pokud se podivas na odrazivost ruznych materialu, lesy ap. maj k bily hodne daleko, i bez tech silnic. A ne, nechci kacet lesy, nebo je natirat na bilo :).
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SHINIGAMI: zalohovanie pet lahvi je nezmysel, to si pretlacaju vyrobcovia balenych napojov, aby mohli dalej predavat tie svoje sladke zbrndy co davaju pracu dentistom

    inak tuto som nasiel este k tym ciernym povrchom vs teplota:

    Climate Change: Atmospheric Carbon Dioxide | NOAA Climate.gov
    https://www.climate.gov/...-features/understanding-climate/climate-change-atmospheric-carbon-dioxide

    "In fact, the last time the atmospheric CO₂ amounts were this high was more than 3 million years ago, when temperature was 2°–3°C (3.6°–5.4°F) higher than during the pre-industrial era, and sea level was 15–25 meters (50–80 feet) higher than today."

    takze pred 3 milionmi rokov sme tu mali akurat viac co2 v atmosfere, nemali sme tu ziadne asfaltove parkoviska ani cierne strechy a stejne bola teplota vyssia, takze vyvstava otazka, co ma na celkovu teplotu vacsi vliv ci sklenikovy efekt ktory sposobuju emisie co2, alebo tych par solarov na streche, ktore nam zabezpecia menej emisii co2 vo vzduchu a teda mensi sklenikovy efekt
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    DZODZO: to ses moc sikovnej, ze tridis, vazne. Taky jsme na tom v trideni dost dobre, vuci zbytku sveta. Ale i tady uz nam vylejzaj takovy tendence, jako zalohovani petlahvi, na cemz vydelaj jejich vyrobci, ale celkove je to dost naprd.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    a vůbec, celej ten seznam nastudovat za domácí úkol ;)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ještě tenhle má SHINI rád
    Argumentační klam – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Argumenta%C4%8Dn%C3%AD_klam#Argument_vzbuzuj%C3%ADc%C3%AD_soucit
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    mimochodem, s-power o 35k zlevnilo firemní nabídku 19,36kWp

    FVE pro firmu S-Power CORP+ | S-POWER
    https://www.s-power.cz/fve-pro-firmu-s-power-corp-plus/

    takže teď je to necelých 22k na kWp. To je střešní instalace. Čili už jsme na 1 dolar/Wp pro střešní instalace, super výsledek
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SHINIGAMI: ja si nic nepotrebujem zduvodnovat, ja len druhym ludom nemam potrebu zavidiet a miesto kopania sa do prdele pre tu lepsiu buducnost aj nieco aktivne robim, vies kolko ludi u nas v praci nema ani len ponatia ako spravne triedit odpad? to su take drobnosti vsetko dokym sa nad tym nezamyslas, ale ked sa potom preklopis do toho noveho stavu, ktory bude v buducnosti normou, tak ti pride, ze ako si mohol byt predtym taky zaostaly, to sa neda popisat, to proste musis zazit
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    DZODZO: JIMIQ: dycky pobavi, jak si ty svinarny dokazete krasne zduvodnit ;)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    české rčení zní "Blbej kdo dává, blbější kdo nebere" ;)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    KEB: hl, niektori co to takto maju, tak budu akurat lepsie pripraveni na buducnost, dalsi co na to seru k tomu budu dotlaceni cez rozne prikazy a zakazy EU, to ze bezny slusnocech nevidi ten globalny obraz a dopad na buducnost aj ked sam ma decka si vysvetlujem tym, ze dobre - vyrastali sme za komanca kedy sa dobre mali iba ti co si dokazali nakradnut alebo pochlebovali strane, takze sa tu vypestovala zavist, to pretrvava doteraz, ale nastastie v EU nesedia len zavistlivi postkomousi, ale ludia, ktori sa narodili v dostatku, takze majetok pre nich nema az taku podstatnu hodnotu a riesia skor celkovu kvalitu zivota a chystaju navrhy, ktore nam mozu pripadat akoze co si to vymyslaju za blbosti, ale uz vidia dalej nez len po ten uzeny bucek na tanieri co maju na veceru
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam