DZODZO: ano, olověnou je lepší používat jen do 50%, ale i lithiové baterie budou mít nejlepší životnost pokud je budu držet mezi 40-60%. Takže pokud bych jel např. LiFePO, tak by se hodilo baterii nabít na 100% během odpoledne, ale pak vybít třeba na 40% během večera a když to klesne na tuto hranici, tak přejít do režimu
Na druhou stranu, dobíjení nad cca 60% kapacity je u Li baterií většinou možné jen výrazně nižším proudem, než první cca polovina kapacity - takže bych stejně musel mít kapacitu tohoto systému asi dvojnásobnou, pokud chci kombinovat funkci UPS a úložiště přebytků. Takže je vlastně jedno, jestli baterii UPS oddělím od bateri úložiště - z hlediska ceny. Smysl zkombinovat to má asi jen z hlediska životnosti, protože prostě 0% ani 100% nedělá těm bateriím dobře.... ovšem životnost bude prodloužena za cenu daleko komplikovanějšího elektrického zapojení, které pak bude náchylnější k nějakým těm požárům, bude těžší splnit tu podmínku galvanického oddělení od sítě, apod.
Další možnost je např. stanovit funkci UPS jinak, než funkci úložiště, a použít pro UPS část olovo (vysoké vybíjecí proudy - utáhnou v domě vše) a pro úložiště použít spíš lithium o vyšším napětí (menší ztráty v kabelech, protože menší proudy) a sáhnout si pro špičkové odběry do sítě a z úložiště táhnout spíš takové ty dlouhodobé odběry (spíš ledničku, než varnou konvici). Mít třeba mrazničku za UPS se jeví jako docela užitečné tak jako tak..
(LFP chemie je z celé řady hledisek asi nejlepší kompromis pro stacionární systém, snad kromě LTO, se kterou ale mám jedinou zkušenost, kdy baterie je momentálně po roce a půl zničená, asi kvůli chybě balanceru, ale ještě přesně nevím, chci ji poslat do servisu...).