• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    WARBABY8: no těžké je na tom to zálohování ze sítě, že jo. ve skutečnosti bych se rád dostal s komponentama spíš někam na 30 000, s tím, že na jednu stranu tam bude to zálohování ze sítě, takže to nebude plně ostrovní, na druhou stranu plánuju plný provoz v ostrovním režimu zejména v letních dnech... prostě aby člověk měl pocit, že ty soláry tam k něčemu jsou. Zadání je dosáhnout úspor aspoň ve výši nákladů na výměny baterie.

    Multiplus je za něco jako 10 000. Otázka je, jaké další komponenty potřebuju MPPT za cca 10 000 mám ale chci ho na kolo, takže ještě nevím, panely jsou dnes zanedbatelné, v jednotách tisíc, baterie pokud bude olověná tak taky (ale pošilhávám po aspoň LiFepPO).
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    XCHAOS: hele normálně se dává 10A jistič na světelnej okruh a 16A jistič na zásuvkovej okruh. Podle toho vybavení co plánuješ to bude standardně vybavený dům/byt. Myslet si, že to celý utáhneš na ostrovním systému FVE za 100K je podle mě sci-fi. Ale zkus to a pak dej vědět.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    WARBABY8: mno, tak třeba naučit se nepouštět myčku, mikrovlnku a vysavač současně se asi dá.... mě teda 2 kW střídač přijde jako něco, co má rezervu, hrál jsem si i s 300W střídačem a ten utáhne ledacos :-)

    Vlastně by mi ale zajímal odkaz na vhodné produkty, mě přišel cenově únosný jen Multiplus od Victronu, všechno ostatní jsou šílený pálky.
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    XCHAOS: jednofázový přívod na 10A znamená, že kromě tý myčky a mikrovlnky tam nic jiného nepřipojíš a pokud bys tam chtěl třeba vyluxovat, tak s velkou pravděpodobností ten vysavač ani nerozjedeš.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    u 2kW systemu budu uspory dost male, to leda ako hobbyprojekt ne? mas vypocitanu nejaku rocnu spotrebu?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    WARBABY8: No je to jen chata, takže 2kW by podle mě sstačit měly (něco mezi 6A a 10A jističem). (Možná ponechám část zásuvek bokem mimo střídač, aby šlo některý věci zapojit v případě problémů se špičkami přímo do sítě... další detaily jsou, že sice má smysl zapojit do ostrovního systému oběhové čerpadlo solárního termálu, ale elektrický dohřev vody logicky ne, to by akorát zbytečně ničilo baterku a když je dost soláru, nahřeje se i voda...)

    Mělo by to utáhnout věci jako lednička a bojler na vodu (v podstatě je nutné předpokládat provoz nonstop), další velký žrout asi bude myčka nádobí a mikrovlnka. Samozřejmě dělám nějakou ekonomickou rozvahu, jednorázová investice mi netrápí, ale výdrž baterií ano. Takže kdyby se ukázalo, že úspoory nepokryjí ani amortizaci baterií, tak je to důvod couvnout... samotná dlouhodobá investice do komponent s životností aspoň 10 let takový problém není.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    a pripoji ho distributor aj ked nadimenzuje viac ako 10kWp? alebo tam uz sa bude musiet registrovat ako malovyrobca?
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    XCHAOS: nejdřív se dimenzuje, pak se navrhuje cena. Řekni jak velkej střídač potřebuješ pro pokrytí okamžité spotřeby domu?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    WARBABY8: no spíš uveď ceny komponent. Kromě běžného MPPT mi přijde, že je potřeba ještě střídač Multiplus, ale musel by se z továrního nastavení přeprogramovat, aby měl opačné priority vstupů...
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    XCHAOS: no tak pokud budeš mít správně nadimenzovaný panely, střídač a baterky, tak budeš. Myslím si, že z toho děláš zbytečně raketovou vědu. Ono to neni složitý, ale až si to všechno vyčíslíš, tak asi budeš překvapen cenou takového systému.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    WARBABY8: no dobře, ale já chci ostrovní systém zálohovaný ze sítě...
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    XCHAOS: Právě si popsal jak funguje klasický ostrovní režim. Jde jen o nastavení poměrů mezi spotřebou domu, výkonem panelů, střídače a velikosti baterie. Pak už jen softwarově nastavíš chování, kolik baterky chceš mít jako rezervu na ostrov a kolik na normální provoz.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    The World’s First Autonomous Electric Cargo Ship Is Due To Set Sail | Hackaday
    https://hackaday.com/2021/09/14/the-worlds-first-autonomous-electric-cargo-ship-is-due-to-set-sail/
    The ship relies on electric power, packing a 7 MWh battery
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Kobaltu i niklu pro elektroauta tam leží miliony tun. Jde je ale těžit? - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kobaltu-i-niklu-pro-elektroauta-tam-lezi-miliony-tun-jde-je-ale-tezit-174905
    Pokud na rizika těžby kobaltu z mořského dna upozorňují velké světové automomobilky a spolu s nimi i Světová banka, tak jsem si téměř jistý, že jde o správnou věc :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: nj, ale nejde jen o chemii... těch možných stavů, ve kterých se ten polo-ostrovní systém může nacházet, je vlastně hrozně moc, a každá znamená, že je aktivní jiná komponenta systému nebo trochu jinak.... (třeba jen model, když máš krátkodobou špičku odběru trochu větší, než je momentální solární výkon... a co teď? kdy to vzít z baterie, a kdy ze sítě?)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    XCHAOS: LTO by mohla byt dobra alternativa k LFP, ja mam nastavene vybijanie tej LFP do 20% a to znizenie nabijacieho prudu nastava niekde okolo 88% (nahoda? nemyslim si!), v grafe je potom vzdy taky skok hned na 100%, ale ber to tak, ze sa skumaju aj nejake nove chemie, kde podla mna bude mozne tie baterie znasilnovat hrubym sposobom a vydrzia
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: ano, olověnou je lepší používat jen do 50%, ale i lithiové baterie budou mít nejlepší životnost pokud je budu držet mezi 40-60%. Takže pokud bych jel např. LiFePO, tak by se hodilo baterii nabít na 100% během odpoledne, ale pak vybít třeba na 40% během večera a když to klesne na tuto hranici, tak přejít do režimu

    Na druhou stranu, dobíjení nad cca 60% kapacity je u Li baterií většinou možné jen výrazně nižším proudem, než první cca polovina kapacity - takže bych stejně musel mít kapacitu tohoto systému asi dvojnásobnou, pokud chci kombinovat funkci UPS a úložiště přebytků. Takže je vlastně jedno, jestli baterii UPS oddělím od bateri úložiště - z hlediska ceny. Smysl zkombinovat to má asi jen z hlediska životnosti, protože prostě 0% ani 100% nedělá těm bateriím dobře.... ovšem životnost bude prodloužena za cenu daleko komplikovanějšího elektrického zapojení, které pak bude náchylnější k nějakým těm požárům, bude těžší splnit tu podmínku galvanického oddělení od sítě, apod.

    Další možnost je např. stanovit funkci UPS jinak, než funkci úložiště, a použít pro UPS část olovo (vysoké vybíjecí proudy - utáhnou v domě vše) a pro úložiště použít spíš lithium o vyšším napětí (menší ztráty v kabelech, protože menší proudy) a sáhnout si pro špičkové odběry do sítě a z úložiště táhnout spíš takové ty dlouhodobé odběry (spíš ledničku, než varnou konvici). Mít třeba mrazničku za UPS se jeví jako docela užitečné tak jako tak..

    (LFP chemie je z celé řady hledisek asi nejlepší kompromis pro stacionární systém, snad kromě LTO, se kterou ale mám jedinou zkušenost, kdy baterie je momentálně po roce a půl zničená, asi kvůli chybě balanceru, ale ještě přesně nevím, chci ji poslat do servisu...).
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    XCHAOS: tak bateriu mozes povazovat za "vybitu" pri 20% kapacity resp. roznej voltazi podla chemie clankov, aby si to logicky zjednodusil

    podla mna by zjednodusenie bolo uz v pripade moznosti microgridu s dostatocnou kapacitou a zalohou, t.j. napr. cela obec by mala svoju vlastnu sit so svojou vlastnou kapacitou, najvacsi zrut energie je tu asi firma co vyraba tavenim nejake smradlave plastove formy, nemame tu ziadne tramvaje ani vlaky, takze teroreticky zalohovanie nejakym temelinom nepotrebujeme, v pripade hroziaceho vypadku (nizky stav baterii, malo energie z lokalnych zdrojov) by sa obec napojila na DS a pri dobiti lokalnej baterie aspon na 50% by sa zasa odpojila - toto by sa nemuselo diat v castych intervaloch, takze to riadenie provozu by bolo jednoduchsie
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Pardon, 3.řádek odspoda má být "Provoz v ostrovním řežimu a nabíjení baterie na úroveň rezervy", je to opravdu minimálně 8 diskrétních stavů, zamotal jsem do toho :-) Baterii by ale skutečně bylo lepší zapsat jinak, takhle je to matoucí - "úplně vybito" nesmí nastat, to je závada, a další možné stavy jsou "méně než předepsaná rezerva" a "méně než 100%. Dále je třeba rozlišit, jestli solární příkon je větší než zátěž, nebo menší. Tím se ale dostaneme až na 32 základních režimů provozu :-))

    Dovedu si to představit uřídit nějakým tím arduinem, ale samozřejmě, kdyby tam byly třeba relátka, která se můžou zaseknout, tak to celé může shořet, takže docela hlavolam.... (ne náhodou asi relátka nesplňují podmínku toho "galvanického oddělení od sítě"...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    -)DZODZO:
    WARBABY8: problémy jsou 2-3: jednak nechci přebytky posílat do sítě. druhak, když už jsou přebytky jsou, chtěl bych je ukládat do baterie. Baterii bych současně chtěl použít jako UPS pro případ výpadku sítě. Ale abych do ní mohl ukládat přebytky, musím z ní taky někdy čerpat, že ano :-)

    Zatím mi není jasné, jak bych přesně tohoto dosáhl pomocí jediné baterie - rozhodně bych jí musel nějakým způsobem přehazovat mezi MPPT/správou ostrovní části systému a tou UPS-částí, protože logicky, zapojit to do obou prvků současně je nesmysl.

    Lze si to nakreslit jako tabulku, kde bude minimálně 8 různých stavů, pro 3 binární hodnoty (a to ještě příkon ze soláru může být vyšší/nižší než spotřeba...což vytváří ještě víc kombinací). Je zřejmé, že rezerva v baterii by měla zůstat vždy taková, aby nabootoval aspoň MPPT (ne nutně invertor nebo microgrid). Pokud baterie chcípne úplně, měl by být systém schopen nastartovat aspoň v režimu provozu ze sítě (což není zas tak nemožné)

    Solární příkon | Rezerva v baterii | Napětí v externí síti | Režim provozu
    False | False | False | výpadek dodávek
    True | False | False | výpadek dodávek + snaha vzkřisit baterii
    True | True | False | Provoz v ostrovním režimu (solár + baterie)
    False | True | False | Provoz v režimu UPS až do vyčerpání rezervy baterie
    False | False | True | Provoz ze sítě a nabíjení baterie na stanovený zlomek kapacity (ne 100%)
    True | False | True | Provoz v ostrovním řežimu a nabíjení baterie na 100% (ale ne ze sítě)
    True | True | True | Provoz v ostrovním řežimu a nabíjení baterie na 100% (ale ne ze sítě)
    False | True | True | Provoz na baterie, dokud rezerva v baterii neklesne pod stanovený zlomek kapacity (>0%)

    Je jasné, že těhle 7 (kupodivu ne 8) základních režimů se ještě dále dělí, protože minimálně dva režimy (z toho jeden ten zdvojený) se ještě liší podle toho, jestli se baterie vybíjí nebo nabíjí, takže mi vychází minimálně 9 režimů, ve kterých se to může nacházet (tomuto by pomohlo rozepsat to do tabulky řízené ne 3 ale 4 boolean podmínkama na vstupu)

    Myslím, že teď každému musí dojít, že ten zdánlivě triviální požadavek na semi-ostrovní systém zálohovaný ze sítě ale současně i zálohující síť ve skutečnosti není triviální vůbec. Kdybycho to uměli, tak máme vlastní Tesla Powerwall :-)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    WARBABY8: problem je jediny, nechces posielat prebytky do DS v pripade nadvyroby, takze sa chces oddelit iba v pripade, ze by malo nieco tiect von, ale ako to spravit to si moc dobre neviem predstavit, aby sa spinalo nejake relatko pri kazdom zvyseni jasu na panely

    skor by sa mal distributor postarat o to, aby mu pretoky nerobili problem napr. nejakymi lokalnymi vyrovnavacimi uloziskami, ktore by to boli schopne pojat
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam