• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    CUKI
    CUKI --- ---
    MJUGEN: Jo já právě řeším opačný problém. Tedy že ty ostatní musejí být také podobně zatížené. Ale je problém jak dosáhnout velkého rozdílu mezi fázemi aniž by to sosalo ze sítě. Upozorňovali na to u staršího goodwe. Docházelo k tomu že i když ta energie by byla, výkonově střídač taky v limitu, ale stejně to beze se sítě.

    Z diskuse jsem pochopil, že to není problém jen tohoto střídače. Ale data k tomu nemám.
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    CUKI: GW max 3,4 kW na fázi, Solax G4 zvládne i 5 kW/fázi (150 % z 3,3 kW), ale ostatní musí mít nezatížené. Brzy někdo na FB udělá test i s dalšími zatíženými fázemi
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    XINDL: Naposlouchavam videa na YT od např. ElectroDad a Teslacka. X věci jsem nasel na solarforum, reddit. A co jsem ani tak nevydumal, to jsem se zeptal na FB v Solární Elektrárna.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    XINDL: za mna odporucam kopu dobrych clankov na tzb:

    Fotovoltaika - TZB-info
    https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika
    XINDL
    XINDL --- ---
    Zdravím.

    S fotovoltaikou začínám, resp. zvažujeme její instalaci na dům. Chtěl jsem poprosit o nějaký doporučení webů, článků, kde ideálně začít v rámci základního studia :) Budu rád za jakýkoliv tip. Díky
    CUKI
    CUKI --- ---
    KOOTCHA: A my mysleli, že máš doma androidku :-D


    ELIJEN: No u toho Goodwe, jsem právě našel v diskusích, že to bývá problém. Ale nevím u jaké verze je to starší diskuse. Takže i když těch 4,3kW máš k dispozici, tak na ty 3,3kW stejně použije velkou část ze sítě.
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    KOOTCHA: Ten překlep je tam fakt překlep :)
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    CUKI:

    "Zejména v českém prostředí představuje asymetrický provoz střídače velmi důležitou funkci. Nově však střídač umí na jednotlivých fázích ještě efektivněji rozdělovat vyrobenou energii. V praxi to znamená, že při zvýšené spotřebě na jedné fázi, může střídač převést až 150% jmenovitého výkonu právě do té fáze, kde je to potřeba. Pro uživatele to přináší ještě vyšší využití solární energie ať už přímo z panelů, či akumulátorů."

    Uplne tomu taky nerozumim. Bezne 10kW asym menic do kazde faze dokaze dodat az 3.3kW a nemel by byt problem mit to rozdelene treba 0kW/1kW/3.3kW. Nevim z jakeho vykonu se tech 150% bere.
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    Nepoužíváte někdo FVE regulátor MPPT OPL 9AC 3kW? Píčou, že by mělo jít se do něj vzdáleně lognout. Nevíte jakym způsobem?
    CUKI
    CUKI --- ---
    Pořád nemůžu najít údaje o asymetrii jednotlivých střídačů. nemá k tomu někdo něco? V diskusních se píše že ta asymetrie je dost omezená. Tedy když na jedné fázi potřebuju 3kW tak na druhé s nulovou spotřebou nebude nula, ale něco se bude vracet do distibuce...

    Například u Solaxu jsem našel akorát: https://www.solution-energy.cz/?

    Ale v propagaci mají "Dosažení až 150% asymetrie na jedné fázi" Co si pod tím představit? ˇ6e na jedné fázi může být 150% té nejméně zatěžované fáze? To by bylo dost smutné...

    Dále "Minimalizace vlastní spotřeby:
    Oproti předchozí generaci se snížila hodnota vlastní spotřeby energie střídače o 10W."

    A kolik byla tedy předtím ta vlastní spotřeba? Někde se píše že nová veze vezme 1kWh denně!!! To je ale 1/7 mé celkové spotřeby...
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: To já vím, že to nepoznám, ale nezužitkuju veškerou energii. Proto hledám porovnání těchto tří případně i dalších systémů. Jinak je takto velká investice naprosto v nenávratnu. Já tuhle energii de facto nikdy nevyužiju na topení. Na TUV bych to mohl rvát mnohem levněji přímo do bojleru, ale rád bych alespoň v létě snížil závislost na EE na minimum.

    Ale neznám vůbec rozdíly mezi těmi třemi řešeními.

    Jinak pokud budu kupovat panely dle střechy tak bych měl vytvořit dva stingy 9ks 445Wp panelů v sérii. Tedy 450V naprázdno.
    Panely včetně konstrukčních prvků a kabeláže 8kWp vyjdou asi na 110k Kč

    a zatím se přikláním k 2) Solax G4 + T58 Master 5,8kW a Baterie T58 Slave 5,8 kW 239k Kč ale záleží kolik mě bude stát ta dotace.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CUKI: pokial to budes mat grid-tie, tak to zatazenie na fazi je v poho, menic si vezme co si vezme z panelov pripadne z baterky a zbytok si dotahne zo siete, rychlost prepojenia ak myslis zo solaru na DS, tak ani nepoznas
    CUKI
    CUKI --- ---
    Jinak zatím jsem našel všehovšudy 3 řešení:
    1) GoodWe GW10K-ET + Baterie Dyness Tower T10 10,66kWh 222k Kč
    2) Solax G4 + T58 Master 5,8kW a Baterie T58 Slave 5,8 kW 239k Kč
    3) SOFAR HYD 10KTL + AMASSTORE GTX3000 10KWh 246k Kč

    Máte někdo k jakémukoliv setu nějaké zásadní plusy a mínusy oproti těm zbývajícím?

    Baterie mi přijdou hodně podobné a ty hybridní asymetrické měniče moc netuším. Zajímá mě samotná spotřeba střídače, a maximální možnosti asymetrie. U mě je hlavní tahoun vaření, tedy reálně bude na jedné fázi najednou požadavek +2,5kW jako nic. Navíc plotýnky nejedou souvisle ale v cyklu. Tedy důležitá je i rychlost přepojení...



    Nenašel jsem řešení s menší baterií (ta T58master by mě asi stačila taky, ale ta slave už je cenově mnohem levnější, tedy proč ji nevzít?)

    Co se týče přebytků do bojleru tak tam to asi ani u jednoho řešení není možné vyřešit bez wattrouteru :-(
    CUKI
    CUKI --- ---
    ELIJEN: No pak jsi na tom samém můj dům nepotřebuje rolety a ovládání světel přes aplikaci.

    Jinak zaujalo: https://www.mobler.cz/kompletni-fve-sety/set-solax-menic-solax-x3-hybrid-g4-10kw-baterie-t58-master-slave-trifazovy-snimac-dtsu666-ct/

    v kombinaci s https://www.mobler.cz/solarni_panely/jinko-550w-silver-frame-21-33/

    jen mám od okapu po hřeben 433cm, ale zase střecha je utopená pod terénem, takže by mi ten přesah asi zas tak nevadil dát 2 nad sebe... Nebude to odnikud vidět a vítr taky nehrozí...

    Se vším bych se vešel do 360k Kč (konstrukce a kabeláž)

    Otázkou je za kolik seženu tu dotaci...

    Baterii bych klidně i nějakou menší...
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    MJUGEN: Dekuji. Za optani clovek nic neda. Takze jsem se S-Power zeptal, zda by umeli dodat Solax G4. Jestli spravne chapu, ten se dela i ve vykonech, kdy by k nemu slo pripojit mych teoretickych 18 kWp vychod-zapad.
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    CUKI: Kdyz uz mas oboje (Shelly i GoodWe) v HomeAssistantu, tak tam naklikas jakoukoliv automatizaci. Do nakladu nepocitam HW potrebny na HASS, protoze ho uz stejne mam kvuli roletam, svetlum atd.
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    CUKI: pokud vím, něco takového umí Solax G4
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: Jasně ale ty tam máš právě proto ten wattrouter, pak je to jasné. Hledám jednodušší řešení. Protože ten wattrouter je tam jen kvůli tomu, na nic jiného není a přitom se to dá vyřešit mnohem elegantněji už v tom hybridním měniči alá GoodWe GW10K-ET nebo SOFAR HYD 10KTL,... Otázkou je jestli existuje nějaký měnič který to umí (hybridní asymetrický podobných vlastností). Tedy i když existuje reálně lepší možnost jak to udělat. otázkou je jestli na to existuje výrobek který to umí...


    ELIJEN: píše že na to stačí https://www.alza.cz/shelly-1pm-spinaci-modul-s-merenim-spotreby-1x16a-wifi-d5792563.htm?idp=2219&;banner_id=133

    Což je obyčejný dálkově ovládaný stykač. Ale nevím jak chtěl docílit toho ho automaticky ovládat.

    Je to zase složitější řešení než wattrouter, ale za to alespoň levnější.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CUKI: ja mam do toho bojleru vedeny samostatny okruh, je to uplne oddelene od zasuviek v dome, takze do toho ide ozaj iba elektrina z panelov

    MJUGEN: FB uz nemam nejaky ten patek, ale teda diky za nasmerovanie, skusim to presmejdit:

    "It may work on other inverter families as well, as long as they listen on UDP port 8899 and respond to one of the supported communication protocols. In general, if you can communicate with the inverter via an official mobile application (PvMaster, SolarGo), it is very likely the integration will work too."
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    MJUGEN: těch 25° je míněno v místnosti, takže se nepřehřívá
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam