• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Dotestovali "solarnu mikrovlnku", to som zvedavy ci na nieco prisli

    X-37B military space plane lands, ending record-breaking mission | Space
    https://www.space.com/space-force-x-37b-space-plane-otv-6-mission-ends
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    Super, diky obema. Takze kdyz je ted hezci den, jste nekde kolem ty pulky max vykonu stejne jako ja.
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    KOOTCHA: neměřím každý den, ale tohle je 8,09 kWp, JV a JZ

    DZODZO
    DZODZO --- ---
    KOOTCHA: v nedelu jak cely den svietilo tak maximum som mal 1,5kW/2,7kWp, teraz v tyzdni bola rano deka a pak vykuklo slnko, tak panely neboli ohriate a maximum vyskocilo aj na 1,7kW
    CYBERHIPPY
    CYBERHIPPY --- ---
    JIMIQ: ...presne ...v sucastnosti je cena panelov tak nizka, za sa oplati narvat na strechu maximum panelov... najdrahsie polozky su stale akumulatory a elektronika okolo...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ELIJEN: kdysi jsem to počítal a je to dost šul-nul rozdíl :) myslím že to bylo pod 10% že se nevyplatí špekulovat nad speciální konstrukcí a je lepší použít přímo sklon střechy
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    ELIJEN: je vhodny si pred realizaci namodelovat vsechny moznosti a pak zvolit tu, ktera se vyplati nejvic.
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    JIMIQ: Nebylo by lepsi tem solarum davat sklon idealni pro podzim/zimu, kdy je energie vic potreba? V lete pak maj lidi zas problem vsechno vyuzit a neprodavat do site.
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    STETKINS: https://www.solar-kerberos.cz/cz/faq/vypocet-vocmax
    "...Na tzv "napětí naprázdno" FV panelů má kromě výrobní tolerance hlavní vliv zejména teplotní koeficient. Ten popisuje, jak napětí panelu stoupá s klesající teplotou. Pohybuje se obvykle kolem 1/3% na stupeň a tak panel při poklesu teploty o tři stupně generuje o 1% vyšší napětí. Panely se při výrobě měří při +25°C a tak mohou mít při třeskutých mrazech (-20°C) i o 15% vyšší výstupní napětí! Velké mrazy bývají obvykle při jasné obloze a tak nelze tuto vlastnost pominout."

    Právě proto ti to dává i víc, než při laboratorních podmínkách. Jenže já jak nemám zkušenost, tak nevim, jestli nějakej opárek může způsobit pokles výkonu na polovic, nebo jestli to je chyba. Asi si tam dám webkameru a budu to čekovat i když budu v práci. :)

    Nevymejšlel jste někdo nějaký domorobo řešení pro získávání těch údajů z tupýho měniče na ohřev bojleru? Mám ten display na půdě a nechce se mi tam pořád lízt. Radši bych si to třeba natáčel webkamerou, nějak z toho rozklíčoval ty čísla a ukládal to třeba do gdisk, ze kterýho bych se připojil excelem a dělal si z toho nějakou jednoduchou statistiku. Akorát mi připadá, že jdu s kanónem na mravence a že už to určitě někdo vymyslel jednodušejc.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    taky záleží jaký máš sklon střechy, jestli máš letní ideál ~35°, tak teď když je sluníčko níž tak se ti míň fotonů pohltí a víc odrazí
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    KOOTCHA: z vlastní zkušenosti ti to bude dávat i víc než je peak výkon. Mám 4,4kWp a běžně mi dávají i 5,3kW. Teď ale ideální podmínky nejsou, jak píše JIMIQ:. Asi pokud by bylo jasno, tak když bude slunce nejvýš a bude chladno, tak by to dát maximum mohlo. Pokud by svítilo i před tím a panely byly ohřáté, tak to nedá. Jinak napětí je pořád stejné, jen teče jiný proud...
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    Samozřejmě myslím okamžitý maximum. Že když mám 1,9kWp, tak to bude v ideálních podmínkách dávat 1,9 kWp. Nebo jestli změnou úhlu v zimě třeba přes 50% sotva vylezu. Prostě jak velkej vliv má sklon a mlžnej opar / roční období. Nižší teplota by totiž zas měla mít pozitivní vliv na napětí, ne?
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    nemůže, je to úhlem a počtem slunčeních hodin. Pozdějc vychází a dřív zapadá
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    Může v tomhle ročnim období dávat FVE svoje maximum? Pořád je nějakej mírnej opárek, ale ještě mi to (co jsem stačil kontrolovat) nejelo víc jak na 1/2 papírovýho peakovýho výkonu. Mám to zapojený jen pár dní. Jen přemejšlim, jestli to neni zapojený blbě, nebo jestli je to úhlem slunce/oparem.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    NONSAPIENS: tak elektroinstalce se nějakými předpisy řídí, jestli byly dodržené, těžko říct. Přijde mi zvláštní spíš ta nafta.. na to zase budou nějaké požární předpisy. Podotýkám, že nafta není benzín, tedy neodpařuju se a jen tak to nechytne např. od nějaké jiskry v kontaktu. Baterie solárních instalací zase bývají nehořlavé...
    BOFO
    BOFO --- ---
    Kdyby se někomu hodilo, mám doma 4-5ks panelů, které nakonec nevyužiji (původní plán byla instalace na garáž a obytné auto, ale nakonec si nechám jen jeden na auto)

    [Solární panely 400 Wp - monokrystalické]

    *sry za spam, kdyžtak mě smažte .))
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    DZODZO: do toho seznamu si i ty můžeš přidat bez problémů libovolný panel nebo střídač, pokud splňuje podmínky pro dotaci. Případně stačí ty podmínky doložit při žádosti o dotaci a nemusí ta komponenta být na seznamu vůbec.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    WARBABY8: myslel som to tak ze mas zoznam zariadeni, na ktore mozes ziskat dotace https://svt.sfzp.cz/

    pokial uz tam davaju aj ostrovne menice, tak je to vyvoj, pred 4 rokmi tam boli iba grid-tie menice
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    NONSAPIENS: to ti bez dalších podrobností a znalosti projektové dokumentace nikdo neřekne.
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    ELIJEN: instalační firma (zákazník) je zodpovědná(ý) za to, aby výrobna splňovala podmínky připojení.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam