• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Solární elektrárny: v Česku spuštěno rekordních 240 MW
    https://www.hybrid.cz/solarni-elektrarny-v-cesku-spusteno-rekordnich-240-mw/
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    tak v lete to vyraba celkom dost a ked maju dobre navrhnuty projekt, tak dosiahnu vysoku mieru sebestacnosti, matematicky mi stale pride lepsie byt na DS rocne priemerne zavisly na 30% nez na 100% navyse s baterkou na backup v pripade vypadku
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    DZODZO: S tou noci to byl spis vtip ale co se tyka 1/10 vs nic tak si nejsem uplne jisty ze lidi oceni tenhle zasadni matematicky rozdil (kdyz jim to proste nebude vyrabet tolik elektriny kolik potrebuji)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    DOTCOM: na preklenutie noci mas baterku, narazam skor na take tie reci ze "v zime to nevyrobi nic", lebo jako vyrobi to asi 1/10 co je malo ale nie je to definicia "nic"
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    DZODZO: Jako treba v noci? ;) jinak na Malinu jsem dohledal opravdu spatne reference
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    myslim ze na malinu tu boli nejake negativne recenzie, ale toto je celkom zaujimavy projekt, je tam aj mapa, kde vidite kolko sa ktory den vyrobilo v referencnych elektrarnach a pekne tam vidiet ze ked niekde slnko nesvieti, tak niekde inde v cesku stale ano

    Šetřím s Malinou
    https://www.setrimsmalinou.cz/
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    dnes ma MHD zaviala do mne malo znamych casti brna, ale objavil som toto:

    Mapy.cz
    https://en.mapy.cz/s/johudajamu

    akurat od leta typek asi prikupil teslu S a pazout parkoval dole vo vjezdu od garaze
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Dotestovali "solarnu mikrovlnku", to som zvedavy ci na nieco prisli

    X-37B military space plane lands, ending record-breaking mission | Space
    https://www.space.com/space-force-x-37b-space-plane-otv-6-mission-ends
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    Super, diky obema. Takze kdyz je ted hezci den, jste nekde kolem ty pulky max vykonu stejne jako ja.
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    KOOTCHA: neměřím každý den, ale tohle je 8,09 kWp, JV a JZ

    DZODZO
    DZODZO --- ---
    KOOTCHA: v nedelu jak cely den svietilo tak maximum som mal 1,5kW/2,7kWp, teraz v tyzdni bola rano deka a pak vykuklo slnko, tak panely neboli ohriate a maximum vyskocilo aj na 1,7kW
    CYBERHIPPY
    CYBERHIPPY --- ---
    JIMIQ: ...presne ...v sucastnosti je cena panelov tak nizka, za sa oplati narvat na strechu maximum panelov... najdrahsie polozky su stale akumulatory a elektronika okolo...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ELIJEN: kdysi jsem to počítal a je to dost šul-nul rozdíl :) myslím že to bylo pod 10% že se nevyplatí špekulovat nad speciální konstrukcí a je lepší použít přímo sklon střechy
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    ELIJEN: je vhodny si pred realizaci namodelovat vsechny moznosti a pak zvolit tu, ktera se vyplati nejvic.
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    JIMIQ: Nebylo by lepsi tem solarum davat sklon idealni pro podzim/zimu, kdy je energie vic potreba? V lete pak maj lidi zas problem vsechno vyuzit a neprodavat do site.
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    STETKINS: https://www.solar-kerberos.cz/cz/faq/vypocet-vocmax
    "...Na tzv "napětí naprázdno" FV panelů má kromě výrobní tolerance hlavní vliv zejména teplotní koeficient. Ten popisuje, jak napětí panelu stoupá s klesající teplotou. Pohybuje se obvykle kolem 1/3% na stupeň a tak panel při poklesu teploty o tři stupně generuje o 1% vyšší napětí. Panely se při výrobě měří při +25°C a tak mohou mít při třeskutých mrazech (-20°C) i o 15% vyšší výstupní napětí! Velké mrazy bývají obvykle při jasné obloze a tak nelze tuto vlastnost pominout."

    Právě proto ti to dává i víc, než při laboratorních podmínkách. Jenže já jak nemám zkušenost, tak nevim, jestli nějakej opárek může způsobit pokles výkonu na polovic, nebo jestli to je chyba. Asi si tam dám webkameru a budu to čekovat i když budu v práci. :)

    Nevymejšlel jste někdo nějaký domorobo řešení pro získávání těch údajů z tupýho měniče na ohřev bojleru? Mám ten display na půdě a nechce se mi tam pořád lízt. Radši bych si to třeba natáčel webkamerou, nějak z toho rozklíčoval ty čísla a ukládal to třeba do gdisk, ze kterýho bych se připojil excelem a dělal si z toho nějakou jednoduchou statistiku. Akorát mi připadá, že jdu s kanónem na mravence a že už to určitě někdo vymyslel jednodušejc.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    taky záleží jaký máš sklon střechy, jestli máš letní ideál ~35°, tak teď když je sluníčko níž tak se ti míň fotonů pohltí a víc odrazí
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    KOOTCHA: z vlastní zkušenosti ti to bude dávat i víc než je peak výkon. Mám 4,4kWp a běžně mi dávají i 5,3kW. Teď ale ideální podmínky nejsou, jak píše JIMIQ:. Asi pokud by bylo jasno, tak když bude slunce nejvýš a bude chladno, tak by to dát maximum mohlo. Pokud by svítilo i před tím a panely byly ohřáté, tak to nedá. Jinak napětí je pořád stejné, jen teče jiný proud...
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    Samozřejmě myslím okamžitý maximum. Že když mám 1,9kWp, tak to bude v ideálních podmínkách dávat 1,9 kWp. Nebo jestli změnou úhlu v zimě třeba přes 50% sotva vylezu. Prostě jak velkej vliv má sklon a mlžnej opar / roční období. Nižší teplota by totiž zas měla mít pozitivní vliv na napětí, ne?
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    nemůže, je to úhlem a počtem slunčeních hodin. Pozdějc vychází a dřív zapadá
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam