• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    rozbalit záhlaví
    MYKEZ
    MYKEZ --- ---
    MARASAN: Ale přečíst se nedá :)
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    DZODZO: ta domena je nicnerikajici, konkretne tento clanek je vcerejsi.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    hm oni este aj archivne clanky maju nacpane za paywall :)
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    Blíží se splasknutí solární bubliny. Firem je moc, poptávka strmě klesá, na obzoru je polský katastrofický scénář | Hospodářské noviny (HN.cz)
    https://archiv.hn.cz/c1-67186170-pozor-na-solary-firem-ktere-je-instaluji-je-moc-poptavka-strme-klesa
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    Nema smysl ted par tydnu pockat s nakupem asymetrickyho stridace na eventualitu zruseni fazovyho mereni a koupit stridac levnejsi na souctove mereni? Vzhledem k velke sanci, ze ke zmene dojde, bych otalel.
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    WARBABY8: [WARBABY8 @ Solarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,]

    Špatná paměť, ale moje. Nedoporučoval si řešení od ČEZu (takže z mé strany omluva), jen si ČEZ obhajoval, že má víc řešení. Což ale alespoň dle nabídky na webu není pravda. Mají jedno, které je v s horší baterií dražší než Victron.

    Nicméně pokud si projektant a prohlásíš, že Victron je předražený šmejd, je něco špatně. Ok, kdyby si řekl, že ty prachy navíc za to nestojí, protože přidaná hodnota není taková, dobře. Mám teď objektivní srovnání, kdy GoodWe 10 kW, 12x450 kWp panel a 10,65 kW bateriem vs. 3x Victron 2,4 kW, 12x450 kWp panel a 10,65 kW baterie je rozdíl v ceně s DPH cca 85.000,-. Ale u mého řešení by bylo nutné instalovat optimizéry (ta nabídka GoodWe je bez nich), Wattrouter (u Victronu jej údajně nepotřebuji) a rack (není nutný, ale mně se toto řešení líbí). Takže reálně je ten rozdíl asi 40-50k. Což mi za delší životnost střídačů, lepší možnost servisu a menší vlastní spotřebu s benefitem kompletní zálohy domu stojí. Navíc více lidí z oboru mi tyto informace potvrzovalo (já jsem jen poučený laik) a to včetně těch, co dodávali právě jen konkurenční řešení (naznačovali, že když si jsem ochotný připlatit, tak ok). Takže zatím si co já znám jediný, kdo něco takového tvrdí.
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    THE_MIRACLE: aha asi špatná paměť nebo si mě s někým pleteš.
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    WARBABY8: vzpomínám si, jak si to tu obhajoval. Neberu ti to. Nech to být.
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    THE_MIRACLE: kde prosím tě jsem doporučoval sračky od ČEZu?
    CYBERHIPPY
    CYBERHIPPY --- ---
    V Číně už se vyrábí nová generace baterií pro dojezd 1000 km
    https://www.hybrid.cz/v-cine-uz-se-vyrabi-nova-generace-baterii-pro-dojezd-1000-km/
    MADBANANA
    MADBANANA --- ---
    Uvažuju o koupi malého elektromobilu (čtyřmístné, řekněme velikost fabie, nikoliv dvoumístné miniautíčko) ze second-handu na přesuny po městě. Dokážete mě nasměrovat? Cenovka ideálně do 300k a představuju si dojezd aspoň 150 km. Kde a co mám hledat? Na co si dát u jetých elektroaut pozor? Tak nějak intuitivně se dívám po Leafech, ale vlastně je to jen dojem toho, že jsou na trhu dlouho a může jich být tím pádem hodně.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    THE_MIRACLE: tiez som to tak mal ale po 5 rokoch uz nevidim rozdiel
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    K tomu, že je Victron předražený si neodpustím poznámku. Ano, je pravda, že to je dražší. Známý má teď nabídku na obdobnou konfiguraci s 10 kW střídačem GoodWe od bce a cena je cca o 85k nižší.

    Na druhou stranu FVE od ČEZ se srovnatelným výkonem na střeše, ale menší baterkou vychází o dráž, než moje sestava Victron.

    Fotovoltaika s bateriovým úložištěm | Skupina ČEZ
    https://www.cez.cz/cs/technologie/fotovoltaika/reference/fotovoltaika-s-bateriovym-ulozistem

    Takže asi tak...
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    Měl bych ale dotaz k panelům. Jeden je viditelně tmavší, než ostatní. Prý se to stává a za pár měsíců se to srovná. Nemáte s tím někdo zkušenost?
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    WARBABY8: Jo jo, já tvůj názor znám. Už jsme to tu řešili, že radši doporučuješ sračky od ČEZu.
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    THE_MIRACLE: tak když si kupuješ victrona tak se nediv že to stojí ranec. Předraženej šmejd...
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    DZODZO: Počítáš správně. Na netu ta baterka stojí tolik:
    Baterie PylonTech US3000C 48V 3,6kWh (74 Ah) | Battery Charger CZ
    https://www.bch-battery.cz/Baterie-PylonTech-US3000C-48V-3-6kWh-74-Ah-d2517.htm

    Jelikož to ale já mám na klíč, tak je to s vysokohorskou přirážkou. Co jsem si tak sčítal ceny komponent, tak ta dotace je sotva třetinová. Zbytek jde instalační firmě. Ale to asi není vůbec žádné překvapení. Bohužel, na to postavit si to sám a ještě získat dotaci, nemám znalosti.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    napocital som spravne 3 kusky pylontechov po 3,5kWh? to muselo stat tak 100k :)
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    Tak včera přišel Ježíšek. :-)





    Hned mě svrběly ruce to vybalit, ale udržel jsem se. Alespoň jsem si prohodil dveře u racku na druhou stranu a zbytek nechám na odbornících... :)
    CYBERHIPPY
    CYBERHIPPY --- ---
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    THE_MIRACLE: jo takhle, tak to je úplně k ničemu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam