• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    rozbalit záhlaví
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    DZODZO: A co by podle tebe v tom zákoně mělo být? Tohle je věc provozovatele distribuční soustavy a pokud chceš připojit bateriové ložiště k síti tak to řešíš jako jakoukoli jinou výrobnu s právě s distributorem, který to umožňuje. Nevím co víc k tomu legislativně potřebuješ?
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    WARBABY8: no to je ale nejaky dotaznik, co ked vyplnis ten dotaznik ale ti to neschvalia, lebo to nenajdu v zakone? alebo tie pravidla su ukotvene v nejakom zakone? v tomto sa teda pojem "akumulace" vyskytuje presne raz v sekcii o teplarenstve a pojem "bater" ci "úložiště" tam nie je vobec: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-458/zneni-20230124
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    DZODZO: výstřižek z PPDS z roku 2017 (starší už nemám) tvrdí něco jiného.

    CUKI
    CUKI --- ---
    MARASAN: Znám jenže to je proti tomuhle plyvátko.

    Tady dokáže ta přehrada dát 3GW výkonu a přitom kryje 1GW JE a spolupracuje s několika GW FVE v těsné blízkosti.

    Zatímco Dalešice dají krátkodobě 480MW s velmi mizernou účinností, které jsou dány výškou hráze. Ta má snad necelých 100m

    Zatímco zde je rozdíl asi 500m na vzdálenosti 500m. Prostě takovéto podmínky u nás nemáme.

    Dlouhé stráně jsou náš unikát, kde můžeme vybudovat další?
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    WARBABY8: presne to, ze tento pojem v legislative neexistuje, pokial sa za posledne 2 roky nieco zmenilo, tak to sa omlouvam za dezinfo a davam 2 palce nahoru ceskym zakonodarcom

    V Evropě už jsou stovky bateriových úložišť, v Česku zatím čtyři. Nahradí je v budoucnosti vodík?
    https://www.hybrid.cz/v-evrope-uz-jsou-stovky-bateriovych-ulozist-v-cesku-zatim-ctyri-nahradi-je-v-budoucnosti-vodik/

    „V Česku jsou zatím čtyři velkokapacitní bateriová úložiště. Většímu rozvoji zatím brání legislativa, která pojem akumulace energie v podstatě nezná. Průlom by mohla přinést novela energetického zákona, kterou v současné době projednávají poslanci"
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    THE_MIRACLE: Doplním, že jsem to vyřezával flexou do té záslepky a rámeček mi vytiskl kolega na 3D tiskárně.

    Display zde (určitě se dá sehnat ještě levněji na Aliexpress, ale nechtěl jsem čekat, takto přišel třetí den):

    C dotyková obrazovka - kapacitní LCD IPS 7 '' 1024x600px HDMI + USB Rev 3.1 pro Raspberry Pi Botland - obchod s robotikou
    https://botland.cz/displeje-raspberry-pi/4688-dotykovy-displej-c-kapacitni-lcd-ips-7-1024x600px-hdmi-usb-pro-raspberry-pi-4b-3b-3b-2b-zero--5904422333010.html
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    Tak jsem si ve středu hrál. Není to úplně potřeba, protože Cerbo GX je samozřejmě dostupné přes síť. Ale jelikož jsem hračička, tak jsem stál o to mít ovládací panel i přímo u elektrárny. Originální displej od Victronu vyjde na 8000,-, ale dá se to nahradit displejem k rapsberry za cca 1300,- a funguje to parádně.

    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    DZODZO: co přesně v legislativě podle tebe brání bateriovym ulozistim?
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    CUKI: Dukovany a Dalešice znáš?
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: když já si myslím, že ty baterie by měly být až ta poslednější možnost. Ale pravda legislativa je divoká.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CUKI: no minimalne bateriove uloziska na niekolkohodinovu akumulaciu su dosledok legislativnej nemoznosti taketo zdroje zapojovat
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: A jaké máme možnosti? U nás toho moc nevymyslíme. Neříkám že rezervy nejsou, ale nic moc zásadního.

    Teď jsem byl pár dní u největší přečerpávačky v Evropě Cortes-La Muel, která je velmi dobře spojena s JE o kousek vedle a hlavně s množstvím místní FVE. Jenže najdi takové místo u nás?

    Cortes - La Muela, el complejo de energía hidroeléctrica más grande de Europa - Iberdrola
    https://www.iberdrola.com/conocenos/nuestra-actividad/energia-hidroelectrica/central-hidroelectrica-cortes-la-muela

    navíc bude řvát (asi i oprávněně) tisíce ekologů o tom že měnit takto hladinu nepomáhá místnímu ekosystému. A fakt i když je to obrovská nádrž (ta spodní) tak během pár hodin to dokáže vycucnout klidně dva tři metry vodní hladiny...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Vyráběly příliš. Stát na dvě hodiny odpojil od sítě stovky fotovoltaických elektráren - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-vyrabely-prilis-stat-na-dve-hodiny-odpojil-od-site-stovky-fotovoltaickych-elektraren-40428589

    " S dalším rozvojem nových obnovitelných zdrojů energie tak podle Krčmáře bude nutný také rozvoj akumulace energie, která v Česku nyní z různých důvodů nefunguje."

    jak z ruznych duvodu? duvody su ze v legislative nie je nieco co tam uz davno malo byt
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI
    CUKI --- ---
    KASPAREK:
    WARBABY8: Já tedy u toho modrého štěstí, vidím výhodu toho, že dělá obrovské množství výrobků (které spolu navíc komunikují), často i hodně speciálních (třeba cyrix), ale na druhou stranu je vše rozhozeno do mnoha výrobků, což při většinou nízkonapěťových rozvodech není zrovna šťastné řešení a navíc když něco skládáš, tak místo jednoho kusu potřebuješ tři za cenu toho komplexního řešení u konkurence. Prostě někdy je to dobrý jindy ne. Spolehlivost asi jak co. Mě vadí při většině použití ta šílená dráteničina mnoha malých krabiček.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CYBERHIPPY: zatial este na trh prinesene nie su, treba vytechovat vyrobu vo velkych mnozstvach, ale technologicky kazdopadne posun
    CYBERHIPPY
    CYBERHIPPY --- ---
    ...rok 2023 je urodny na nove akumulatory ...Amprius Technologies, Inc. prinasa na trh akumulatory s hustotou energie 500Wh/kg 1300 Wh/L


    Amprius Technologies Silicon Anode Batteries
    https://amprius.com/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: je to tak, ale na horním okraji jižní fasády se kolmý panel v zimě docela vyplatit může.

    My stavíme FV na chatě (protože doufáme, že dle principu [CYBERHIPPY @ Solarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,] si nyní půjde přebytky odečíst v Praze...) a celkem se mi podařilo prosadit, že místo nějakého úplného (a ošklivého) vyskládání střechy až k dolnímu okraji je tam pod hrebenem jed

    Vainý souvislý pruh, který je ale zaručeně osvětlený i v zimě. Takže jsem fakt zvědav na tu zimní produkci. Problém teda je poměrně mírný sklon střechy (rozhodně ani ne 45°), ale zase jde o objekt využívaný jen v létě, takže v zimě to má zvládat tak max. temperovat baterie a trochu možná bojler, aby zaručeně nezmrznul a aby se objekt nemusel zazimovávat. Ale rozhodně tam v zimních měsících nebude žádný větší odběr.... na druhou stranu, panely by fakt neměly být zastíněné, ale očekávám tak 10x menší produkci během dne, než v létě.

    Varianta, že objekty s FV sice nevrací v létě přebytky do sítě, ale přesto jsou přes zimu autonomní, je zajímavá. Mě to tedy nevychází, resp. pouze za cenu obrovských přebytků produkce v letním období (i více než desetinásobných). To by na druhou stranu umožnilo směřovat celou ekonomiku k tomu, že fosilní bude jen v zimním období (což dává smysl, protože pak se jako náhrada uhelek může začít řešit nějaká megakumulace v průmyslovém měřítku...).
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    XCHAOS: ten sklon je dvojí zabiják - kvůli sklonu samotnému a pak stínění - pokud nemáš optimizéry, tak jeden stíněný panel ve stringu ti sníží výrobu všech panelů ve stringu.

    Pokud by měl ten běžný sklon 30-45° a šikmou střechu, tj. bez stínění, tak by pokryl 2x tolik odhadem, takže pro celé pokrytí by nepotřeboval 27kWp + obří baterku ale jen 13,5kWp, což už realistické je a ~40kWh baterku, což bude realistické během 5-10 let.

    Celkově mě to naplňuje optimizmem.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Zima s fotovoltaikou – Sesivany's blog
    https://blog.eischmann.cz/2023/04/03/zima-s-fotovoltaikou/
    CYBERHIPPY
    CYBERHIPPY --- ---
    JIMIQ: ...lokalny bizar je len to, ze pravne to malo byt v CR zavedene nejpozdejs do 31. 12. 2020 ...a az ked europska komise zacala vest dve rizeni s Ceskou republikou za neplneni povinnosti zavest smernice o komunitni energetice do ceskeho prava ...tak sa to zacalo hybat... akorat koli necinnosti to bude stat danove poplatniky brutalni pokutu za neplneni povinnosti...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam